Reklama

Wojna na Ukrainie

Nowy amerykański pakiet uzbrojenia dla Ukrainy. Avenger, AIM-7 i amunicja do Patriotów

System Patriot
System Patriot
Autor. Oleksii Reznikov/Twitter

Biały Dom ogłosił wczoraj 39. pakiet uzbrojenia dla Ukrainy wart 300 mln dolarów. W skład transzy wchodzi m.in. amunicja do systemów obrony powietrznej Patriot, rakiety AIM-7 i systemy obrony powietrznej Avenger.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

"Rosja kontynuuje prowadzenie swojej brutalnej, kompletnie niesprowokowanej wojny przeciwko Ukrainie, przeprowadzając kolejne naloty i bombardowania ukraińskich cywili w całym kraju (...). W odpowiedzi, Stany Zjednoczone będą kontynuować wspieranie Ukrainy i dawać jej rzeczy, których potrzebuje, by lepiej się bronić" - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby ogłaszając nowy pakiet.

Czytaj też

M1097 Avenger Air Defense System to amerykański system obrony przeciwlotniczej używany przez USA. Zapewnia mobilną i skuteczną ochronę oddziałów naziemnych przeciwko pociskom manewrującym, bezzałogowym pojazdom latającym, nisko lecącym samolotom oraz śmigłowcom. AIM-7 Sparrow to, z kolei, amerykański kierowany pocisk rakietowy klasy powietrze-powietrze średniego zasięgu z półaktywnym, radiolokacyjnym układem naprowadzania.

Reklama

Jak podał Pentagon, w skład wartej 300 mln USD transzy wejdą m.in. rakiety do systemów Patriot, właśnie pociski lotnicze AIM-7 przystosowane do systemów obrony powietrznej, wspomniane wyrzutnie obrony powietrznej Avenger wraz z pociskami Stinger, amunicja artyleryjska i czołgowa, rakiety lotnicze Zuni, precyzyjne pociski lotnicze i granatniki przeciwpancerne AT-4.

Czytaj też

Jest to 39. pakiet broni dla Ukrainy od USA, a łączna wartość dotychczas ogłoszonej pomocy to 37,6 mld dolarów.

Podczas konferencji prasowej w Białym Domu, Kirby odniósł się też do niedawnych ataków wewnątrz Rosji, w tym ataków dronów na Moskwę. Rzecznik stwierdził, że USA odnotowały zaprzeczenia Ukrainy, by stała za tymi atakami, nie mają dodatkowych informacji na ten temat i "nie będziemy prowadzić żadnego śledztwa w tej sprawie".

Dodał, że choć sprzęt ofiarowany Ukrainie należy do niej i Kijów decyduje o tym, gdzie i kiedy uderzać, to USA nie popierają ataków wewnątrz Rosji i zwłaszcza nie chcą, by był w nich używany amerykański sprzęt. Zaznaczył, że USA konsekwentnie przekazują Ukrainie to przesłanie, w tym w prywatnych rozmowach w ubiegłym tygodniu.

Kirby zapewnił też, że USA wciąż wierzą w zapewnienia Ukrainy, w tym osobiste obietnice prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że nie będą używać samolotów F-16 do uderzeń wewnątrz rosyjskiego terytorium. "Uzyskaliśmy takie zapewnienia nie tylko ze strony prezydenta Zełenskiego, ale też na różnych innych szczeblach, ze strony wysokich rangą dowódców wojskowych" - dodał rzecznik.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (4)

 1. ostatni

  Wojna nie jest brutalna. Jesl porownac dane Policji Ukraiskiej (zgienlo 17 tys cywilow) Z wojna w Iraku- zginelo 655 tys cywlow - jest to JEDNa ZE SPOKOJSZYCH WOJEN (mowie o fakrach nie o medialnej zadymie) a co do sprowkowania - porownajmy prowokacje Iraku (falszwe dane o broni zaglady) z konretna liczba 70% Rosjan zyjacych na Krymie. To zueplnie inne klasy powpdow- "dowod ktory jest falszwy" - konyra kilka milnow realnych ludzi zyjacych gdzies. Nie mowie ze to wojna sprawidiwa - ale gdy porownac do Inwazji amerykanskich to jak dzieci w przesdszklu

  1. sceptyk889

   Ta estymata z 655 tysięcy cywili którzy mieli zginąć w Iraku jest całkowicie od czapy. Pochodzi ona z artykułu w Lancet i została wyliczona na podstawie sondy(!). Nie muszę wspominać, że była mocno krytykowana przez wielu badaczy. Swoją drogą, wątpliwej jakości szacunki liczby ofiar to bardzo powszechny problem w temacie wojen trzeciego świata. Sondy to skrajny przypadek, ale są też inne bardzo wątpliwe metodologie. Na przykład, często można spotkać się z próbami oszacowania liczby ofiar wojny na podstawie porównania współczynnika zgonów z przeszłością, bądź innymi regionami. Nie jest to bardzo miarodajne.

  2. karmazynowybaron

   Panie onuco, stosunkowo niska liczba cywilnych ofiar nie wynika z tego, że Rosjanie są tacy łagodni. Bo nie są. Miasta takie jak Bachmut czy Marjinka zostały CAŁKOWICIE zrównane z ziemią przez rosyjską artylerię. Polecam wyszukać zdjęcia i nagrania.

  3. karmazynowybaron

   Stosunkowo niska ilość ofiar wynika z następujących faktów: 1) Najcięższe walki odbywają się na tych samych obszarach co starcia z 2014, więc było dużo czasu na ewakuację. 2) Front wolno się przesuwa. 3) Niesamowita gęstość ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. 4) Państwo ukraińskie funkcjonuje, działają szpitale, elektrownie, wodociągi, sklepy. Hrywny wciąż mają wartość. 5) Gdy rosjanie usiłowali zniszczyć ukraińską sieć energetyczną, była ona naprawiana na bieżąco. 6) UE jest bardzo blisko i przyjmuje uchodźców beż żadnych utrudnień czy limitów. 7) Skala pomocy humanitarnej i finansowej jest bezprecedensowa. Żadne inne państwo nigdy nie otrzymało tak dużej pomocy w trakcie wojny. To jest pierwsza wojna po 1945 która naprawdę obchodzi Zachód.

 2. Macorr

  AIM - 7 do Buków, czy dla Migów?

  1. Chyżwar

   Ukraińcy mają trochę 2K12 Kub. Z nimi AIM-7 już dawno zostały zintegrowane przez Grudziądz. Z zestawami 9K37 Buk też się pewnie da.

 3. Paweł P.

  "Jest to 39. pakiet broni dla Ukrainy od USA, a łączna wartość dotychczas ogłoszonej pomocy to 37,6 mld dolarów." A 4tego będą się szwendać po ulicach.

  1. Szwejk85/87

   37.6 mld dolarów.... Mniej więcej tyle kosztował tydzień wojny w Afganistanie ?

 4. szczebelek

  USA utrzymują większość sprzętu zachodniego i sowieckiego na polu bitwy dostarczając amunicję,

Reklama