Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Nowe karabinki z Kraju Kwitnącej Wiśni [WIDEO]

Fot. JGSDF
Fot. JGSDF

Japońskie Lądowe Siły Samoobrony przyjęły na uzbrojenie karabinek Howa Typ 20 kalibru 5,56 mm.  Będzie to nowa broń podstawowa dla całości wojsk tego kraju, zastępując wprowadzony 31 lat temu karabinek Typ 89. Karabinek został opracowany w zakładach Howa, które produkowały też jego poprzedników. Broń trafi w pierwszej kolejności do nowo formowanej brygady szybkiego reagowania piechoty morskiej.

Japonia od 2014 roku prowadziła intensywne badania kilku typów zagranicznych karabinków na amunicję 5,56x45mm, poszukując nowej broni podstawowej. W testach wykorzystano m. in. karabinki SIG516, G36, HK416 i FN SCAR. Równolegle zakłady Howa prowadziły prace nad własną konstrukcją oznaczoną jako HOWA 5.56, której pierwszą wersję opatentowano w 2015 r., a model udoskonalony w 2018 r. Za każdym razem korzystając ze specjalnych japońskich przepisów patentowych, pozwalających na objęcie patenty trzyletnią tajemnicą. W 2018 r. Ministerstwo Obrony Japonii przeprowadziło testy porównawcze HK416, FN-SCAR-L i HOWA 5.56, wybierając ostatecznie ten ostatni model i wprowadzając go pod oznaczeniem Typ 20.

Broń miała wygrać z konkurentami przede wszystkim pod względem obsługi, logistyki i kosztów eksploatacji, ale również odporności na działanie wody morskiej i gotowość do strzału bezpośrednio po wyjęciu z wody. Jest to o tyle istotne, że pierwszym użytkownikiem karabinków Typ 20 będzie nowo formowana brygada szybkiego reagowania japońskiej piechoty morskiej. Jednostka jest obecnie w fazie tworzenia, ale otrzymuje najnowszy sprzęt, w tym pistolety HK SFP-9M (morskie, z dodatkowa ochroną antykorozyjną), karabinki Typ 20 oraz zmiennowirnikowce MV-22B Osprey. 

Karabinek Typ 20 przypomina pod względem konstrukcji najbardziej popularne obecnie modele w swojej klasie. Jest to broń w klasycznym układzie. Posiada aluminiową komorę zamkową i łoże oraz komorę spustową i kolbę z tworzywa sztucznego.  Kolba nie jest składana, ale ma regulowaną długość i posiada również regulowanej wysokości podpoliczek (baka), który umożliwia wygodne korzystnie z różnych celowników. Broń nie posiada stałych przyrządów celowniczych, a jedynie szynę do ich mocowania typu NATO Accessory Rail (STANAG 4694) na całej długości łoża i komory zamkowej. Prezentowany egzemplarz miał składaną muszkę i szczerbinkę na obu końcach szyny oraz celownik optyczny produkcji japońskiej DEON March-F 1-8x FFP. Na bocznych i dolnej powierzchni loża znajdują się szyny montażowe M-LOK dla dodatkowego wyposażenia. Type 20 zasilany jest standardowymi magazynkami AR, podobnie jak większość broni na amunicję 5,56 mm i dostosowany do obsługi przez strzelców prawo- i leworęcznych.

image
Fot.JGSDF

Zespół lufy jest wymienny i prawdopodobnie będzie występował co najmniej w 3 wersjach długości lufy. Prezentowany egzemplarz w wersji podstawowej miał lufę długości 330 mm. Całkowita długość broni z kolbą maksymalnie wysuniętą to nieco ponad 85 cm a w minimalne konfiguracji 78 cm. Masa broni wnosi 3,5 kg. Planowana cena, zgodnie z kalkulacjami budżetowymi na rok 2019 to  275 tys. jenów, czyli około 2600 dolarów. Ministerstwo obrony Japonii przeznaczyło w obecnym budżecie około 900 mln jenów aby pozyskać ponad 3280 egzemplarzy nowej broni dla piechoty morskiej. Dostawy mają rozpocząć się w 2021 roku. 

Co ciekawe, wraz z karabinkiem Typ 20 zaprezentowano przeznaczony do niego granatnik podwieszany, którym okazał się GLX-160UBG firmy Beretta, przeznaczony do karabinków ARX-160. Obecnie brak jest informacji o tym, czy będą one produkowane na licencji czy też zakupione we Włoszech.

Reklama

Komentarze (13)

 1. franek dolas (czy coś)

  ok, to i ja napiszę to słowo: Grot

  1. Adam

   Grot to złom

  2. Koleszek

   A Ty trol.

