Reklama

Technologie

Grupa WB rozwinie "cichą" łączność w ramach europejskiego projektu

Fot. GRUPA WB
Fot. GRUPA WB

W ramach projektu ESSOR New Capabilities (ENC) wchodząca w skład GRUPY WB spółka RADMOR jest zaangażowana w rozwój trzech nowych waveformów (wąskopasmowego „cichego” lądowego, powietrznego i satelitarnego) dla nowoczesnych radiostacji definiowalnych programowo. Zastosowanie nowych rozwiązań ma zwiększyć interoperacyjność sił zbrojnych państw europejskich i bezpieczeństwo komunikacji. Projekt ENC ma zakończyć się za 35 miesięcy.

Gdyński RADMOR, jako wiodący producent sprzętu komunikacyjnego, od samego początku aktywnie zaangażowany jest w program ESSOR (European Secure Software Defined Radio). Celem tego przedsięwzięcia jest rozwój ogólnoeuropejskich rozwiązań w zakresie radiostacji definiowalnych programowo (SDR, Software Defined Radio) i poprawa zdolności sił zbrojnych do współdziałania w operacjach koalicyjnych.

Program OCCAR w tym temacie został zainicjowany w 2009 roku pod patronatem Europejskiej Agencji Obrony (EDA, European Defence Agency) i jest sponsorowany przez rządy Finlandii, Francji, Hiszpanii, Polski oraz Włoch. Od niedawna biorą w nim udział również Niemcy (z ich strony partnerem przemysłowym jest Rohde&Schwarz).

Obecnie RADMOR rozpoczął już prace w projekcie ESSOR New Capabilities w zakresie trzech waveformów: wąskopasmowego ESSOR NBWF, lotniczego ESSOR 3DWF i satelitarnego ESSOR SATCOM WF. Projekt ma także obejmować zarządzanie cyklem życia waveformów oraz zapewnieniem ich interoperacyjności po przeniesieniu na krajowe terminale radiowe. 

W przypadku lotniczego ESSOR 3DWF i satelitarnego ESSOR SATCOM WF chodzi przede wszystkim o wypracowanie wspólnego, bezpiecznego rozwiązania odpornego na zakłócenia i inne oddziaływania przeciwnika. Natomiast wąskopasmowy (narrow band) ESSOR NBWF może w oparciu o doświadczenia Grupy WB a przede wszystkim spółki RADMOR, pozwolić nie tylko na stworzenie łączności odpornej na zakłócenia ale również o niskiej mocy, co utrudnia wykrycie i identyfikację przez przeciwnika. Dodatkowo łącza wąskopasmowe o dużym hopingu, czyli często zmieniające częstotliwość pracy, są trudniejsze do przechwycenia czy zakłócenia. 

Od strony formalnej spółka akcyjna A4ESSOR (Alliance for ESSOR), odpowiedzialna za opracowanie bezpiecznej technologii europejskiego radia definiowanego programowo, podpisała umowę o zamówienie na realizację ENC z Europejską Międzyrządową Organizacją Współpracy w zakresie Wspólnego Uzbrojenia (OCCAR, Organisation Conjointe de Coopération en matière d'ARmement). Program ma gwarantować skuteczną interoperacyjność Sił Zbrojnych w terenie zapewniając zgodność ze zdefiniowanymi programowo platformami radiowymi opartymi na ESSOR i SCA (Software Communication Architecture), czyli możliwość bezpiecznej, wspólnej komunikacji.

Oprócz opracowanie waveformu szerokopasmowego ESSOR WBWF opracowano i zweryfikowano definicję europejskiej architektury SDR. Została przeniesiona i zakwalifikowana na sześciu różnych platformach europejskich. Korzyści z interoperacyjności wynikające z zastosowanego waveformu są stale demonstrowane w ramach testów sieciowych obejmujących różne systemy państw-uczestników.

Kolejnym etapem rozwoju programu ESSOR, w który będzie zaangażowana spółka RADMOR to stworzenie ośrodka nadzorującego cykl życia wszystkich opracowanych w jego ramach waveformów oraz testowania ich na różnych platformach. W szczególności, dzięki własnemu laboratorium, przedsiębiorstwo GRUPY WB specjalizuje się w badaniach interoperacyjnych na wszystkich etapach programu.

W maju 2021 roku, spółka 4ESSOR uzyskała formalne zatwierdzenie bazowego waveformu o wysokiej przepływności ESSOR HDR (High Data Rate Base Waveform). W 2022 roku zakończą się testy interoperacyjności wśród dotychczasowych uczestników programu. W rok później swoje próby zamierza sfinalizować także nowy członek z Niemiec.

