Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Umowa ramowa na amunicję artyleryjską

Autor. PGZ

Agencja Uzbrojenia poinformowała o podpisaniu umowy ramowej na dostawy dla Sił Zbrojnych RP amunicji artyleryjskiej kaliber 155 mm.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama
Reklama

1 czerwca 2023 wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę ramową na dostawy dla Sił Zbrojnych RP amunicji artyleryjskiej kaliber 155 mm różnych typów, w ilości setek tysięcy sztuk w latach 2023-2029. Pierwsza umowa wykonawcza ma zostać podpisana jeszcze w tym roku.

Czytaj też

Umowa przewiduje pozyskiwanie również amunicji szkolnej wraz z pakietami szkoleniowymi oraz dokumentacji technicznej wyrobów. W jej ramach ma być również pozyskana amunicja kalibru 120 mm. Co istotne, umowa podpisana została ze spółkami Polskiej Grupy Zbrojeniowej (lider): Zakłady Metalowe Dezamet S.A., Mesko S.A., Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem” S.A., Zakład Produkcji Specjalnej „Gamrat” Sp. z o.o. oraz Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne Belma S.A.

Czytaj też

"Przedmiotowa umowa wpisuje się w realizację celów programu wieloletniego „Narodowa Rezerwa Amunicji", ustanowionego Uchwałą nr 43 Rady Ministrów z dnia 29 marca 2023 r., w ramach którego mają zostać stworzone warunki do efektywnego i terminowego uzupełniania zapasów amunicji wielkokalibrowej przez Siły Zbrojne RP. W ramach programu zakładane jest ustanowienie, a następnie utrzymywanie zdolności produkcyjnych krajowego przemysłu zbrojeniowego na poziomie umożliwiającym uzupełniania zapasów amunicji na bieżąco, a tzw. „wolne moce produkcyjne" będą mogły być kierowane do partnerów zagranicznych."

Czytaj też

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (22)

  1. Nie dla nas kwitnie ananas

    Milion sztuk do 2029 wydaje sie iloscią krytycznie małą. Jak spojrzeć na zużycie amunicji na froncie. Moze gdyby milion rocznie schodziło to ok....

    1. Patryk.

      @Nie dla nas kwitnie ananas, w ćwiczeniach ZIMA-2020 tak postawiono założenia, że napastnicy po 5-ciu dniach znaleźli się na linii Wisły i zajęli wschód kraju. W takim scenariuszu ten milion pocisków na pewno by wystarczył :)

    2. wert

      weź pod uwagę że NATO walczy "troszkę" inaczej. Artyleria dominuje na UKR bo inne rodzaje leżą

    3. Alibi

      Zamiast trotylu bialy fosfor.

  2. Franek Dolas

    MiP i twoja kamanda wojna i odbudowa ZSRR nie rozpoczęła się w 2014r. lecz dużo wcześniej wojna Czeczeńska atak na Gruzji. Nie przeszkodziło to Ośmiorniczkom prowadzenie polityki resetu wobec Rosji "taką jaką ona jest" - cytat z wodzą Ośmiorniczek Donalda króla europy

    1. MiP

      Franek Dolas lepszy "król Europy" niż stary kawaler z kotem 😂

  3. X

    A cio to będzie za amunicia ?

  4. staryPolak

    jaka jest w tej chwili podstawowa amunicja dla Kraba? Precyzyjna czy znacznie tańsza niekierowana? mam na myśli oczywiście nie samotnego Kraba tylko Reginę wraz flyeye

    1. bc

      Zwykła odłamkowo burząca ze standardowym zapalnikiem uderzeniowym, tzw głupole czyli podobnie jak w IWŚ ;)

    2. X

      Oczywiście że zwykła. I to w większości bez gazogeneratora, czyli taka o zasięgu ok 30 km (choć w sumie inni pewnie też tak mają). Warto dopowiedzieć, że to nawet nie jest amunicja "polskiego chowu", tylko licencyjna słowacka z Dubnicy.

  5. Alibi

    Polska fabryka jest największym w państwach członkowskich NATO producentem trotylu. Najważniejsze to zwiększyć datę przydatności amunicji.

    1. wojghan

      Nie żartuj. Amerykanie własnie wyciągnęli ze składnic amunicję z końca lat 60. Jest tylko jeden warunek, musi być sucho.

    2. Adamus13

      Do wypełniania skorup pocisków artyleryjskich oprócz trotylu potrzebny jest jeszcze heksogen (ew. pentryt) a do wypełniania ładunków miotających proch. Na szczęście heksogenu produkujemy sporo, gorzej z prochem. Wciąż produkujemy tylko proch nitrocelulozowy jednobazowy a nitrocelulozę do jego produkcji kupujemy (głównie z Niemiec i Francji) bo jedyny zakład w Pionkach został zlikwidowany w 2000 r. Na WAT trwają badania nowoczesnego prochu kompozytowego ale to jeszcze potrwa lata.

  6. Franek Dolas

    No tak na papierze podpiszemy zakończenie wojny i będziemy bezpieczni. Miło posłuchać "mądrych inaczej.

  7. Seb66

    #Żelazny ! Jak zwykle trafnie i sensownie! Już tylko podstawowa wiedza nt logistyki amunicyjnej "zabija" ten absurd zakupowy! Wyprodukowanie tych milionów szt amunicji to MEGA zużycie 1) pieniędzy 2) czasu 3) materiałów, 4) zasobów produkcyjnych w tym ludzkich 5) energi. W przyszłości pochłonie MEGA 1) powierzchnie składowania 2) paliwo na dystrybucję w czasie W 3) środki transportu 4) organizację dystrybucji 5) z czasem..koszty utylizacji! Kierunek amunicja nie kierowana w tych ilościach to OBŁĘD w dobie tak błyskawicznego rozwoju amunicji precyzyjnej. Naszą specjalnością winna się stać przede wszystkim amunicja naprowadzana , w tym laserowo, radarowo, obrazowo, termowizyjnie. Milionowe zakupy amunicji niekierowanej to dowód na kompletne NIEZROZUMIENIE wojny w Karabachu, Libii, czy na Ukrainie i BRAK wyobraźni decydentów nt nadchodzącego cyfrowego sieciocentrycznego pola walki.. Tadeusz - brawo! MON ? Pała!

    1. Logik

      Do zużycia w trakcie 45 dni intensywnej walki. A produkowane wiele lat. Ale z Ciebie matematyk i ekonom.

    2. Zenek2

      Milion pocisków Ukraińcy zużywają w miesiąc. Czym później będziesz strzelał? Uważam że na stanie powinno być 10-15% amunicji precyzyjnej.

  8. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    W okresie gdy brakuje komponentów do produkcji amunicji - stawianie na masową produkcję amunicji nieprecyzyjnej jest zwyczajnie MARNOTRAWSTWEM pieniędzy. Tylko amunicja precyzyjna - bo to oznacza zapełnienie magazynów amunicji i stanów w jednostkach TAKIM SAMYM EKWIWALENTEM SKUTECZNOŚCI ca 50-200 razy SZYBCIEJ. To są zupełne elementaria organizacji i zarządzania procesami techniczno-organizacyjnymi. Każdy manager projektu zna "diabelski trójkąt" - czyli "czas-funkcjonalność [skuteczność odpowiadająca wymaganiom]-koszt". I to liczone dla CAŁEGO cyklu życia produktu. Tu WSZYSTKIE TRZY elementy są po stronie amunicji precyzyjnej - która winna uzyskać absolutny priorytet. Kiedy wreszcie zarządzaniem instytucjonalnym i strategicznymi programami zajmą się profesjonalni managerowie?.

  9. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    Logik - pół prawdy to całe kłamstwo. Zużycie amunicji precyzyjnej będzie o 2 rzędy wielkości mniejsze od niekierowanej - a ty podajesz zużycie dla niekierowanej. Nie gratuluję i odsyłam do nauczania początkowego matematyki. Wyjątkowo żałosna "logika"....

  10. SPQR

    Przepraszam za poruszenie innego wątku, ale czy administracja zechce zamieścić jakiś komentarz do słów Emmanuela Macrona który wczoraj w Bratysławie wzywał do demilitaryzacji flanki wschodniej NATO, szczególnie Polski? Aby nie drażnić Rosji. Pan prezydent Francji podczas wystąpienia na Slowacji mówi czy Polska może być uzbrojona czy nie. To chyba wymaga jakiegoś komentarza?

    1. Tomasz

      Możesz podać źródło tego? Dla mnie szok jeśli to prawda! To wymagałoby osobnego podejścia. Historia zatacza koło!

    2. Chyżwar

      Macron jest prezydentem Francji. Więc niech się lepiej zajmie swoim krajem, bo ma w nim wystarczająco dużo kłopotów. Ja rozumiem, że może mu się nie podobać, polskie dążenie do tego, by mieć najsilniejsze siły lądowe w Europie. Ale nie jemu decydować czy Polska ma się zbroić czy nie. Tak samo jak nie jemu decydować, że Polska stawia na sojusz z USA.

