Przemysł Zbrojeniowy

System Aegis Ashore na razie za drogi dla Japonii?

Fot. Missile Defense Agency - US Department of Defense - Missile Defense Agency, domena publiczna
Fot. Missile Defense Agency - US Department of Defense - Missile Defense Agency, domena publiczna

Najpierw ostre protesty lokalnej ludności, która miała mieszkać w okolicach baz systemu przeciwrakietowego Aegis Ashore, a teraz decyzja władz w Tokio o wstrzymaniu części rozbudowy projektu. Ta ostatnia została podjęta przede wszystkim w wyniku poszukiwania oszczędności, ale także w kontekście problemów technicznych opóźniających wdrożenie systemu. 

Japonia wstrzymuje rozbudowę instalacji elementów lądowych systemu przeciwrakietowego Aegis Ashore, czyli radarów na północy i południu kraju. Jak informuje „The Japan Times”, powodem decyzji ogłoszonej przez ministra Tarō Kōno, są rosnące koszty wspomnianego systemu oraz problemy techniczne. Wskazano, że strona japońska już wcześniej zrezygnowała z wdrożenia systemu obrony przeciwrakietowej w kompleksie należącym do Japońskich Lądowych Sił Samoobrony w dystrykcie Araya, prefektura Akita. Trzeba zaznaczyć, że druga baza miała trafić do prefektury Yamaguchi, na poligon Mutsumi.

Plany ulokowania Aegis Ashore w Akita zostały oprotestowane przez lokalną społeczność obawiającą się zagrożeń dla zdrowia mieszkańców miejscowości w pobliżu nowej instalacji wojskowej, które ich zdaniem mogłoby wywoływać silne promieniowanie elektromagnetyczne pochodzące z potężnych radarów. Doszło do tego na początku maja tego roku, a sama informacja dotycząca rejonu Akity pochodziła jeszcze z przełomu 2019/2020 r. Ostatecznie zaczęto rozważać zastępcze lokacje, w rejonie prefektur Akita, Amomori czy też Yamagata.

Planowanym terminem wdrożenia komponentu lądowego był rok 2025. Wcześniejsze decyzje dotyczące pozyskania Aegis Ashore zostały podjęte jeszcze w 2017 r. w odpowiedzi m.in. na test północnokoreańskiego pocisku rakietowego średniego zasięgu Hwasong-12, zdolnego do przenoszenia głowic atomowej. Co ciekawe, jeszcze na początku 2020 r. minister Tarō Kōno wizytował amerykańskie instalacje należące do systemu Aegis Ashore na Hawajach.

Wspomniany system Aegis Ashore miał być uzupełnieniem dla morskiej wersji Aegis, która trafia na niszczyciele. Dwie bazy lądowe, wspólnie z okrętami miały przede wszystkim stanowić japońską odpowiedź na zagrożenia płynące przede wszystkim z północnokoreańskiego programu zbrojeń rakietowych. Aegis Ashore miał możliwość współpracy z pociskami przechwytującymi Standard Missile 3 Block IIA i Standard Missile 6. W przypadku terytorium innego niż amerykańskie, instalacje lądowe Aegis Ashore są zlokalizowane m.in. w Rumunii oraz Polsce.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.