Przemysł Zbrojeniowy
Systemy Leonardo dla nowych niemieckich fregat F126
Systemy obrony morskiej Leonardo OTO 127/64 LightWeight (LW) Vulcano zostały wybrane przez Damena do wyposażenia nowych czterech fregat F126 niemieckiej marynarki wojennej, z dodatkowymi dwoma opcjonalnymi okrętami.
Armata morska OTO 127/64 LW Vulcano to zaawansowany i w pełni zdigitalizowany system, który jest w stanie zapewnić stałe wsparcie operatorom i pokładowemu systemowi zarządzania walką przy obliczaniu rozwiązań strzeleckich podczas planowania misji. Armata morska Oto Melara 127/64 może wykorzystywać zarówno standardową amunicję 127 mm, jak i oba warianty amunicji Vulcano 127 mm: Guided Long Range (GLR) i Ballistic Extended Range (BER). System zwiększa zdolności ostrzału jednostki morskiej, na której się znajduje do 85 km przy zachowaniu wysokiej celności.
Nowa umowa opiera się na długotrwałym strategicznym partnerstwie pomiędzy Leonardo – które prowadzi różne działania w Niemczech, choćby przez spółkę zależną Leonardo Germany GmbH, z zakładem produkcyjnym w Neuss – i Bundesmarine. Systemy obrony morskiej Leonardo są już na wyposażeniu różnych okrętów niemieckiej marynarki wojennej, w tym fregatach klasy Badenia-Wirtembergia, które są również wyposażone w strzelający amunicją Vulcano system OTO 127/64 LW Vulcano.
Czytaj też
Projekt F126 rozwija się z pełną prędkością i przy godnej zaufania współpracy z władzami niemieckimi. Leonardo jest idealnym partnerem dla naszej misji dostarczenia co najmniej czterech najnowocześniejszych fregat dla niemieckiej marynarki wojennej. F126 ustanowi nowe standardy dotyczące modułowości i możliwości, a system obrony morskiej Leonardo jest ważnym wkładem.
Hein van Ameijden, dyrektor zarządzający Damen Naval
Czytaj też
W dziedzinie systemów morskich, Leonardo dalej konsoliduje strategiczne i ustalone relacje zarówno z Damen Naval, jak i Royal Netherlands Navy. Holenderskie Ministerstwo Obrony wybrało już armaty morskie 127/64 LW Vulcano wraz z automatycznym systemem ładowania amunicji (Automatic Ammunition Handling System – AAHS) dla amunicji standardowej i Vulcano, w celu zmodernizowania czterech wysoce zaawansowanych systemów obrony przeciwlotniczej i dowodzenia fregatami klasy De Zeven Provinciën.
Damen Naval buduje cztery fregaty klasy F126 wraz ze swoimi partnerami Blohm+Voss i Thales. Firma ta została wybrana jako zwycięski oferent w 2020 roku po kilkuletnim europejskim procesie przetargowym. Kontrakt obejmuje dostawę początkowo czterech okrętów w latach 2028-2031 z uzgodnioną opcją na ewentualną dostawę dwóch kolejnych po 2032. Wszystkie prace stoczniowe będą realizowane w całości na terenie Niemiec w stoczniach w Kilonii, Hamburgu i Wolgasta.
Operator
A nasze fregaty poważnie będą miały tylko armatę 76mm!???, poza tym co z rakietami średniego zasięgu?, będą tylko krótkiego????, mam nadzieję że to co czytałem to nie jest pełna konfiguracja.
Piotr Skarga
Jak dotąd tylko w jednym miejscu podano , że rzekomo nasze "duże korwety" klasy Miecznik będą mieć wyrzutnie VLS Mk41 pozwalające użyć rakiet dalekiego zasięgu czy Tomahawkow. Ale oficjalnie MON potwierdza tylko CAMM i to nawet nie ER! Z armat ma być słaba choć uniwersalna armata 76mm oraz JEDNO stanowisko 35mm polskiej produkcji. Zatem słabiutkie uzbrojenie rakietowe i minimalistyczne uzbrojenie artyleryjskie. Czy zostało coś z szumnych zapowiedzi o "odpowiednikach klasy Arleigh Burke"? Nic!! Jak zwykle w MON - "góra urodziła ...mysz"!