Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ukraińskie czołgi Bułat wracają do służby

Fot. Ukroboronprom
Fot. Ukroboronprom

Charkowskie Zakłady Czołgowe im. Małyszewa poinformowały o przekazaniu wojskom lądowym Ukrainy kolejnej partii wyremontowanych i zmodyfikowanych czołgów T-64BM Bułat, będących modernizacją wozów T-64B. Łącznie charkowskie zakłady zmodyfikowały już ponad 50 spośród ulepszonych wcześniej czołgów tego typu.

T-64BM Bułat wprowadzono do eksploatacji w Siłach Zbrojnych Ukrainy w 2005 roku i do tego standardu zmodernizowano ponad 100 spośród 727 pozostających w służbie T-64B (oraz 640 w zapasie mobilizacyjnym). W 2014 roku powstały dwie uproszczone wersje na potrzeby prowadzonych działań wojennych i otrzymały oznaczenia T-64BM1/BM2.

Odporność wozu wzmocniono poprzez zamontowanie na kadłubie i wieży modułów pancerza reaktywnego Nóż, dodatkowej 30 mm płyty stalowej wysokiej twardości i ciężkich fartuchów balistycznych (na burtach fartuchy z płaskimi modułami). Elementy opancerzenia po weryfikacji ich działania w warunkach realnego pola bitwy okazały się na tyle efektywne, że postanowiono podobne pakiety montować również na wozach T-80BW. Zmodyfikowano również system celowniczy i kierowania ogniem, a silnik wymieniono na mocniejszy, ale pozostawiono oryginalne uzbrojenie, w tym armatę 125 mm.

Obecnie przy okazji remontów generalnych oraz naprawy pojazdów uszkodzonych w wyniku działań wojennych wszystkie czołgi Bułat podnoszone są do nowego standardu. W ramach modernizacji przede wszystkim wymieniane są stare radiostacje oraz instalowane nowoczesne systemy nawigacji i pozycjonowania. Wymieniono również na nowszy system noktowizyjny, co podnosi możliwości bojowe i zmniejsza ryzyko wykrycia pojazdu podczas walk nocnych i w trudnych warunkach. Nadal nie wprowadzono w SKO celownika termowizyjnego.

Pojazdy ostatniej partii przeszły szczególnie rygorystyczne testy poligonowe, obejmujące nie tylko ponad 100 km jazdy w trudnym terenie, ale również dzienne i nocne ostre strzelania z armat i karabinów. Celem było potwierdzenie zarówno uzyskanego wzrostu parametrów jak też niezawodności i funkcjonowania wszystkich systemów w warunkach możliwie zbliżonych do operacyjnych.

image
Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama