Nowy radar o polu obserwacji 360 stopni, opracowany z myślą o systemie Patriot, pomyślnie przeszedł w USA próbę wykrycia i przechwycenia pocisku balistycznego – poinformował producent, firma Raytheon, dział RTX.
Próba dookólnego radaru LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor – Sensor Dolnej Warstwy Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej), podczas której miał on wykryć i śledzić zagrożenie w postaci taktycznego pocisku balistycznego, „to kolejny już udany test z udziałem LTAMDS po niedawnym przechwyceniu pocisku manewrującego oraz zakończonych niedawno testach weryfikacyjnych kontraktora (Contractor Verification Tests)” – przekazał Raytheon.
Podczas najnowszego testu, przeprowadzonego we współpracy z Wojskami Lądowymi Stanów Zjednoczonych, wystrzelono cel symulujący taktyczny pocisk balistyczny, który poruszał się po torze charakterystycznym dla tego typu celów. Wystrzelony pocisk został wykryty i namierzony przez radar LTAMDS, a pozyskane przez sensor dane o jego pozycji zostały przekazane do zintegrowanego systemu dowodzenia i kierowania walką - IBCS - celu wydania komendy przechwycenia. Następnie radar LTAMDS pokierował pociskiem przechwytującym PAC-3 Cost Reduction Initiative (CRI), który pomyślnie przechwycił cel – zrelacjonowała firma.
„Podczas każdego testu radar LTAMDS musi stawić czoła realistycznym zagrożeniom, jakie nasze wojska mogą rzeczywiście napotkać na polu walki, a każda zakończona sukcesem próba pokazuje wzrost możliwości tego przełomowego radaru” – powiedział cytowany w komunikacie Raytheona płk Jason Tate, kierownik działu sensorów (STARE) w biurze programowym ds. broni rakietowej i przestrzeni kosmicznej (PEO Missiles and Space). „Od samego początku naszym celem jest zaprojektowanie radaru nowej generacji, który dzięki swoim możliwościom wyprzedzi całą gamę obecnych i przyszłych zagrożeń. Cel ten osiągniemy właśnie dzięki LTAMDS” – dodał.
Sześć radarów LTAMDS przechodzi obecnie jednoczesne testy i integrację na poligonach należących do rządu USA i firmy Raytheon. Formalne testy będą kontynuowane w 2024 r.
Czytaj też
LTAMDS to radar obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej nowej generacji opracowany dla Wojsk Lądowych USA. W radarze, który ma zastąpić używane obecnie w zestawach Patriot radary sektorowe, zastosowano antenę z aktywnym skanowaniem elektronicznym (Active Electronically Scanned Array – AESA), z wykorzystaniem technologii opartej na produkowanym przez Raytheon azotku galu. Jest przeznaczony do wykrywania i obserwacji różnego rodzaju celów, od samolotów załogowych i bezzałogowych do pocisków manewrujących, balistycznych i hipersonicznych. Został wybrany przez Polskę w drugiej fazie programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła.
Czytaj też
Korporacja Raytheon, należąca do koncernu RTX, jest dostawcą rozwiązań w obszarze obronności służących rządowi USA, sojusznikom i partnerom. Działająca od ponad stu lat firma opracowuje systemy obronne lądowe, morskie i powietrzne w takich obszarach jak zintegrowana obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa, inteligentna broń, pociski rakietowe, zawansowane radiolokatory i radary, obrona i środki napadu cybernetycznego, pociski przechwytujące, technologie kosmiczne i broń hipersoniczna.
Czytaj też
Do zatrudniającego 180 tys. koncernu RTX należą Collins Aerospace, Pratt & Whitney i Raytheon. Przychody RTX ze sprzedaży wyniosły w ubiegłym roku 67 miliardów USD. Koncern ma siedzibę w Arlington w stanie Wirginia.
Komunikat prasowy
szczebelek
Informacja z gatunku, że idzie w dobrym kierunku.