Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

US Army z ochroną przed pociskami balistycznymi z przyszłości

Cost Reduction Interceptor
Pocisk CRI (Cost Reduction Interceptor)
Autor. Lockheed Martin

Na początku listopada tego roku pociski kierowane na wskazania radaru LTAMDS skutecznie zestrzeliły cel imitujący zaawansowany technicznie pocisk balistyczny – poinformował Lockheed Martin w komunikacie.

Test został przeprowadzony przez Armię Stanów Zjednoczonych i producenta pocisków przechwytujących, firmę Lockheed Martin na poligonie White Sands w Nowym Meksyku.

Reklama

W kierunku celu wystrzelono antypociski PAC-3 i CRI (Cost Reduction Interceptor) i naprowadzano je zgodnie ze wskazaniami radiolokatora dostarczanego przez Raytheona LTAMDS. Współpraca ta odbywała się w ramach zmodernizowanej architektury systemu IAMD (Integrated Air and Missile Defense) i wykorzystywała nowe oprogramowanie. To głównie ono miało zostać sprawdzone w praktyce w czasie testu.

Czytaj też

Cel został zniszczony, a sukces ten oznacza, że plan stworzenia dla U.S. Army systemów umożliwiających jej obronę przed zaawansowanymi technicznie pociskami balistycznymi jest realny – twierdzą przedstawiciele Lockheed Martina.

Reklama

Opracowywane obecnie rozwiązania obronne to próba wyjścia naprzeciw zagrożeniom spodziewanym w przyszłości. Już teraz bowiem okazuje się, że rosyjskie pociski balistyczne mogą być zestrzeliwane przez systemy takie jak starsze wersje systemu Patriot wykorzystywane przez Ukrainę. Dotyczy to także hipersonicznych pocisków Ch-47M2 Kindżał.

Na horyzoncie są już jednak znacznie poważniejsze zagrożenia takie jak chińskie pociski hipersoniczne i zaawansowane balistyczne, czy rosyjskie pociski hipersoniczne 3M22 Cyrkon.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama