Reklama

Technologie

SM-6 amerykańskim uzbrojeniem hiperdźwiękowym

Standardowa rakieta SM-6 nie wykorzystuje pełnej przestrzeni dostępnej w silosie startowym wyrzutni pionowego startu Mk 41. Fot. Raytheon
Standardowa rakieta SM-6 nie wykorzystuje pełnej przestrzeni dostępnej w silosie startowym wyrzutni pionowego startu Mk 41. Fot. Raytheon

Amerykańska marynarka wojenna pośrednio potwierdziła plan opracowania hiperdźwiękowej wersji rakiety przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Raytheon SM-6 Block 1B. Będzie to związane przede wszystkim ze zmianą silników przyśpieszających do prędkości większej niż 5 Mach, głowicy bojowej i systemu nawigacji oraz wprowadzeniem nowych osłon termicznych.

Informacje na temat planowanej modernizacji rakiet przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Raytheon SM-6 była przekazywana już wcześniej - w planie roku budżetowego 2020. Uwzględniono w nim bowiem prace nad rozwojem tego pocisku, których celem miało być przede wszystkim zwiększenie jego zasięgu i prędkości (ze standardowej - wynoszącej 3,5 Macha). Miało być to związane m.in. z wprowadzeniem do 2024 roku: większego silnika startowego w pierwszym stopniu do 21 cali/0,53 m (a więc w pełni wykorzystując przestrzeń dostępną w silosie wyrzutni pionowego startu Mk 41), nowego systemu ochrony termicznej oraz modernizacją systemu nawigacji i kontroli.

Ostatecznie marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych usunęła wszelkie środki na rozwój tego pocisku z planów budżetowych na 2021 rok, co mogłoby zostać uznane za ostateczne zakończenie prac rozwojowych. W rzeczywistości, w pisemnym raporcie przesłanym do komisji obrony Izby Reprezentantów Kongresu USA złożonym przez US Navy 11 marca 2020 roku pojawiła się wiadomość wskazująca, że SM-6 może być jednak rozwijany i to jako uzbrojenie hiperdźwiękowe.

Okazało się bowiem, że w tej dziedzinie amerykańska marynarka wojenna nie zamierza prowadzić już dwóch, ale trzy programy badawczo-rozwojowe. Do hiperdźwiękowych pocisków przeciwlotniczych Hypervelocity Projectile rozwijanych przez Biuro ds. Zdolności Straetegicznych (Strategic Capabilities Office) i hiperdźwiękowych pocisków pośredniego zasięgu CPS (Conventional Prompt Strike (CPS) dołączył bowiem zupełnie nowy i wcześniej nie anonsowany program. Nie został on jak na razie nazwany, co według przedstawicieli amerykańskiej marynarki wojennej ma być związane z koniecznością zachowania tajemnicy.

Jednak z jego ogólnego opisu wynika, że chodzi o przebudowaną wersję już produkowanej rakiety SM-6 Block 1B. Co więcej w przekazanej do Kongresu informacji wynika, że pocisk ten ma być wykorzystywany do zwalczania celów naziemnych.

Później okazało się, że będzie to związane nie tylko ze zwiększeniem prędkości i zasięgu, ale również ze podniesieniem masy głowicy bojowej. Biuro budżetowe Kongresu uznało bowiem, że zastosowanie standardowej, ważącej „zaledwie” 140 funtów (63,5 kg) głowicy bojowej pocisku SM-6 w rakiecie hipersonicznej będzie niewystarczające w odniesieniu do nowoczesnego okrętu, nawet przy uwzględnieniu większej energii kinetycznej.

Jak na razie nie wiadomo, czy nowe pociski zostaną zaoferowane innym krajom, podobnie jak Amerykanie zrobili w przypadku SM-6. Jest to jednak prawdopodobne, ponieważ rakiety opracowane przez Raytheona staną się automatycznie bardzo skutecznym środkiem zwalczającym również uzbrojenie hipersoniczne w tym rakiet przeciwokrętowych klasy „Cirkon”. Trudnością może być jednak konieczność zmieszczenia się w wymiarach standardowych wyrzutni pionowego startu Mk 41. Tylko wtedy hiperdźwiękowa wersja rakieta SM-6 będzie się mogła stać wyposażeniem każdego okrętu z systemem kierowania i dowodzenia AEGIS

Pozostaje również problem ceny, która już obecnie sięga około 5 milionów dolarów. Dla potencjalnych kupców może to być bariera nie do przejścia.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (9)

  1. adamus

    Panowie @dawien i @funclubedaviena... wszędzie Was za pełno tymi przepychankami kogutów.

