Reklama

Siły zbrojne

Trudny bój w powietrzu: Dlaczego Ukraina potrzebuje 25 baterii Patriotów

Patriot
Patriot
Autor. Командування Повітряних Сил ЗСУ / Air Force Command of UA Armed Forces / Facebook

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński stwierdził niedawno, że Kijów potrzebuje 25 baterii zestawów Patriot do ochrony przestrzeni powietrznej. Może to się wydawać dużą liczbą, ale zapotrzebowanie Kijowa na tego rodzaju sprzęt jest bardzo szerokie i to z wielu powodów. A braki w systemach obrony powietrznej średniego zasięgu są odczuwalne zarówno na froncie, jak i na jego zapleczu, w tym przez cywilów po atakach na sektor energetyczny.

  • Dwa lata intensywnej obrony nieba nad Ukrainą
  • Jak Rosjanie zmienili taktykę ataków na ukraińską infrastrukturę?
  • Dlaczego Ukrainie potrzeba aż tyle Patriotów?

Niedawna wypowiedź prezydenta Zełeńskiego miała miejsce tuż po tym, jak Rosja przeprowadziła zmasowane uderzenia na sektor energetyczny Ukrainy. Tym razem były one najprawdopodobniej skuteczniejsze niż zimą 2022-2023 roku, gdy kampanię ataków przeprowadzono po raz pierwszy. Może tak być z wielu przyczyn, ale przypuszczalnie Rosjanie poprawili (z ich punktu widzenia) zarówno dobór celów, sposób przeprowadzania ataków (w tym unikania obrony powietrznej) jak i same efektory (środki uderzeniowe).

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.

Reklama
Reklama