Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Urządzenia do integracji satelitów powstaną w Polsce

Fot. Sener.
Fot. Sener.

Grupa Sener w Polsce podpisała umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) w ramach Programu Wsparcia Polskiego Przemysłu. Na jej podstawie podjęte zostaną działania w celu rozszerzenia zdolności do projektowania urządzeń wsparcia integracji oraz testów satelitów.

Jest to trzeci projekt zrealizowany przez Sener w Polsce. Rezultaty prac, które zostaną przeprowadzone będą wykorzystane w programach Europejskiej Agencji Kosmicznej, w szczególności w misji naukowej Euclid i obserwacji Ziemi MetOp-SG.

Do chwili obecnej grupa Sener w Polsce zrealizowała dwa kontrakty w ramach Programu Wsparcia Przemysłu Kosmicznego, ustanowionego w 2012 roku po wejściu Polski do ESA. Zakres pierwszego obejmował ustanowienie procedur i standardów zarządzania jakością, zgodnie z wymogami programów kosmicznych. Służby prasowe Sener podkreślają, że w ramach drugiego zbudowano kompetencje w obszarze projektowania mechanizmów przeznaczonych do wykorzystania w misjach kosmicznych, jak Proba-3.

Grupa Sener w Polsce zajmuje się przede wszystkim inżynierią mechaniczną dla segmentu kosmicznego, w szczególności mechanizmów rozkładania oraz struktur pojazdów kosmicznych. Spółka prowadzi także działalność w obszarze mechanicznych naziemnych urządzeń wspomagających (MGSE) oraz nawigacji pojazdów kosmicznych.

Sener Polska opracuje i wykona mechanizm rozkładania panelu słonecznego dla satelity koronografu oraz będzie współpracowała przy projektowaniu struktur mocowania dla wymienionego pojazdu kosmicznego w ramach misji Proba-3, która ma na celu demonstrację technologii pozwalających na lot w formacji i manewry na orbicie grup satelitów.

Komentarze (2)

 1. pako

  Jest taka anegdota: Gdyby cała załoga Apollo13 składała się z DDA to Houston nigdy by się nie dowiedziało że mieli jakiś problem. :-) U nas dużo się pije jest dużo DDA więc mamy predyspozycje :-)

 2. miki

  Mam taką teorię ,że jesteśmy narodem "genetycznie" :) predysponowanym do rozwiązywania z sukcesem spraw trudnych. Nie wiem czy jeszcze przez jakieś tereny przetoczyło się tyle armii, było tyle agresji ,najazdów, wojen. To wszystko jak również ostatnie 44 lat socjalizmu stworzyło człowieka który jest takim nie do zdarcia źródłem innowacji samym w sobie:) W zasadzie od 25 lat jest spokój, jesteśmy u siebie i dla siebie tym samym mamy okazję pokazać nasze walory-ciężka praca, pomysłowość, wytrwałość, chęć przekraczania barier, ciągły niedosyt i niezadowolenie z tego co jest.Jesteśmy skazani na sukces i będą to między innymi technologie kosmiczne ,bo przy ich tworzeniu mamy największe pole do popisu mając jako nacja takie a nie inne cechy...................powodzenia:)

  1. reben

   szkoda, że ja tego nie widze po żałosnym polskim przemyśle

  2. tissi

   co ty bredzisz?

  3. blu

   i ja sie z tym zgadzam! to nasze obie geofizyki zdominowaly rynek w tej czesci globu, rozwiazania stosowane przez comarch doceniaja najwieksze korpo i instytucje rzadowe. to tu w kilka lat powstaly swietne rakiety metor, a dowiadczenia w budowie komputerow mamy od groma. w koncu zbliza sie tez okazja do posprzatania na wlasnym podworku, wiec braki przemysle sa tak jakby chwilowa niedogodnoscia :D poland can in to space!