Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ukraina: Kolejne bezzałogowce Bayraktar TB2 już w 2021 roku

Fot. Baykar Makina
Fot. Baykar Makina

Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, gen. Rusłan Chomczak, poinformował, że zapadła decyzja o zakupie 5 taktycznych systemów bezzałogowych Bayraktar, z których każdy składa się ze stacji sterującej i kilku płatowców Bayraktar TB2. Nowe bezzałogowce mają mieć większy zasięg sterowania i pułap lotu, niż maszyny obecnie eksploatowane przez ukraińskie lotnictwo. W służbie jest dziś 6 tureckich bezzałogowców i 3 stacje sterujące.

Decyzja została już podjęta i planuje się, że w przyszłym roku zakupimy 5 nowych systemów Bayraktar na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy. Mają one nieco inne cechy taktyczne i techniczne, w szczególności pułap i zasięg użyteczny.

Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, gen. płk Rusłan Chomczak

Znamienne jest to, że deklaracja padła podczas trwającego obecnie szkolenia na poligonie Szirokij Łan, podczas którego szeroko stosowano bezzałogowce Bayraktar TB2, o czym niedawno informowaliśmy na łamach Defence24.pl. Maszyny dolatują na poligon rakietowy bezpośrednio z odległej o ponad 480 km bazy w Starokonstantynowie. Na poligonie oprócz użycia własnego uzbrojenia, w postaci lekkich kierowanych bomb termobaryczne MAM-L, maszyny bezzałogowe współpracowały z wyrzutniami niekierowanych rakiet BM-27 oraz kierowanych pocisków Wilcha.

Jeśli chodzi zakup, to informacja udzielona przez gen. Chomczuka może być myląca, gdyż nie chodzi o zakup pięciu maszyn ale systemów Bayraktar. Każdy składa się ze stacji sterującej i 4 maszyn bezzałogowych Bayraktar TB2. Najprawdopodobniej będą to maszyny montowane lub docelowo produkowane w kraju, gdyż rozmowy na ten temat są prowadzone co najmniej od roku. W październiku b.r. dyrektor generalny spółki Ukrspetsexport Wadim Nozdra poinformował, że w końcowej fazie są negocjacje ze spółką turecką Baykar Makina w sprawie produkcji bezzałogowców rozpoznawczo-uderzeniowych Bayraktar TB2.

Mowa jest o budowie od 20 do niemal 50 płatowców na zamówienie sił zbrojnych Ukrainy oraz możliwości ewentualnego eksportu. Nowe maszyny mają mieć parametry podniesione do poziomu najnowszej wersji oferowanej przez koncern Baykar Makina, który informował w ostatnich miesiącach m. in. o podwojeniu zasięgu sterowania i pracach nad wersją kontrolowaną za pośrednictwem satelity.

Reklama (grafika: Katarzyna Głowacka)
Reklama (grafika: Katarzyna Głowacka)

Taktyczna maszyna Bayraktar TB2 jest flagowym produktem konsorcjum Baykar Makina, który pobił podczas testów rekordy dla maszyn swojej klasy, osiągając długotrwałość lotu 24 godziny i 34 minuty oraz pułap 8 tys. metrów. Maszyna ma maksymalną masę startową 650 kg i rozpiętość skrzydeł 12 metrów. Pułap operacyjny wynosił dotychczas 6750 metrów, jednak został zwiększony, podobnie jak zasięg sterowania który obecnie ma wynosić do 300 km od stanowiska kierowania, co zapewnia szerokie możliwości użycia operacyjnego.

Prędkość przelotowa płatowca Bayraktar TB2 wynosi 130 km/h a prędkość maksymalna ponad 220 km/h. Napęd stanowi pojedynczy silnik tłokowy Rotax 912 o mocy 100 KM ze śmigłem pchającym, ale w wersji ukraińskiej zostanie prawdopodobnie zastąpiony krajową jednostką napędową firmy Iwczenko-Progress. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że firma Rotax wstrzymała dostawy silników do Turcji właśnie ze względu na ich użycia w maszynach bojowych.  

Bayraktar TB2 można z pewnością zaliczyć do tej kategorii, gdyż przenosić pod skrzydłami uzbrojenie o łącznej masie ponad 75 kg. Dotąd przetestowano m. in.  22,5 kg amunicję precyzyjną MAM-L na bazie pocisków UMTAS produkcji tureckiego koncernu Roketsan i lżejsze MAM-C na bazie rakiet Cirit. Oba rodzaje uzbrojenia są przenoszone na podskrzydłowych punktach podwieszenia. Planowana jest ich licencyjna produkcja na Ukrainie, najprawdopodobniej przez spółkę „Łucz” która może być również zaangażowana w montaż samych bezzałogowców.

Reklama

Komentarze

    Reklama