Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Umowa na europejskiego lądowego robota bojowego podpisana w Estonii

Estoński pojazd Milrem Robotics THeMIS. Fot. J.Sabak
Estoński pojazd Milrem Robotics THeMIS. Fot. J.Sabak

Estońskie Centrum Inwestycji Obronnych podpisało porozumienie z reprezentantami Belgii, Finlandii, Francji, Niemiec, Łotwy i Hiszpanii w sprawie rozwoju Modułowego Bezzałogowego Systemu Naziemnego (MUGS-Modular Unmanned Ground System).

Celem programu jest stworzenie platformy bojowej o modułowej architekturze, dysponującej możliwościami działania we wszystkich warunkach pogodowych oraz w nocy. Modułowość ma w tym przypadku oznaczać nie tylko możliwości instalacji środków rażenia, ale też systemów zwiadowczych ISR (ISR-Intelligence, Surveillance,  Reconnaissance), w tym Bezpilotowych Statków Powietrznych, walki elektronicznej czy wspierania zadań z zakresów zarządzania kryzysowego, jak np. walka z pożarami. Pojazdy mają dysponować możliwościami autonomicznego poruszania się - do celu znajdującego się w polu widzenia czujników optoelektronicznych jak i poza nim. 

Pojazd THeMIS podczas ćwiczeń Spring Storm 2016. Fot. www.kaitseministeerium.ee
Pojazd THeMIS podczas ćwiczeń Spring Storm 2016. Fot. www.kaitseministeerium.ee

Projekt ma być finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF -European Defence Fund). Jest też jednym z elementów Stałej Współpracy Strukturalnej PESCO (PErmanent Structured COoperation), uruchomionej w 2018. Obecnie oczekiwana jest też ocena ekspertów Komisji Europejskiej, od której zależy otrzymanie wsparcia z European Defence Industrial Development Programme (Europejskiego Programu Rozwoju Przemysłu Obronnego). Państwem koordynującym program będzie Estonia. Swój udział, oprócz sygnatariuszy powyższego porozumienia, deklarowały też Czechy, Holandia, Polska i Węgry. 

Fot. Milrem
Milrem Robotics THeMIS/ Fot. Milrem

Kaitseväe Akadeemia (czyli Estońska Akademia Wojskowa) rozpoczęła w ramach przygotowania do realizacji projektu prace zmierzające do zwiększenia możliwości takich obiektów na szczeblu taktycznym. Wzięło w nich udział nich dziewięć różnych podmiotów reprezentujących estoński przemysł zbrojeniowy. Efekty tych prac są obecnie sprawdzane w jednostkach wojskowych tego kraju biorących udział w operacji Barkhane (działania wojskowe w Mali).

Reklama
Reklama

Komentarze (7)

  1. tut

    Tylko zazdrościć. Skoro nie mamy takiej platformy. Nawet nie mamy chęci w opracowaniu czegoś zbliżonego, to musimy wziąć udział w tym programie.

    1. Drakkar

      Prawda jest taka, że musimy brać w każdym podobnym programie. To tylko u nas politycy wszelkich opcji wierzą, że przemysł zbrojeniowy bierze się z powietrza i nie musi rozwijać się ewolucyjnie, przez udział i przepływ technologii. Dlatego lepsze takie programy, niż offset w ramach którego produkujemy elementy mocowania tapicerki. Niestety, praktyka wciąż pozostaje oporna na racje polityczne i reguła, że "Jeśli fakty nie pasują do teorii - tym gorzej dla faktów" nie chce jakoś się wcielić.

    2. dim

      sprawdzam: 10 lat temu pisano, że "prace nad pojazdem trwają już 10 lat". 1 września 1939 tez mieliśmy wiele obiecujących projektów. Powodzenia...

    3. Marek

      I trudno się dziwić, że długo trwają. W tym projekcie masz dwie prywatne firmy. Hydromega i WB Electronics. Żadna z nich nie będzie się bawić finansowaniem takiego pojazdu na własne ryzyko, skoro MON nie był nim zainteresowany.