    1. Davien

      Adamus to zadne przepychanki ale jak funklub kłamie i zmysla na całego....

    2. Ciekawy

      Jegomość "funclubedaviena" to nie przepychanka. Proszę zwrócić uwagę na każdy post, który pisze i wyizolować tematy, w których w ogóle nie wypowiada się 'Davien". Każdy z jego postów pluje jadem. Wymierzony jest bezpośrednio lub pośrednio w zachód. Europy także to dotyczy. Rosjanie nie nauczyli się, że zbyt gorliwy politruk jak po prostu śmieszny. Podczas rewolucji wytłukli elity, więc taka ich przywara. Mam nadzieję, że długo się tego nie nauczą.

  2. fifi

    Jak zUSA,to zapewne bez analogów .

    1. Davien

      akurat tu masz rację, nikt na swiecie nie ma systemu OPL o takich osiagach jak SM-6.

    2. Marek

      Ładnych "parę" lat temu wdrożyli F-22. Co prawda pan, który nie wiadomo za co został nagrodzony Noblem przerwał produkcję tych samolotów, ale wyprodukowane są i latają. Tymczasem jak na razie to Rosja szuka analoga i do dziś nie może go znaleźć.

  3. Andrettoni

    To skoro Amerykanie mają już takie pociski, to może ktoś wytłumaczy jak to jest z niemożnością namierzania celu z powodu plazmy tworzącej się wokół głowicy. O ile dobrze pamiętam, to chińskie i rosyjskie pociski są "niesterowalne" nawet gdy celują w lotniskowiec, a amerykańskie są sterowalne i nawet trafią samolot. Kilka osób na tym forum miało takie teorie i je bardzo uzasadniało, więc ciekawi mnie jak Amerykanie przełamali barierę technologiczną. Bo albo mamy podwójne standardy albo rakiety hipersoniczne mogą trafiać okręty. Jeżeli mówimy o trollach i propagandzistach to jest to dobry moment do weryfikacji. No i jak to jest z kradzieżami - bo teraz nie wiem czy to Amerykanie ukradli te technologie czy Rosjanie przemieścili się w czasie po kradzieży od Amerykanów, a może rosyjskie rakiety były z tektury? Całe szczęście, że nie traktuję komentarzy jako źródła wiedzy, a jedynie opinii, a te częściej odzwierciedlają charakter i poglądy komentatorów niż rzeczywistość. Dlatego człowiek rozsądny jak przeczyta coś ciekawego to to weryfikuje - najlepiej w bibliotece.

    1. spoko

      Andrettoni Co mozesz zweryfikowac w swojej biblotece?

    2. Davien

      Andrettoni, a od kiedy to Ma 3,5 to hipersoniczna?? Aha, jaka kradziez technologii. moz ewyjasnisz, bo USA od dawna prowadziło badania nad pojazdami hipersonicznymi( X-43 X-51)?

    3. Andrettoni

      Nie w swojej bibliotece, tylko po prostu w bibliotece. W szkole mnie uczyli, że wypracowanie jest dobre tylko gdy ma bibliografię. Wszystkie informacje trzeba potwierdzać. Jest dużo czasopism i książek o militariach - takich normalnych, jawnych. Nawet szkoły wojskowe wydają publikacje. Te książki można wypożyczyć w bibliotece, a jak nie ma to zamówić i dowiozą ci z innego miasta nawet. Gdybym miał trzymać w domu wszystko co przeczytałem, to musiałbym kupić większy dom.

  4. Smuteczek

    Bardzo słabo widze szanse by nowy pocisk utrzymal sie w limicie wyrzutni Mk 41. Z nowymi silnikami, nowa oslona i jak rozumiem wyraznie wieksza glowica? Salomon z pustego nie naleje...