Kontrakt na projekt ESSOR New Capabilities (ENC) jest zgodny z umową o dotację EDIDP ESSOR, podpisaną w imieniu Komisji Europejskiej przez OCCAR wraz z partnerami w lipcu 2021 roku. Obejmie udział nowych przedsiębiorstw w roli podwykonawców: belgijskiej Telespazio Belgium (spółki zależnej Telespazio – joint venture między Leonardo i Thales) i portugalskiej Edisoft (joint venture między Thales, EMPORDEF i NAV Portugal).

Projekt ENC otrzymał finansowanie z Europejskiego Programu Rozwoju Przemysłu Obronnego (European Defence Industrial Development Programme), w ramach umowy o dotację nr 044. EDIDP jako faza przygotowawcza Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF, European Defence Fund), to finansowany przez Komisję Europejską program pomocowy Unii Europejskiej w celu wspierania konkurencyjności i innowacyjności europejskiego przemysłu obronnego.

image
Reklama
Reklama

Komentarze (5)

 1. Maro

  A na zdjeciu to nie jest Harris ?

 2. Adams

  A co dzieje się z Guaraną - radiem projektowanym pod standard ESSOR ?

  1. Jaro

   NIC się NIE dzieje - jest jak zawsze. Kasa się zgadza a produktu jak nie b

 3. Bren

  Gdzie PGZ nie może, tam WB się sprawdzi... ;)

  1. wert

   np w wyjęciu z PGZ Radmora za friko. Sprawdził się zdecydowanie

  2. wertkiller

   W Pana wymyślonej, alternatywnej rzeczywistości RADMOR był kiedykolwiek w PGZ. Po raz kolejny wpisuje Pan już nawet nie istne bzdury (jak o rewolucyjnych ukraińskich dronach), ale kompletne idiotyzmy. Fajne "za darmo", WB zapłaciło za Radmor jak za zboże. Tego też Pan nie wiedział?

 4. Figurant

  "Cicha woda" brzegi rwie - "ciche radio" kasę tnie. Następny będzie "cudowny, objawiony" waveform.

  1. Gnom

   Wiesz o czym piszesz?, chyba nie. Radmor od dobrze ponad dekady jest istotną częścią grup w UE i NATO definiujących i rozwiązujących owe problemy. To naprawdę wyroby na światowym poziomie.

 5. wert

  bez Radmora WB nie istnieje. A miało być odwrotnie

  1. HWdt

   Tiaaa...jak volkswagen bez skody...

  2. leszek

   Raczej nie. Radmor produkuje urządzenia zaprojektowane przez WB Electronics. Wcześniej byli w stanie produkować radiostacje licencyjne. Radmor nie był złą firmą, ale bez inwestora nie mógł się rozwijać. WB Group postawił tę firmę na nogi. PGZ w rękach WB też było dobrze zarządzaną i dochodową korporacją. Dla WB większym zagrożeniem jest powiązanie polityków i jawne sprzyjanie PGZ niż konkurecja zagraniczna. Zakupy dronów są tego najlepszym przykładem.

  3. Gnom

   Jak sądzisz? Ciekawe gdzie byłaby grupa WB gdyby zrealizowano wersje z oparciem dywizji elektronicznej ówczesnego Bumaru o Radmor i CTM? Sądzisz, że mogłaby swobodnie korzystac z zasobów produkcyjnych i konstruktorów Radmoru. To jeszcze państwowy Radmor wszedł do programów europejskich. I to dzięki Radmorowi powstają radiostacje którymi chwali się WB. I nie tłumacz mi, że Bumar zdechł przez złe zarządzania, bo między innymi rezygnacja z jednej z ówcześnie lepszych firm radiowych z dużymi zamówieniami miała wpływ na problemy Bumaru. No cóż jak Rząd RP "sprzedaje" firmę za mniej niż wynosiły jej zamówienia rządowe na przestrzeni 10 lat, na kredyt z banku rządowego, gwarantowany przez rząd, to trudna nie zdziwić się takim rozwiązaniem. Do tego, jeżeli wierzyć wróbelkom, spora część graczy z ówczesnej strony rządowej pracuje dziś dla Grupy WB. Przypadek, nie sadzę jak mawia klasyk Antoni M. Tak, bez Radmoru możliwości WB byłyby co najmniej znacząco ograniczone i nie byłoby takiej ekspansji na świecie. Co nie zmienia faktu, że cześć i chwała ludziom z WB za to co dziś robią.

Reklama