Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Szwedzki Saab zwiększa współpracę z Indonezją

Fot. Saab
Fot. Saab

Spółka Saab podpisała dwa porozumienia z indonezyjskimi firmami zbrojeniowymi dotyczące współpracy technologicznej. Umowy mogą pomóc w rozwoju sektora lotniczego w Indonezji.

Porozumienia MoU (Memorandum of Understanding) zostały podpisane z indonezyjską agencją do spraw oceny i zastosowania nowych technologii BPPT oraz z instytutem technologii ITB (Bandung Institute of Technology) w Bandung. Zgodnie z wstępną umową współpraca z BPPT ma dotyczyć przede wszystkim systemów uzbrojenia – w tym sensorów wykorzystywanych w siłach powietrznych i morskich.

Ma to pozwolić Indonezji na rozwijanie w przyszłości własnych projektów w tej dziedzinie. Szwedzi chcą wykorzystać tutaj doświadczenia wyniesione z wykorzystania tzw. modelu Triple Helix Model, który zakłada ścisłą współpracę ośrodków naukowych, sektora przemysłowego i rządu. Współpraca z instytutem ITB ma dotyczyć nie tylko przemysłu zbrojeniowego, ale również takich dziedzin jak logistyka, transport oraz programy urbanistyczne (np. „Smart City”).

Oba porozumienia są dowodem na silne zaangażowanie się Szwedów w Indonezji, o czym świadczą już podpisane umowy zbrojeniowe na dostawę m.in. rakietowego systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu RBS70 oraz radaru G40 Giraffe. Celem spółki Saab jest jednak sprzedanie samolotów wielozadaniowych JAS 39 Gripen, które zastąpiłyby w Indonezji przestarzałe myśliwce Northrop F-5 E/F Tiger II (Saab rywalizuje w tym postępowaniu z Eurofighter Typhoon, Dassault Rafale, Suchoj Su-35 i Lockheed Martin F-16.).

Każdy  oferentów proponuje nawiązanie ścisłej współpracy gospodarczej, jednak Saab jest w o tyle dobrej sytuacji, że może zaproponować Indonezyjczykom swój powietrzny system wczesnego ostrzegania z radarem Erieye. Szwedzki mini-AWACS już udowodnił, że bardzo dobrze się nadaje do nadzorowania i kierowania działaniami z powietrza na rozległych obszarach morskich.

Reklama
Reklama

Komentarze