Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Nowe karabinki z Kraju Kwitnącej Wiśni [WIDEO]

Fot. JGSDF
Fot. JGSDF

Japońskie Lądowe Siły Samoobrony przyjęły na uzbrojenie karabinek Howa Typ 20 kalibru 5,56 mm.  Będzie to nowa broń podstawowa dla całości wojsk tego kraju, zastępując wprowadzony 31 lat temu karabinek Typ 89. Karabinek został opracowany w zakładach Howa, które produkowały też jego poprzedników. Broń trafi w pierwszej kolejności do nowo formowanej brygady szybkiego reagowania piechoty morskiej.

Japonia od 2014 roku prowadziła intensywne badania kilku typów zagranicznych karabinków na amunicję 5,56x45mm, poszukując nowej broni podstawowej. W testach wykorzystano m. in. karabinki SIG516, G36, HK416 i FN SCAR. Równolegle zakłady Howa prowadziły prace nad własną konstrukcją oznaczoną jako HOWA 5.56, której pierwszą wersję opatentowano w 2015 r., a model udoskonalony w 2018 r. Za każdym razem korzystając ze specjalnych japońskich przepisów patentowych, pozwalających na objęcie patenty trzyletnią tajemnicą. W 2018 r. Ministerstwo Obrony Japonii przeprowadziło testy porównawcze HK416, FN-SCAR-L i HOWA 5.56, wybierając ostatecznie ten ostatni model i wprowadzając go pod oznaczeniem Typ 20.

Broń miała wygrać z konkurentami przede wszystkim pod względem obsługi, logistyki i kosztów eksploatacji, ale również odporności na działanie wody morskiej i gotowość do strzału bezpośrednio po wyjęciu z wody. Jest to o tyle istotne, że pierwszym użytkownikiem karabinków Typ 20 będzie nowo formowana brygada szybkiego reagowania japońskiej piechoty morskiej. Jednostka jest obecnie w fazie tworzenia, ale otrzymuje najnowszy sprzęt, w tym pistolety HK SFP-9M (morskie, z dodatkowa ochroną antykorozyjną), karabinki Typ 20 oraz zmiennowirnikowce MV-22B Osprey. 

Karabinek Typ 20 przypomina pod względem konstrukcji najbardziej popularne obecnie modele w swojej klasie. Jest to broń w klasycznym układzie. Posiada aluminiową komorę zamkową i łoże oraz komorę spustową i kolbę z tworzywa sztucznego.  Kolba nie jest składana, ale ma regulowaną długość i posiada również regulowanej wysokości podpoliczek (baka), który umożliwia wygodne korzystnie z różnych celowników. Broń nie posiada stałych przyrządów celowniczych, a jedynie szynę do ich mocowania typu NATO Accessory Rail (STANAG 4694) na całej długości łoża i komory zamkowej. Prezentowany egzemplarz miał składaną muszkę i szczerbinkę na obu końcach szyny oraz celownik optyczny produkcji japońskiej DEON March-F 1-8x FFP. Na bocznych i dolnej powierzchni loża znajdują się szyny montażowe M-LOK dla dodatkowego wyposażenia. Type 20 zasilany jest standardowymi magazynkami AR, podobnie jak większość broni na amunicję 5,56 mm i dostosowany do obsługi przez strzelców prawo- i leworęcznych.

image
Fot.JGSDF

Zespół lufy jest wymienny i prawdopodobnie będzie występował co najmniej w 3 wersjach długości lufy. Prezentowany egzemplarz w wersji podstawowej miał lufę długości 330 mm. Całkowita długość broni z kolbą maksymalnie wysuniętą to nieco ponad 85 cm a w minimalne konfiguracji 78 cm. Masa broni wnosi 3,5 kg. Planowana cena, zgodnie z kalkulacjami budżetowymi na rok 2019 to  275 tys. jenów, czyli około 2600 dolarów. Ministerstwo obrony Japonii przeznaczyło w obecnym budżecie około 900 mln jenów aby pozyskać ponad 3280 egzemplarzy nowej broni dla piechoty morskiej. Dostawy mają rozpocząć się w 2021 roku. 

Co ciekawe, wraz z karabinkiem Typ 20 zaprezentowano przeznaczony do niego granatnik podwieszany, którym okazał się GLX-160UBG firmy Beretta, przeznaczony do karabinków ARX-160. Obecnie brak jest informacji o tym, czy będą one produkowane na licencji czy też zakupione we Włoszech.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.