Reklama

Technologie

Napęd niezależny od powietrza na hiszpańskich okrętach podwodnych

Model okrętu podwodnego S-80. Fot. A. Nitka
Model okrętu podwodnego S-80. Fot. A. Nitka

Hiszpański koncern Navantia poinformował, że powodzeniem zakończyły się testy niezależnego od powietrza systemu napędowego (AIP) przeznaczonego dla znajdujących się w budowie hiszpańskich okrętów podwodnych typu S-80. Oparty jest on na ogniwach paliwowych wykorzystujących wodór powstający w procesie reformingu, czyli rozkładu paliwa - w tym wypadku bioetanolu.

Najważniejszy element tego systemu - reaktor bioetanolu był opracowywany równolegle przez dwie hiszpańskie firmy Abengoa Innovation i Técnicas Reunidas. Hiszpańskie ministerstwo obrony zdecydowało, że lepsze rozwiązania techniczne zaprezentowała pierwsza z tych firm i ona będzie dostawcą tych urządzeń dla nowych okrętów podwodnych.

Pierwszy system AIP zostanie zainstalowany na pokładzie trzeciego okrętu serii „Cosme García” (S 83) w lipcu 2021 r. Natomiast dwie pierwsze jednostki „Isaac Peral” (S 81) i „Narciso Monturiol” (S 82) zostaną ukończone bez niego. Ma on na nich zostać zamontowany podczas pierwszego remontu głównego.

Informacje o zakończeniu prac projektowych nad systemem AIP, po zakończeniu scalania kadłuba sztywnego prototypu, które nastąpiło 18 grudnia ub.r., to kolejne dobre wieści dotyczące programu budowy nowych hiszpańskich okrętów podwodnych. Wszystko wskazuje na to, że najgorsze chwile program ma już za sobą i zaczyna być realizowany zgodnie z założeniami. Obecnie planuje się, że „Isaac Peral” zostanie zwodowany w październiku br. i przekazany odbiorcy do grudniu 2022 r, zaś pozostałe jednostki mają zostać dostarczone do lipca 2027 r.

image

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (10)

  1. Ciemny Lud

    To tak naprawdę wersja Scorpene. Dobrze, że w to nie weszliśmy. Mamy najdroższy patrolowiec na świecie. Byłby najdroższy OP.

    1. Marek

      Patrolowiec mamy dlatego, że pewien pan bardzo przykładał się do budowy okrętu. Corocznie przez lat kilka ten szczodry pan dawał na budowę korwety tyle, ile kosztuje ośmioosobowa motorówka dla bogatych szpanerów. Ostatnio ten sam pan razem z kolegami chciał podgrandzić pieniądze przeznaczone na WOT i wyprowadzić je z Polski poprzez fundusz pomocy MSZ do innych bardziej potrzebujących krajów. Dziwne to jest zważywszy na fakt, że to samo towarzystwo krzyczy o tym, że należy dofinansować w Polsce onkologię.

    2. Mark24

      Ale bełkot - przy pomocy MSZ?Do innych krajów???

  2. Wlad

    W Polsce może z trudem sklecono by skorupę okrętu, ale gdzie reszta? Wszystkie, ale to wszystkie „bebechy" należałoby sprowadzić z zewnątrz. Vide Korea Południowa, podobno na licencji buduje pochodne U209, ale 80% wyposażenia sprowadza z zagranicy!

  3. Urko

    Ja tak tylko rzucę - czy ktoś sobie wyobraża, że Rosjanie mogli by wprowadzić u siebie okręty podwodne pływające na etanolu? Kapitan wydaje komendę zanurzenia (do dna!)... Tak prawdę mówiąc, nie wiem czy u nas nie było by podobnie.

    1. komandor ppor

      a tak powaznie bioetanol to nie to samo co etanol ....

    2. Urko

      No rzeczywiście, E95 ma tylko 95% alkoholu etylowego, ale kto wie, może wojskowe diesle chodzą na E100?

  4. Doktor Hiszpan

    Hiszpania buduje tak jal Szwecja okręt podwodny dziesięciolecia Na papierze Buena Vista

  5. BUBA

    A co z Orka ?