    3. Davien3

      @SPQR Macron wzywał do powstrzymania zbrojeń ale PO WOJNIE a nie teraz wystarczy czy nie?

  11. szczebelek

    To rozsądne decyzje zarówno ilościowe jak i w sprawie zwiększenia mocy produkcyjnych zakładów. Nie ma innej drogi i nie neguję potrzeby na amunicję precyzyjną najlepiej rodzimej produkcji.

  12. szczebelek

    To rozsądne decyzje zarówno ilościowe jak i w sprawie zwiększenia mocy produkcyjnych zakładów. Nie ma innej drogi i nie neguję potrzeby na amunicję precyzyjną najlepiej rodzimej produkcji.

  13. bc

    Redakcjo warto doprecyzować czy amunicja 120mm moździerzowa czy czołgowa.

  14. bc

    Zakup niezbędny, dla planowanej ilości armatohaubic wcale nie tak duży jakby się mogło wydawać. Ale zwykła ammo to nie wszystko, a przerzucanie się nią tak jak na UA gdzie większość energii idzie w grunt to nie jest zbyt mądre wojowanie. Potrzeba do niej inteligentnych zapalników by podnieść efektywność amunicji, co najmniej po kilkadziesiąt tysięcy Amerykańskich PGK naprowadzanych na GPS i tych Airburst wybuchających nad ziemią. Excalibur jest modny ale drogi. Obok zwykłej amunicji burzącej musi być też precyzyjna i dalekiego zasięgu. Polska amunicja APR155mm naprowadzana laserowo musi być zakupiona obowiązkowo, bo to jest gamechanger nie mniejszy niż HIMARSy a wygląda na to że różni szatani się koło tego kręcą by tak się nie stało, Pirat podobnie. Być może potrzebna jest też samocelująca ppanc SMArt. SADARM itp. jeśli chodzi o amunicję dalekiego zasięgu to tu za chwilę pewnie standardem będzie amunicja z napędem strumieniowym Norwesko Amerykańska.

  15. MiP

    Przedwyborczy szał zakupowy 🤣

    1. radziomb

      Nie przedwyborczy tylko przedwojenny :) ale po co nam armia przeciez historia juz sie skonczyla. prawda ?

    2. Chyżwar

      Przedwyborczy? Ktoś musi naprawić to, co wy psuliście przez dekady.

    3. MiP

      radziomb wojna się toczy od 2014 roku a więc przedwyborczy szał zakupowy

  16. KrzysiekS

    No dobrze a co z opracowaną amunicją kierowaną laserowo program SZCZERBIEC ? Co z PIRATEM? Wydajemy w sumie nieduże pieniądze opracowujemy dobra amunicję czy PPK (Tak wiem na świecie są lepsze ale kosmicznie drogie) tanią i niezłą zamiast zamawiać i rozwijać to lepiej kupić za granicą za DUŻE pieniądze.

    1. Paweł P.

      Przecież rozwijają linie, produkcję, myślisz że tylko jedne-cudo będą klepać, krok po kroku.

    2. radziomb

      Ta umowa nie dotyczy pociskow szczerbiec.beda w innej umowie jak odbeda sie i zakoncza badania kwalifikacyjne.zobacz na twiterze odp plk platka do j. Wolskiego

    3. Redaktor kapusta

      Oglądaj kanał Defence 24 ny YT, to będziesz wiedział.

  17. SAS

    Przyszły polski rząd musi kupić tylko jedno: 10 głowic jądrowych. Inaczej zbankrutujemy od tych wyimaginowanych zbrojeń, które i tak nie dają nam żadnego ostatecznego rozstrzygnięcia i odstraszania.

  18. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    Errata: winno być, że na dystansie 40+ km jeden pocisk APR zastępuje od 100 do 200 pocisków niekierowanych [mimo ognia korygowanego]. ten rozrzut 100-200 pocisków mocno zależy od warunków wietrznych. Na dystansach 40+ km korygowanie w pewnych warunkach traci sens - bo odchyłka zmiennego wiatru "przebija" korektę.

