Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ukraina: Kindżały niszczą energetykę. Brakuje Patriotów

atak na elektrociepłownię, Ukrainia, Kindżał
Pocisk Ch-47M2 Kindzał pod myśliwcem MiG-31K.
Autor. mil.ru

Podczas rosyjskiego ataku na ukraińską infrastrukturę energetyczną najprawdopodobniej wykorzystano pociski aerobalistyczne typu Kindżał. Efektem jest zniszczenie elektrociepłowni Trypilskiej w obwodzie kijowskim.

Reklama

Serwis Energetyka24 poinformował o zniszczeniu elektrociepłowni Trypilskiej w obwodzie kijowskim. Najprawdopodobniej obiekt ten został trafiony pociskami aerobalistycznymi typu Kindżał, a być może także dronem Shahed. To jednak Kindżały spowodowały największe zniszczenia.

Reklama
Reklama

Według oficjalnych danych ukraińskich sił powietrznych, udało się zniszczyć 57 z 82 środków napadu powietrznego, jakich użyli dziś Rosjanie. Zestrzelono więc 39 z 40 dronów Shahed-131/136, 16 z 20 pocisków manewrujących odpalanych z bombowców (Ch-555/Ch-101), dwie z czterech klasycznych rakiet powietrze-ziemia i żadnego z balistycznych celów powietrznych. Nie zniszczono więc 12 rakiet systemów S-300 (użytych jako pociski balistyczne) oraz sześciu aerobalistycznych Kindżałów, odpalonych z MiGów-31.

Najprawdopodobniej to pociski Kindżał, poruszające się z prędkością kilku tysięcy kilometrów na godzinę, ugodziły elektrociepłownię w obwodzie Kijowskim. Wskazuje na to charakter zniszczeń. Pojawiają się doniesienia, że była ona poza zasięgiem Patriotów chroniących stolicę Ukrainy.

Jest to kolejne potwierdzenie, że Rosjanie wykorzystują słabości ukraińskiej obrony powietrznej i dobierają cele dla najskuteczniejszych oraz najdroższych środków napadu powietrznego (jakimi są pociski balistyczne Iskander i właśnie Kindżały). O ile bowiem rakiety manewrujące i drony można zestrzeliwać klasycznymi systemami OPL krótkiego zasięgu w rodzaju NASAMS czy Buk, a w pewnych warunkach także zestawami ręcznymi MANPADS i karabinami maszynowymi, to lecące po trudnej trajektorii i z dużą prędkością rakiety balistyczne (z zasięgiem ponad 500 km), mogą paść „ofiarą” jedynie zestawów średniego i dalekiego zasięgu o odpowiednich możliwościach: Patriotów lub być może SAMP/T (ewentualnie S-300W, ale te posowieckie, rzadkie rakiety Ukrainie po dwóch latach pełnoskalowej wojny raczej się skończyły). Dodajmy, że Ukraina ma trzy zestawy Patriot (część wyrzutni zniszczono), małe zapasy pocisków i prawdopodobnie jeden SAMP/T, a każdy z tych zestawów zwalcza pociski balistyczne w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od stanowiska (Patriot w istniejącej wersji dodatkowo w sektorze; zasięg jest mniejszy niż przy zwalczaniu klasycznych samolotów z uwagi na prędkość i trajektorię lotu rakiet balistycznych, dotyczy to w zasadzie każdego systemu przeciwrakietowego).

To pokazuje, że na ataki rakietami balistycznymi (lub aerobalistycznymi – odpalanymi z samolotów, jak MiG-31), narażone jest większość terytorium Ukrainy i znajdującej się na nim infrastruktury). W jeszcze gorszej sytuacji są położone blisko linii styczności wojsk miasta jak Charków, bo je można ostrzelać także tańszymi (dla Rosjan) pociskami z zestawów przeciwlotniczych S-300, lecącymi po trajektorii balistycznej. W tym kontekście nie dziwi niedawna prośba prezydenta Zełeńskiego o 25 baterii Patriotów, analizowana na Defence24.pl. A skutki braków w zestawach średniego zasięgu odczuwa właśnie ukraiński sektor energetyczny.

Oczywiście to, co napisano wyżej w żadnym stopniu nie umniejsza zagrożenia innymi środkami napadu powietrznego – od Shahedów, które spowodowały zużycie ukraińskich środków przeciwlotniczych, przez rakiety manewrujące, aż po bomby szybujące i drony FPV czy Lancety, obecne na froncie. Obrona zestawami klasy Patriota też ma swoje ograniczenia i powinny jej towarzyszyć działania counterforce, czyli zwalczanie środków napadu powietrznego przeciwnika, bo inaczej może dojść do wyczerpania pocisków przechwytujących. Ale braki któregokolwiek „piętra” obrony powietrznej (w tym wypadku – zestawów średniego zasięgu ze zdolnością zwalczania pocisków balistycznych) mogą zostać przez przeciwnika szybko wykorzystane i tak się właśnie dzieje na Ukrainie.