    1. luka

      Upadła. Jeśli cokolwiek będzie to prawdopodobnie 2 okręty typu A17 od szwedów zmodernizowane nieco z wykorzystaniem jakichś rozwiązań z A26, ale to i tak nie to samo co nowo wyprodukowane A26, głównie ze względu na ich wiek - oba mają po 30 lat (jeden z 1989 a drugi z 1990 roku). Ma to być tak zwane rozwiązanie pomostowe - najpierw leasing do 2026 roku a potem niby mają przejść na naszą własność przy czym wcale nie będzie to oznaczało, że nowe okręty, o ile w ogóle dojdzie do ich zakupu (a w to wątpię), byłyby szwedzkie czyli np. właśnie nowo wyprodukowane A26.

    2. Jak chcesz nowe szwedzkie to musisz poczekać. Oni najpierw będą robili okręty dla siebie.

    3. Luka

      Proponowali nam udział w produkcji - robilibysmy jednocześnie u siebie i u nich dla obu naszych krajów i w przyszłości dla kolejnych klientów jakby znalazł się ktoś chętny.

  6. nie tylko finansowych

    Nasz przykład ze Ślązakiem, a teraz hiszpański, dobitnie pokazują, że pomysł na budowanie czegoś od zera od początku w rodzimej stoczni, gdy wcześniej nie miało się kompetencji w tym zakresie, rodzi wiele poważnych problemów.

    1. Marek

      Polski przykład pokazuje tylko to, że nie da się zbudować okrętu w stoczni zależnej od kaprysu polityków. Bo to nie stocznia tylko oni zawalili sprawę.

    2. chateaux

      Ale kompetencji nie buduje sie nie podejmujac sie budowac niczego nowego. Jak nie bedziesz podejmowal programow okretowych, nawet mimo problemow, to nigdy nie nauczysz sie ich budowac. Niemcy tez kiedys nie umieli, i dlatego kupowali je od Amerykanow.

    3. dim

      Na razie utknęliśmy, zdaje się, przy podstawowych mechanizmach korwety ? Mimo gotowego i sprawdzonego projektu licencyjnego ?

  7. Keshet

    W 1858 roku w Hiszpanii zbudowano jednostkę El Ictineo rozwiązania konstrukcyjne są do dziś stosowane przy projektowaniu okrętów podwodnych takie jak kształt kadłuba czy podwójny kadłub. Opowieści że w Polsce można zbudować jednostki z programu Orka mijają się z prawdą. We Francji, Wielkiej Brytanii czy Niemczech budowano okręty podwodne od ponad 100 lat i to okres nabywania doświadczeń. Szkoda,że ludzie twierdzący ze można w stoczni polskiej zbudować okręt podwodny nie znają historii , dowiedzieli by się że w okresie IIRP okręty podwodne kupowane były poza granicami Polskim

  8. Polish blues

    Tymczasem w Polsce trwa 29 dialog techniczny w sprawie pozyskania rozwiązania pomostowego na jedyne 30 lat....

  9. Zbigniew

    Amerykanie będą naprawiać wadliwie wykonane, za ciężkie okręty podwodne, ale nie pomogą Polsce w budowie naszej "Orki"! Czy dlatego że nikt ich nie poprosił, czy też nie uważają polskiej floty za ważną? Nie podano też wiadomości czy zwracaliśmy się w tej prawie do Japonii w czasie rządowej wizyty? Coś by trzeba!

    1. R

      Japonia nie eksportuje broni.

    2. michalspajder

      Jeszcze nie. Ale bedzie eksportowac, bo Abe Shinzo ma cojones. Jest tylko ostrozny.

    3. chateaux

      A Polska buduje jakas Orke? Amerykanie natomiast odmowili budowy okretow podwodnych nawet dla Izraela. Stad Tel Awiw udal sie po prosbie do Niemcow.

  10. Bosmanz Pucka

    Ciekawe czy stocznia bedzie naprawiać norweski bubel ?

Reklama