  19. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    cd dla niezorientowanych - na dystansie ca 30 km, 1 sztuka amunicji precyzyjnej zastępuje ca 50 sztuk amunicji niekierowanej [w ogniu korygowanym[. Na dystansie 40+ km - jeden pocisk precyzyjny zastępuje od 10 do 200 pocisków niekierowanych [też przy korygowaniu ognia]. Dlatego - jeżeli chce się wygrać pojedynek na ogień kontrbateryjny i na ciągłą zabawę w "kotka i myszkę" ze zmianami pozycji ogniowych - najlepiej zniszczyć wroga pierwszym pociskiem PRECYZYJNYM - nie mówiąc o drastycznym zmniejszeniu o dwa rzędy wielkości ilości dowozów amunicji [i zużycia paliwa] - czy równie drastycznym zmniejszeniu zużycia luf i mechanizmów oporopowrotników. Owszem - amunicja precyzyjna znacznie droższa od niekierowanej - ale w CAŁYM BILANSIE użycia w kalkulacji koszt/efekt- ZNACZNIE TAŃSZA i SKUTECZNIEJSZA - nie mówiąc o "zaoszczędzonych" stratach ludzkich.

  20. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    Decyzja "poprawna" merytorycznie - ale nie najlepsza. Laika-wyborcę będzie epatowała wizja miliona czy dwóch sztuk amunicji w magazynach pod znakiem "zwarci silni, gotowi". Podstawa REALNEGO przygotowania artylerii lufowej do nowoczesnej wojny to uruchomienie wielkoseryjnej produkcji APR Szczerbca - 155 mm do Kraba/K9 i 120 mm do Raka [i rzecz jasna kppanc Pirat - korzystającego z tego samego systemu naprowadzania]. I zaraz po podpisaniu umowy - negocjacje z Leonardo i Bofors nt licencji wielkoseryjnej produkcji/rozwoju precyzyjnej Leonardo Vulcano [zasięg 80 km dla 155 mm/L52 - a Szczerbiec oficjalnie 20 km] i precyzyjnej Bofors Bonus Mk2 [zasięg 36 km]. Przy produkcji Szczerbca - mamy mocne karty negocjacyjne w ręku. Swoją drogą - jeżeli chcemy utrzymać w linii Dany 152 mm i Goździki 122 - to i dla nich winna być przygotowana amunicja na bazie przynajmniej Szczerbca.

  21. Szwejk85/87

    Pan minister-wicepremier to pierwszy kandydat do prześwietlenia przez komisję do spraw wpływów Rosyjskich, po ponad roku wojny tuż za naszą granicą łaskawie podpisuje umowę ramową w sprawie zakupu amunicji. Dlaczego dopiero teraz ? Jak daleko jest od umowy ramowej do pierwszych jednostek amunicji w wojskowych magazynach ? Czy Ci "patrioci" zdają sobie sprawę ile czasu zmarnowali ? Czy ktoś wreszcie rozliczy tych "patriotów" za wieloletnią bezczynność !?!?!

    1. MiP

      Szwejk85/87 nie można ruszać wicepremiera bo stary kawaler rzekł że każdy kto chce odwołania Blaszaka powiela narrację Kremla.Dzisiaj każdy kto coś złego powie na pis to jest trollem Kremla 🤣

    2. Redaktor kapusta

      Zmarnowali? Wyobraź sobie, że ta władza w porównaniu do poprzedników zrobiła najwięcej w tych kwestiach, choćby "Projekt 400". Szkoda pisać o tym, że przemysł potrzebuje czasu na przestawienie się na taką skalę produkcji i, że w tych kwestiach już dawno zostały poczynione kroki, że są zamówienia z zagranicy żeby zapełnić braki amunicyjne w Polsce, i wysłać na Ukrainę. Ale chyba niektórych boli, że w Polsce szuka się wpływów Rosyjskich.

    3. kukurydza

      Dlatego, że po PO-PSL i AWS tyle zostało z produkcji amunicji, ile możesz obejrzeć np. pod urbextrips.wordpress.com/2012/04/22/pronit/ (portal Wordpress, profil Urbextrips, wycieczka do Pronit z 2012). Odbudowanie całego PRZEMYSŁU to nie jest zadanie na niedzielę.... a prace trwają od lat i jeszcze potrwają lata - podstawowe ciągi będą oddawane sukcesywnie w 2024, wtedy ruszy krajowa produkcja prochów wielobazowych, zaś nitroceluloza jest dopiero przygotowywana, na razie dalej będzie z importu. Sprawy nie ułatwia też fakt, że w ostatnich 2 dekadach masowo likwidowano małe odlewnie, które miały rezerwowe linie do wykonywania skorup do amunicji, ale tu akurat jest lepiej. Nieco lepiej.

  22. Paweł P.

    👏👏👏👏👏 👏👏👏

Reklama