  2. Dyktatorek

    Smutne to jest ale Polska w temacie inowacji jest w ogonie EU. Dla porównania jedna z Niemieckich czołowych Firm wydaje więcej na programy inowacyjne niż Polska Dziś jedyną szansą jest współpraca z innymi Państwami EU. Kasa na taką wojskową współprace jest !!! Ale obecna władza jest zainteresowana wydawaniem kasy na socjal typu 500+ A we współpracy międzynarodowej jest słaba bo ma deficyty intelektualne Natomiast w obietnicach deklaracjach jest THE BEST !!!

    1. Marek

      A niby dlaczego współpraca z państwami EU, gdzie prym wiodą Niemcy? Wielka Brytania, Korea na przykład, albo USA czy choćby Australia z jakichś względu szanownemu Panu już nie odpowiada?

  3. I tak umacniamy naszą biedę i zacofanie

    To przykład korzyści skali z UE: maleńka Estonia będzie produkowała te drony tak jak gdyby miała 300 milionów mieszkańców. Polska natomiast wciąż sama sobie kłamie o UE/euro i sama pozbawia się tego typu korzyści.

    1. I tak umacniamy naszą biedę i zacofanie

      dim: "Wprowadźcie sobie lepiej to Euro u siebie w Rosji, będzie sam miód." ______ Nikt nie może prawnie wyrzucić Grecji z euro, ale Grecja ani nie musiała przystąpić do euro, a po opartym na fałszowaniu statystyki wstąpieniu do euro, prowadzić katastrofalną politykę gospodarczą. Natomiast nie ma prawa zakazującego Grecji wystąpić z euro i Grecy mogą to zrobić, jeśli zechcą -- Grecy bronią się jednak rękoma i nogami przed opuszczeniem euro, bo sami wiedzą, że euro im pomaga i nigdy nie było źródłem strat. ______Amerykańska firm doradcza McKinsey zbadała koszty i zyski z euro w 2010r. Okazało się, że wszystki kraje euro łącznie miały w 2010r. z powodu używania euro czysty zysk 322 mld. euro. Euro wprowadzono w 1990r., to do dziś 29 lat. Przyjmijmy ostrożnie, że średnio zysk z euro wynosi tylko ok. 200 mld. euro rocznie, to daje w 30 lat ok. 6 bilionów euro zysku łącznie. Obliczenia McKinsey pokazały, że niektóre małe państwa jak Finlandia, Holandia, czy Austria zyskują na euro więcej niż państwa duże, np. więcej niż Niemcy (wynik polityki gospodarczej tych państw). Grecja zyskuje na euro mniej niż mogłaby, ale zyskuje, a nie traci. -- na podstawie artykułu w konserwatywnej Die Welt "Österreich profitiert am meisten vom Euro" i innych publikacji.

  4. dim

    A czy te taśmy amunicyjne tam nie przymarzną ? Jak jest to osiągane ?

  5. Frantz

    Uważam że akurat w robotyce, manipulatorach, systemach zdalnych mamy zarówno możliwości technologiczne jak i ogromny potencjał na przyszłość. Nie damy rady opracować żadnego okrętu podwodnego, kolejnego F35, czy czołgu. Ale akurat roboty pola walki, z dronami , z radarami pola walki absolutnie jesteśmy z stanie zrobić na światowym poziomie. Mamy znakomitych informatyków , studenckie i nie tylko opracowania poleciały w kosmos. Jeśli zatem nie dorównamy w kompleksowych technologiach typu czołg to w węższych obszarach powinniśmy inwestować i wspierać ten sektor, bo mamy szansę!

  6. CodyBancks

    Dlaczego my nie podpisaliśmy tej umowy ???

  7. Dolas

    Czy wb zajmie się b&r nad platformami lądowymi?