Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Tylko jeden hipersoniczny pocisk dla US Air Force

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Amerykańskie siły powietrzne anulowały program pocisków hipersonicznych HCSW (ang. Hypersonic Conventional Strike Weapon) z przyczyn budżetowych. Całość wysiłków i funduszy skierowano na innych projekt, noszący kryptonim ARRW (Air-Launched Rapid Response Weapon), ponieważ, jak czytamy w oficjalnych dokumentach - jest to bardziej „unikalny projekt szybującego wehikułu”. Co jest równie istotne, ma on osiągnąć wstępną gotowość operacyjną już w 2022 roku.

Presja związana z ograniczeniem wydatków, zmusiła US Air Force do anulowania jednego z prowadzonych równolegle projektów broni hipersonicznej, które są obecnie uważane za jeden z priorytetów dla amerykańskich sił zbrojnych. Równolegle programy pocisków przekraczających Mach 5 są realizowane przez US Navy i US Army a ich konstrukcja jest dość zbliżona do HCSW. Są to de facto hipersoniczne pociski manewrujące wystrzeliwane z różnych platform i na różne sposoby.

ARRW jest projektem odpalanego z nośnika powietrznego (bombowca strategicznego) systemem typu „boost-glide” (ang. przyśpiesz-szybuj), który jest rozpędzany do prędkości hipersonicznej przez odrzucany następne człon rakietowy. Samym efektorem jest szybujący z prędkością ponad 5 razy większą od dźwięku moduł, który będzie mógł manewrować podczas tej fazy lotu. Przypuszcza się, że ARRW nie będzie musiał przenosić głowicy bojowej, a zamierzony efekt uzyska się dzięki energii kinetycznej wyzwolonej w momencie uderzenia.

US Air Force podkreśla, że na anulowanie HCSW nie wpłynęły postępy w programie, gdyż przebiega on bez zakłóceń od 2018 roku i zostanie zamknięty wiosną b.r. po dokonaniu krytycznego przeglądu projektu. Jak dotąd pocisk spełniał założenia we wszystkich wcześniejszych stadiach rozwoju, a opracowane dla niego rozwiązania, łączące często istniejące technologie z innowacyjnymi, znajdą zastosowanie w innych pociskach.

Jednak w ostatecznym rozrachunku to ARRW zapewnia istotniejszą zmianę w zakresie możliwości operacyjnych broni konwencjonalnej. Dlatego w 2020 roku budżetowym na cel ten przeznaczono 576 mln dolarów a w 2021 roku będzie to suma 382 mln dolarów.

Reklama
Reklama

Komentarze (8)

  1. JSM

    No to mamy dwa różne pociski hipersoniczne. Jeden przenosi głowice jądrowe i manewruje a drugi niczego nie przenosi i być może trochę też manewruje. Który jest bardziej groźny?

    1. drugi

      To zależy w co taki pocisk uderza. Pociski hipersoniczne nie muszą przenosić dużych głowic bo zaprojektowane do precyzyjnych uderzeń we wrażliwe cele. Pierdyknąć atomówką można w zwyczajny sposób. Tą samą atomówką nie da się zniszczyć wyłącznie trzeciego samochodu w kolumnie....

    2. Davien

      Ten drugi, bo ten pierwszy to jedynie propaganda( nie da sie gwałtownie manewrowac z 20G bo siły bezwładności załatwia sprawę) i na dobra sprawę taki gorszy ICBM( te sa szybsze i tansze)

  2. Niuniu

    Państwo które wydaje rocznie prawie 800 miliardów dolarów zamyka probram opracowywania nowej broni z powodów oszczędności? I to program który dotychczas odnosił sukcesy i spełniał wszystkie założone cele? Kto uwierzy w taki bełkot. Przekaz dla ofiar amerykańskiego systemu powszechnej edukacji.

    1. Noityle

      Większość osób orientujących się, że w USA bardzo często prowadzi się równolegle programy badawcze...

    2. Davien

      Niuniu, Crusader, Comanche,obcięcie Zumwaltów, Seawolfy. Nie byłoby to pierwszy raz a najlepsze przykłady to F-22, B-2 czy Stinger z głowica IIR, Zamykają program dla wojska ale DARPA dalej nad tym pracuje i w przyszłosci...

