Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Izraelskie rakiety balistyczne strzelają na pełnym morzu [WIDEO]

Fot. IAI
Fot. IAI

Koncern IAI przeprowadził na otwartym morzu podwójne odpalenie pocisków balistycznych LORA na dystans 90 km i 400 km. W obu przypadkach uzyskano wysoką precyzje trafienia. Próba została przeprowadzona we współpracy z siłami zbrojnymi Izraela.

Rakiety LORA (Long Range Artillery Rocket) to pociski balistyczne przeznaczone do zwalczania silnie umocnionych celów na dużych odległościach, zaliczane do podobnej klasy jak amerykańskie TACMS/ATACMS. System naprowadzania rakiety produkcji IAI jest oparty na dualnym systemie korzystającym zarówno z pozycjonowania GPS jak też inercyjnego. Głowica bojowa o masie 570 kg może dzięki temu razić cele odległe do 400 km z rozrzutem (CEP) do 10 metrów. W większości dotychczasowych testów CEP nie przekraczała 3,5 metra.

Podczas przeprowadzonego na morzu testu, którego zadaniem była m.in. prezentacja możliwości systemu niesprecyzowanemu klientowi IAI, z umieszczonej na platformie morskiej wyrzutni lądowej, połączonej z systemem kierowania ogniem, odpalono dwa pociski. Leciały one po krzywej balistycznej przy stałej korekcie trajektorii i trafiły, co można zobaczyć na zdjęciach, precyzyjnie w umieszczone na morzu cele. Jeden z nich oddalony był o 90 km a drugi 400 km od wyrzutni, co miało pokazać możliwości rażenia zarówno na krótkim jak i maksymalnym dystansie.

Ze względu na warunki związane z pandemią COVID-19 próbę prowadzono zdalnie. Wszystkie cele prowadzonego testu zostały zrealizowane, a możliwości operacyjne potwierdzone. System LORA występuje w mobilnym wariancie lądowym lub też w wersji do zabudowy na jednostkach nawodnych. 

Reklama

Komentarze (10)

 1. Lechosław

  Terroryści się zbroją aby terroryzować świat!

  1. Marek L.

   A putinowcy tacy jak ty to wtedy jęczą, bo tego typu systemy jak IAI LORA bardzo skutecznie, i z dużą łatwością, mogłyby wyeliminować takie terrorystyczne systemy, jak te wasze Iskandery, wycelowane z tej waszej enklawy Kaliningradu, w mój kraj !!!!.......

 2. Mark

  Poza brakiem offsetu co jest totalną porażką, głównym atutem systemu Himars jest kompatybilność z IBCS ( Patriot i F-35). Mamy kupiony gotowy system walki, więc niestety pod niego są robione zakupy.

  1. df

   tyle że kupiliśmy F35 nie mając nawet promesy IBCS-a w Himarsie a nikt nam nie zintegruje Himarsa z IBCS za darmo. A dane do strzelań można przekazywać do krajowych systemów nawet Linkiem 16 np. kanałem satelitarnym tak więc bez przesady. Dla Polski ważniejsze jest posiadanie własnej artylerii rakietowej zintegrowanej z polską radiolokacją np. Liwcem niż niepewna integracja zamkniętego systemu OPL z jednym dywizjonem Himars uzbrojonym w śmieszną ilość rakiet. Do tego jeśli Himars przyjdzie ze starym systemem kierowania ogniem AFATDS 7 to trzeba bedzie zmieniac SKO na nowy. I znowu FMSy miliony dolarow i czekanie latami o ile Amerykanie się zgodzą

  2. Młam

   Po co wymieniać AFATDS?

  3. Davien

   No padłem ze smeichu:)) AFATDS czyli SKO HIMARS-a bezie standardowo zintegrowany z IBCS a przy okazji wiec i nasz TOPAZ który jest w najnowszej wersji w pełni kompatybilny z AFATDS. Ale prosze bardzo, opracuj w Polsce system artylerii rakietowej m nastepnie opracuj dla niego specjalne radary( nie wiem po co) i wysyłaj gońców na motorach jak tzreba sksdś zdobyc dane bo z IBSC czy Link-16 nei bedize zintegrowany:) A czasu do 2100r zanim to skończysz to raczej nei ma:)

 3. df

  A co kupiła Polska w ramach Homara ? Przestarzały ATACMS, lecący po krzywej balistycznej większość lotu, powolny i bez zdolności rażenia celów ruchomych i samonaprowadzania oraz GMLRS o śmiesznym zasięgu 80km. Za 3 lata gdy do Polski przyjadą stare GMLRS na wyposażeniu US Army będzie już GMLRS ER o zasięgu ponad 140km. I znowu załapaliśmy się na schodzącą technologię współfinansując producentowi rozwój nowszej.