Reklama

Komentarze (16)

 1. wert

  dla Sleeping Joe ważniejsze są głosy latynosów i innych mniejszości. Zablokowanie granic przed niekontrolowana inwazją spowodowałoby utratę tych głosów. Wygrać wybory nawet PO trupie UKR. Jakie to demokratyczne, jakie to pełne wartości. Demokratyczne jest przecież wysłanie federalnych aby rozbrajać milicje stanową i GN Teksasu pilnującą granicy państwa

  1. CdM

   Kim trzeba być, aby nie widzieć, że to trumpiści stale i konsekwentnie odmawiają pomocy Ukrainie? Skąd się bierze takie klapki na oczy? Nieważne, czy ustawa jest łączona z imigracją i już niby dogadana, czy też odwrotnie, zupełnie osobna, oni i tak wetują to w każdej możliwej wersji. Razem z Trumpem, który jasno mówi, że Ukrainie nie da ani centa. Oni celowo nie dadzą pomocy Ukrainie, po to, aby Biden nie miał żadnego sukcesu! To właśnie Trump chce wygrać wybory po trupie Ukrainy! A to że przy okazji narażą całe NATO oraz pozycję i wiarygodność USA, i kto wie czy nie będzie to początek końca, to dla nich nic nie znaczy, bo oni są izolacjoniści, i nie ogarniają, bo intelektualnie nie są w stanie, jakie to niesie konsekwencje dla ich własnego kraju. A to co mówią republikanie w Izbie Reprezentantów już tak wali onucą, jakby dzień dzień zaczynali od Russia Today, a kończyli kolacją z Ławrowem. Rozpacz. Reagan przewraca się w grobie.

  2. wert

   CdM@ lepsze "klapki" na oczach niż pustka zamiast istoty szarej. UKR by nie była gdyby nie Sleepeng Joe. Pod Dajr as Zaur putin przetestował Trumpa. Kim trzeba być żeby 2+2 wychodził o3 lub 5 ale nigdy 4? Ucieczka z Afgannistanu z pozostawieniem chaosu, odblokowanie szlabanu Trumpa na NS2m, ustępstwa w START, oddanie Europy Centralnej w niemieckie łapy. To wszystko dało putinowi pewność że łatwo pójdzie i warto przetestować dla odmiany starego tetryka z zaawansowanym uwiądem starczym. Myśl choć czasem, to nie boli

 2. bezreklam

  Generalnie mimo olbrzmiej darmwej pomocy - czesc jest dawana nie za darmo a za konterne wymagania. Ostecznie wiec Ukrainia i jej zaklady przemsowe i najelsze ziemie zostanie sprzedana dla Zachodu. Zreszta Niemcy juz maja liczn eumowy. Ta elektrwania pewnie zostanie odnwna przez Niemcow. To co u nas bylo za balcerwicza - to na Ukrainie bedzie 10 razy wieksza wyprzedaz. Straca kraj nie na rzecz rosji a na rzecz Niemiec

  1. Wewo

   Gdyby w Rosji rządzili Niemcy, to byłaby najbogatszym krajem na świcie, a tak jest krajem III świata.

  2. Etopiryn

   A gdyby Niemcy rządzili na Ukrainie ?

 3. user_1063825

  Zamiast ściągać hurtowo fury z Niemiec można kupić patryjoty i rakiety. W czym problem?

  1. Etopiryn

   Słusznie

 4. Sebseb

  Ukraińscy oligarchowie potrząsną sakiewkami i pieniądze na patrioty się znajdą. W ich przypadku kieszonkowe wystarczy.

  1. Etopiryn

   Jesteś optymistą

  2. Etopiryn

   Jesteś optymistą

  3. Etopiryn

   Jesteś optymistą

 5. bezreklam

  Elektrcieplownia w zimie mialo by sens - ale na wiosne mniejszy

  1. Sorien

   Ta co to na wiosnę takiego stracić elektrownie która zaopatrywała kijów i okolice w 50% prądu.... Przecież przemysł, firmy , wodociagi i wreszcie ludzie na wiosnę prądu nie potrzebują....

 6. Ma_XX

  Może to i nauczka dla nas aby budować mniejsze elektrownie/ ciepłownie i bardziej rozproszone

  1. CdM

   Ejże, wkrótce jądrówka na Pomorzu. 120 km od Obwodu.

 7. user_1060861

  Nawet gdyby patrioty stały tam na każdym rogu, to kindżała ani iskandera nie są w stanie zestrzelić. Jak widać same patrioty zostały zniszczone przez rosyjskie rakiety.

  1. Wewo

   Chyba w ruskich snach.

  2. CdM

   Bredzisz koleś. Nie widziałeś zmasowanego ataku z 15 na 16 maja 202? Tego wycelowanego tylko i wyłącznie w kijowską baterię Patriota? Zestrzelono dokładnie wszystkie Kindżały i Iskandery, a także oczywiście Kalibry - w sumie około 20 pocisków. Piękne było widowisko! Jeśli chodzi o patriota, to jedna z wyrzutni baterii została uszkodzona odłamkami, ale do naprawy. A to tylko jedna bateria, a dała radę! Żenujący pokaz niemocy ruskich rakiet w zetknięciu z czymś nowoczesnym. Niestety Ukraina ma 10x za mało Patriotów, więc ruskie walą tam gdzie ich nie ma.