 2. Rkm 7,62 kurtz

  Jesli to to taki szajs to lepiej za te cene kilka poprzednikow a i amunicje 7,62 i bo i zasieg- nie ma luf dlugich, i niekompatybil z NATO, i brak optyki nie kolimatorów, i w drużynie wiecej mocniejszej amunicji i oslony osobiste pokona jeśli sie trafi.

 3. Zbigniew

  Już tradycyjnie nie ma odważnego polskiego eksperta gotowego do merytorycznego porównania tego karabinka japońskiego z naszym, polskim nowym wyrobem. Brakuje mi kompetentnych analiz ekspertów, a przecież analiza wartości i burza mózgów to droga do postępu w przyszłości!

  1. Adam

   Merytorycznie w naszym wylata regulator gazowy, rdzewieją i luzują się lufy, odpadają przyrządy celownicze, zamek nie zostaje w tylnym położeniu, nie pasują magazynki od AR.

 4. Jedi

  Dlaczego w zdecydowanej większości wypadków w nowych konstrukcjach stosuje się układ "klasyczny" a nie "bezkolbowy" mimo oczywistych zalet tego ostatniego? Ktoś wie?

  1. Adam

   Kwestie szkoleniowe

 5. Piotrek

  Przypomina naszego Grota. To tylko potwierdza fakt jakich swietnych mamy w kraju fachowcow :)

  1. Adam

   Jest dużo lepszy od Grota, co tylko pokazuje jak kiepskich mamy fachowców

  2. Jacko

   no no rosyjskim optymizmem zawiało...

  3. QRF

   A skąd Ty to możesz wiedzieć? Miałeś GROTA albo tego Japończyka w rękach? Akurat FB Radom ma świetną opinię za granicą jeśli chodzi o jakość wykonania broni.

 6. Gruzin

  Czy sily samoobrony to taki WOT? Bo uzbrojonr po ZEMBY

  1. Adam

   Bardziej jak nasze Wojska Specjalne

  2. Kościuszko

   Adam bajdurzyć. Oni oficjalnie nie mogą mieć wojska (pokłosie podpisanej kapitulacji w 1945). Stąd taka dziwna nazwa, to są normalne, regularne jednostki, takie nasze wojsko polskie. To tylko semantyka.

 7. 12345

  Podobny do grota i SCAR'a.

  1. Adam

   Tylko z wyglądu, bo Grot nie przyjmuje magazynków od AR.

 8. Bogusław Wielopolski

  Zerżnęli z MSBSa :))

  1. ech...

   raczej zmodyfikowali projekt Masady ACWS podobnie jak wielu innych. Ni oni jedni zresztą ....

  2. marian

   Założenie, że mają pasować standardowe magazynki samo przez się wymusza odpowiedni wygląd. Regulowana baka, kolba na wysokości lufy, "oburęczność", szyna, to też dzisiejsze standardy. Chyba nie da się wykonać nowoczesnej broni o innym wyglądzie :)) Pytanie, o jakość wykonania i niezawodność w porównaniu z naszym produktem nadal pozostaje otwarte.

  3. Adam

   General Dynamics RM277 wyglada zupełnie inaczej

 9. Wołodyjowski

  2600usd sztuka Koledzy BRAĆ

 10. fcuk

  Fajny patent z dwójnogiem chowanym w przednim chwycie.

  1. Uzbrojony

   Standardowy raczej, przynajmniej jesli chodzi o rozwiazania, sporo tego na rynku, fajny patent to GripKnife :)

 11. SHOW

  Wygląda jak gorsza podróbka naszego grota

  1. Leon zawodowiec

   Koledzy zamek to HK

  2. Roman

   No widzę fachowca... Nie wiem czy wiesz ale grot rdzewieje na potęgę i latają lufy w obsadzie po czterech miesiącach użytkowania. Myślę że takiej podróbki to by sobie nie zrobili... Panie fachowiec.

  3. Uzbrojony

   A gdzie ty tu zamek widziales?

 12. weier

  msbs :D aka scar

 13. werte

  No to mają swojego GROTA.

  1. Extern

   Grot wydaje się trochę bardziej koncepcyjnie przemyślany jako w pełni modułowy element systemu żołnierza przyszłości. Ale pewno i tej Japońskiej broni nic nie brakuje. Podobnie jak my chcieli mieć własną nowoczesną broń i mają.

  2. Marek

   Odnoszę podobne wrażenie. Na pierwszy rzut oka widzi mi się, że ich karabin jest też mniej ergonomiczny od Grota. Z filmu nic nie wynika. Oni od dawna robili dość specyficzne, dopasowane do wzrostu ich żołnierza konstrukcje, więc przekonany jestem, że bubla nie biorą.

  3. Jupik

   Grot to niedopracowany szmelc, a nie nowoczesny karabinek

Reklama