    1. Marek1

      Na dziś SM-6 jest sporo "chudszy" i jak na wymiary Mk.41. Nowa rakieta w wersji 1B ma mieć już właściwy kaliber tj. 53cm i to zapewni jej lepsze parametry szybkość/zasięg. Pytanie brzmi co z głowicą, bo nie można wydłużyć rakiety ponad parametry długości komór w Mk.41.

  5. tagore

    Wygląda to tak jakby z góry przewidywano poszerzenie zastosowań SM6 na etapie projektowania rakiety.

  6. MiG

    Rakieta SM-6 ma ogromny potencjał. Powinniśmy dogadać się z Niemcami i Raytheonem, i w oparciu o ich MEADS zintegrować ta rakietę. Ruscy by się wściekli jakbyśmy im kółka wyrysowali i objęli pół Białorusi i królewca.

    1. Davien

      Biorac pod uwage ze zaden z radarów MEADS nie jest kompatybilny z SM-6 to pomysł dość zabawny:))

    2. LAIK

      A czemu amerykański koncerb ma sie dogadywać z Niemcami?? Przecież już w 2017 roku raytheon proponował integracje sm-6 z patriot... Ja jestem zdania, że system narew nie może mieć takiego samego efektora jak wisła bo to bez sensu... po co 2 różne systemy o tych samych możliwościach... no chyba że narew będzie mieć mniejsze mozliwości operacyjne ale to też bez sensu bo nie wykożystujemy potencjału rakiety... system narew powinien być na wzór Baraka 8, iron dome... z możliwością zwalczania statków i pocisków niskim kosztem... Rosjanie mają pewne statki i pociski z którymi być może sobie taki system nie poradzi ale od tego powinien być patriot i tu pocisk SM-6 byłby fajny jako uzupełnienie pac3 mse i oferował by wiekszy zasieģ... ale na ruskie stare migi, mi, ka i sm30 wystarczy coś w klasie barak 8, iron dome. Nie mówie że musi być to izraelskie rozwiązanie, np mozna podjąć wspołprace z mbda i rozszezyc możliwości caam

    3. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

      MEADS się nie nadaje w ogóle skąd taki pomysł, a po za tym nie mamy średniego piętra OPL a ty byś chciał rysować kółka, ciekawe tylko po co, o ile systemy dużego zasięgu mają sens nad morzem bo dość łatwo wykryć przeciwnika o tyle nad lądem to bezsens bo takie systemy są łatwe do zniszczenia i same wymagają bardzo silnej ochrony przez OPL, a kółka to już mamy narysowane przez S-200 kółka duże jak cholera.

  7. Pawel

    "staną się automatycznie bardzo skutecznym środkiem zwalczającym również uzbrojenie hipersoniczne"- brzmi jak krypto reklama. Brak jakichkolwiek testow a juz prosze jak sie lobbuje...

    1. I dobrze

      I bardzo dobrze! Szkoda, że my nie mamy za czym lobbować. A biznes is biznes Winnetou!!

  8. Fanklub Daviena

    To chyba jakaś bzdura Davien? Przecież pisałeś, że jak coś nie ma silników scramjet, to nie jest pociskiem hipersonicznym? Amerykanie kłamią, Davienie? P.S. Takie rakiety "hipersoniczne" to Rosja ma od dawna vide prędkości rakiet systemu S-300/400... :)

    1. Kiks

      Za to światowych standardów cywilizacyjnych nie będą mieć nigdy :D

    2. Fgt

      On nawet twierdził ,że Sayyad-1 to "stary SM-1kupiony za szacha" iże Izrael wygrał wojnę z Hezbollahem w 2006 :)))))

    3. Powstrzymaj kałmucki triumfalizm gdyż przy obecnych cenach ropy znowu staniecie się żebrakami na garnuszku cywilizowanego Świata

  9. Pentagram

    Marynarka wojenna coś tu knuje Budżet 2020 jasno określa programy i środki Ale kongresu uda tym bublem nie oszukaja Oj będzie sie działo

Reklama