 8. user_1060861

  To jaki te patrioty mają zasięg że tego nie zestrzeliły ? Bo w Syrii S-400 jest złomem za to, że nie zestrzeli rakiet 500 km od wyrzutni, a jak patriotowi zniszczono cel który stał obok niego to "po za zasięgiem" :)

  1. CdM

   Nikt nie oczekuje zwalczania przez zestawy średniego zasięgu rakiet 500km od wyrzutni, zwłaszcza szybkich celów o niskiej trajektorii lotu (przecież to jest oczywiste jak coś bardzo oczywistego). Dla takich celów kilkadziesiąt km to max, a i to przy korzystnym położeniu radaru tak aby cel był dobrze widoczny.

 9. Griaule

  Wnioski dla Polski: po 1 baterii Patriotów na rafinerie i Elektrownię Bełchatów, na Łask i Krzesiny, na HSW i Gliwice. i tysiące rakiet. I tu pojawia się problem, bo 1 rakieta PAC3 kosztuje 5 milionów $ Oczywiście każda bateria Patriotów powinna być osłonięta kilkoma Pilicami+.

  1. M.M

   Obawiam się, że to błędne wnioski. Rosjanie udowodnili, że nie potrzeba mieć pocisków "przebijaj

 10. Chris

  pogratulujmy zdrajcom z USA. I jeszcze szef Pentagonu bezczelnie zabrania Ukraińcom ataku na rafinerie. Najlepiej niech położą głowę pod topór i czekają na ścięcie

  1. Saymon

   Ja płacę i ja decyduje. Ukraina może sobie sama kupowac broń i wtedy może robic z nią co chce. Ale to USA daje ukrainie amunicje i one decydują.

  2. Jarosaki

   Właściwie już nie mają innej opcji bo nie mają czym walczyć.

 11. M.M

  Musimy przygotowywać się na falę uchodźców. Ukraina za kilka miesięcy zawali się z hukiem. I tym razem może nie być entuzjazmu i pospolitego ruszenia zwykłych obywateli.

 12. Saymon

  Całe NATO i sojusznicy w Azjii mają około 100 bateri Patriot a ukraincy chcą z tego 25%? To świat ma się rozbroić i uzbroić ukrainę? No i najciekawsze że NATO NIE MA RAKIET do tych wyrzutni. To co zostało to zelazny zapas do obrony swoich stolic..... więcej nie ma.

 13. Jerzy

  Niestety, Ukraińcy osiągają sukcesy taktyczne w polu, ale na poziomie strategicznym to Rosjanie są górą. Elektrownie to nie są podstacje energetyczne, które można łatwo wymienić/naprawić - tutaj odbudowa będzie trwała latami, a bez prądu żadne współczesne państwo nie jest w stanie funkcjonować. Śmialiśmy się z prymitywnych Szachedów, śmialiśmy się, że rakiety się rus kończą, a oni krok po kroku wyczerpywali ukr obronę plot, aż wreszcie zaczęło to przynosić rezultaty. Co więcej każdy kolejny atak będzie dotkliwszy, bo ukr sieć energetyczna jest coraz bardziej przeciążona. Jak tak dalej pójdzie, to choćby front nie ruszył się nawet o kilometr, prędzej czy później Ukraina będzie zmuszona negocjować pokój.

  1. K

   Jerzy, jakie sukcesy taktyczne w polu ???

  2. Sorien

   Kacapy nie będą negocjować- kraj bez prądu to kraj na kolanach , masowa ucieczka , upadek gospodarki - granicą na Bugu , Ruskich nic nie będzie powstrzymywać przed zajęciem całej UA - chyba że NATO wreszcie weźmie się w garść i fizycznie zacznie się brać do roboty ale to niestety tylko bajki przy obecnym stanie społeczeństw zachodu

  3. Rusmongol

   Osobiście uważam że UA powinna atakować el jądrowe Rosji. Dlaczego Rosja może pozbawiać UA prądu dokonując zbrodni wojennych a UA nie może tego robić bo nie ładnie jest atakować el jądrowe. Zbrodnia to zbrodnia. Nie cackal bym się z kacapami tylko dał im do zrozumienia że każdy może być terrorysta jak mosskowianie i że oni też mogą na tym źle wyjść.

 14. Rusmongol

  Niestety. Odczłowieczenie zbrodniarze i złodzieje z rzeszy mosskiewskiej wzięli za cel terroryzowanie ludności cywilnej. Metody godne rzeszy...

 15. szczebelek

  Wnioski są takie, że każde piętro z osobna OPL powinno mieć zapas kilku tysięcy rakiet począwszy od piorunów przez CAMM, poprzez CAMM-ER, a kończąc na efektorach do patriotów natomiast lufowe powinny iść w stronę kilkuset tysięcy dla danego kalibru, a do systemów szybkostrzelnych milion sztuk... Skoro ruscy

 16. Pegaz

  Znaczy się niedługo będzie ofensywa.

Reklama