Przemysł Zbrojeniowy

Tylko jeden hipersoniczny pocisk dla US Air Force

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Amerykańskie siły powietrzne anulowały program pocisków hipersonicznych HCSW (ang. Hypersonic Conventional Strike Weapon) z przyczyn budżetowych. Całość wysiłków i funduszy skierowano na innych projekt, noszący kryptonim ARRW (Air-Launched Rapid Response Weapon), ponieważ, jak czytamy w oficjalnych dokumentach - jest to bardziej „unikalny projekt szybującego wehikułu”. Co jest równie istotne, ma on osiągnąć wstępną gotowość operacyjną już w 2022 roku.

Presja związana z ograniczeniem wydatków, zmusiła US Air Force do anulowania jednego z prowadzonych równolegle projektów broni hipersonicznej, które są obecnie uważane za jeden z priorytetów dla amerykańskich sił zbrojnych. Równolegle programy pocisków przekraczających Mach 5 są realizowane przez US Navy i US Army a ich konstrukcja jest dość zbliżona do HCSW. Są to de facto hipersoniczne pociski manewrujące wystrzeliwane z różnych platform i na różne sposoby.

ARRW jest projektem odpalanego z nośnika powietrznego (bombowca strategicznego) systemem typu „boost-glide” (ang. przyśpiesz-szybuj), który jest rozpędzany do prędkości hipersonicznej przez odrzucany następne człon rakietowy. Samym efektorem jest szybujący z prędkością ponad 5 razy większą od dźwięku moduł, który będzie mógł manewrować podczas tej fazy lotu. Przypuszcza się, że ARRW nie będzie musiał przenosić głowicy bojowej, a zamierzony efekt uzyska się dzięki energii kinetycznej wyzwolonej w momencie uderzenia.

US Air Force podkreśla, że na anulowanie HCSW nie wpłynęły postępy w programie, gdyż przebiega on bez zakłóceń od 2018 roku i zostanie zamknięty wiosną b.r. po dokonaniu krytycznego przeglądu projektu. Jak dotąd pocisk spełniał założenia we wszystkich wcześniejszych stadiach rozwoju, a opracowane dla niego rozwiązania, łączące często istniejące technologie z innowacyjnymi, znajdą zastosowanie w innych pociskach.

Jednak w ostatecznym rozrachunku to ARRW zapewnia istotniejszą zmianę w zakresie możliwości operacyjnych broni konwencjonalnej. Dlatego w 2020 roku budżetowym na cel ten przeznaczono 576 mln dolarów a w 2021 roku będzie to suma 382 mln dolarów.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.