  1. Davien

   Df i znowu zmyslasz:) Pociski ATACMS w 2016r otrzymały zdolność atakowania celów ruchomych, czego nei maja LORA. Znowu tez opowiadasz brednie o finansowaniu US ARMY:) A cod o GLMRS-ER czy GLSDB to mozemy je bez problemu kupic i będa pasować, podobnie jak PrSM.Aha, rozumiem ze LORA nei leci po krzywej balistycznej i rozwija prędkośc światła?? No dawno tak sie nei usmiałem:))

 4. Zbigniew

  Nikt nie pomyślał o zintegrowaniu takiego systemu rakiet dalekiego zasięgu z przyszłą polską "Orką"?

 5. Lepiej nie pytaj

  Czy mi się wydaje czy ta wyrzutnia tego pocisku jest osadzona na transporterze od Białoruskiego MZKT ??

  1. kblomkvist

   Na takich podwoziach zamówił je Azerbejdżan, więc to może z tej serii. Izrael pokazywał takie wyrzutnie także na podwoziach Mercedesa Actrosa.

 6. ff

  czy tym nieujawnionym klientem jest Arabia Saudyjska ? :)

 7. Sanat Orski

  Czytając defence można oszaleć ze złości i zazdrości, ale to nie wina defence. Szumowscy,sasiny,misiewicze… tacy to różni wszędzie z fogelmanami robią nam raj! Powtarzam - tylko pucz wojskowy w obroni Konstytucji i wypad parlament zdrady i cwaniaczków, partyjniactwa. 10 lat pilnowania po ukaraniu złych i naprawy systemu i mamy prosperity w każdej dziedzinie.

  1. Erwin

   Chcielibyście wania

  2. Pawel

   Ty wciaz nie rozumiesz- wojskowi sa na pensjach po 10 -15 tys. Ty myslisz dlaczego mamy 120 generalow.Oni sa happy, bujajac w oblokach.To NAROD jest tutaj poszkodowany i dopoki nie wyjdzie na ulice i nie wymusi np. obnizenia obciazenia osob fizycznych z 45% do np 15 procent to nic sie nie zmieni

  3. Marceli

   Bredzący, dlaczego nie zbudowałeś polskiej firmy budującej takie systemy? Prof. Szumowski miał to zrobić za ciebie? Czy w konstytucji są zapisane plany konstrukcyjne i technologia budowy takich systemów?

 8. LMed

  No trzeba by w końcu wstać z kolan i też robić taki sprzęt.

  1. Wojciech

   Przemysł nie odnotował zainteresowania ze strony wojska.

  2. luka

   Przemysł był bardzo zainteresowany ogólnie programem "HOMAR" ale dali podobno dość zaporową cenę (bodajże 14 miliardów - https://www.defence24.pl/homarod-narodowego-programu-do-zakupu-z-polki-analiza)

  3. Wiem co piszę

   Wojsko zainteresowane jest gażami, awansami, socjalem. Po co sobie komplikować życie jakimiś rakietami o dużej sile rażenia, dużym znaczeniu, jak można spokojnie posiedzieć do emerytury na mniej skomplikowanym sprzęcie.

 9. dywersant

  To te LORY co były oferowane z Lynxsem dla programu Homar? Z tą ofertą, gdzie Izraelczycy chcieli budować fabrykę w Polsce i oferowali transfer technologi rakiet Extra o zasięgu 150 km? O te chodzi, czy mnie pamięć myli? 400 km to tylko 80 km mniej od standardowego Iskandera.

  1. luka

   To właśnie te :-(

  2. dvc

   Dlatego Minister \, błyskawicznie zerwał program Homar i doszło do zakupu FMS.

  3. Adam

   Tak dokładnie te. Podziękujmy teraz "dobrej zmianie" za kupno z półki Himarsa.

 10. vvv

  na dodatek na homara wchodzily 2 loary zamiast 1 przestazalego atacms. Izrael dawal pelna polonizację ale co tam...kupmy przestazalego himarsa bez offsetu, bez topaza ale za to z kalkulatorem balistycznym na poziomie lat 90tych

  1. Czytelnik

   Zapewniać że się da polonizację to nie to samo co dać polonizację. Sprzedawcy obiecają ci wszystko co chcesz, tak jak politycy. A co potem dostaniesz to zupełnie inna sprawa.

  2. Sternik

   2 loary????

  3. Mirek

   Od tego są szczegółowe umowy , kontrakty , aneksy itp . Z politykami nie zawierasz uwów .

Reklama