  3. Andrettoni

    Rosjanie zawsze stawiali na rakiety szybkie, ale mało celne, a Amerykanie na wolniejsze i celniejsze. To jest trochę jak z pistoletami - jeden preferuje znakomity pistolet automatyczny, a drugi rewolwer. Można mieć jeden z nich lub oba. Pytanie tylko po co komu oba? Lepiej się skupić na jednym niż mieć dwa średniej klasy. Oczywiście można opracować oba na najwyższym poziomie - za dużo pieniędzy. Tylko po co? Ze snobizmu? Jeżeli ten sam cel realizują oba systemy broni, to nie trzeba mieć obu - nawet jest to niewskazane z logistycznego punktu widzenia.

    1. Davien

      Andrettoni, Rosjanie sie skupili na broni strategicznej z głowica jadrową a USa na taktycznej i strategicznej ale konwencjonalnej wychodząc ze słusznego założenia że po kiego im strategiczna broń hipersoniczna jak zwykłe ICBM-y sa i szybsze i tańsze a pzreciwnik i tak nie ma przed nimi obrony.

  4. .

    I zaczal sie wysyp rusofobow.

    1. FR technologiczne imperium

      Po ostatnich bredniach Putina o Polsce to śmiem twierdzić że więcej w Rosji jest Polofobów niż w Polsce Rusofobów .

    2. 1917

      Gratulacje.

    3. Sum

      Racja, taki sam wniosek wyciągnąłem

  5. R

    "Równolegle programy pocisków przekraczających Mach 5 są realizowane..." nie przekraczajcych Mach 5 tylko osiagajacych maksymalnie Mach 5, to spora roznica.

    1. Davien

      Panie R amerykanei już dawno przekroczyli ten próg, ale jak widać nikt ci tego nie napisał w gotowcu.

    2. Whiro

      Panie wielbicielu Błochina, twierdzisz że USA nie wie co to pocisk hipersoniczny i nazywają swoją broń tak dla żartu? Z definicji pocisk hipersoniczny to pocisk 5x powyżej dźwięku.

    3. Fanklub Daviena

      Davien, ale to w artykule, to wg twoich bredni nie jest pocisk hipersoniczny. Czy z Jacą i GB nie utrzymywałeś, że jak coś nie ma scramjeta to nie jest pociskiem hipersonicznym i że ruskie szybujące pociski hipersoniczne nie są hipersoniczne bo nie mają silników? I Kindżał wg ciebie też nie jest hipersoniczny bo nie ma scramjeta? Odszczekasz teraz swoje kłamstwa? :)

  6. FR technologiczne imperium

    Rosyjskie uzbrojenie hipertoniczne jest tak samo w gotowości bojowej jak T14 , któremu siada system przenoszenia mocy , lub jak su57 , który 5 generacja jest tylko z wyglądu , bo silnika docelowego bark o reszcie nie wspomne.

    1. def

      Pocieszaj się ,pocieszaj.

    2. Ukulele

      Bez przesady z tym pocieszaniem. We wszystkim trzeba zachować umiar. Nie można nie doceniać przeciwnika ale też nie przeceniać. Po co wydawać na zbrojenia dużo więcej niż potrzeba. Gospodarka wtedy cierpi. Zresztą skoro USA ogranicza hipersonike z przyczyn finansowych to jak Rosja ma wyprodukować taka broń przy znacznie mniejszym budżecie armii. Logika nic więcej.

    3. FR technologiczne imperium

      Pocieszać to możesz Rosjan że kiedyś zmieni się u nich władza na taką , które zamiast wydawać miliony rubli na wojenki i zabawki potrzebne do wojenek zacznie wydawać na infrastrukturę , szkolnictwo i służbę zdrowia . Nieprzypadkowo Rosyjska oligarcha buduje domy na zachodzie wysyła dzieci do Amerykańskich szkół a leczy się w szwajcarskich klinikach , a zwykły wania musi mierzyć się z najniższą średnią długością życia w Europie .

  7. yaro

    Ale brechta, i zostawiają sobie ten bez napędu zktóry tak krytykuje nasz Davienek, znów jego mocodawcy wystawili go do wiatru i okazuje się, że Rosjanie mieli racją wdrażając ten typ uzbrojenia. Gotowość operacyjna już w 2022 roku, już to widzę w 2022 roku okaże się, że trzeba 2x tyle kasy z kieszeni podatnika USA co i tak nie będzie końcem projektu. Poza tym już w tej chwili wdać, że to technologicznie jest bieda-projekt Ma 5 przy rosyjskim Ma 20 to przepaść.

    1. Tom

      różnica taka, że amerykański trafi w cel

    2. Alpi

      Wierzyć Rosjanom?

    3. Olo

      ale to i tak więcej niż 0 a to już sukces

  8. O

    O?