Przemysł Zbrojeniowy
"Są najlepsze". Ukraińcy chwalą polskie systemy antydronowe z Gdyni
Siły Zbrojne Ukrainy użytkują systemy antydronowe SKYctrl skonstruowane i produkowane przez polską firmę Advanced Protection Systems SA. Informuje o tym sam producent, którego produkt został zakupiony za środki pozyskane ze zbiórki społecznej, która została przeprowadzona w czerwcu. Dostawa nastąpiła we wrześniu bieżącego roku.
Systemy SKYctrl służą w Ukrainie do ochrony wojsk ukraińskich, infrastruktury krytycznej i granic. Wykorzystuje się je także do wywalczenia przewagi w wybranych rejonach działań wojennych. Firma Advanced Protection Systems przytacza wypowiedź jednego z ukraińskich żołnierzy obsługujących system:
"... Jest to najlepszy system, który ja i inne jednostki widzieliśmy i wykorzystywaliśmy. Może śledzić wszystkie trzy klasy BSP i neutralizować je w sposób niekinetyczny. Jego zasięg odpowiada specyfikacji, a nawet jest lepszy, w zależności od wysokości lotu BSP"
Opinia ta jest o tyle cenna, że żołnierze ukraińscy od lat są użytkownikami licznych rozwiązań, jeżeli chodzi o systemy antydronowe. Były one użytkowane nie tylko od 24 lutego bieżącego roku, ale niemal od początku wojny w Donbasie, która rozpoczęła się w połowie roku 2014. Co za tym idzie ukraińscy żołnierze, żyjący w umocnieniach i na co dzień zagrożeni atakiem drona bądź ostrzałem artyleryjskim koordynowanym przez bezzałogowiec, są dzisiaj jednymi z najlepszych, o ile nie najlepszymi na świecie specjalistami-praktykami od tego rodzaju systemów.
Firma Advanced Protection Systems (APS) jest aktualnie światowym liderem w obszarze technologii systemów antydronowych, a w szczególności wyspecjalizowanych radarów 3D do zastosowania w detekcji, śledzeniu i klasyfikacji BSP.
APS opracował i skomercjalizował na rynku rodzinę radarów FIELDctrl, obejmującą radary Access, Advance, Range i Follow, dedykowaną do detekcji, śledzenia i klasyfikacji obiektów typu LSS (Low, Small, Slow), tj. bezpilotowców. Zarówno drony typu wirnikowce, jak i płatowce są skutecznie wykrywane.
Radary firmy APS znalazły dotychczas odbiorców w Europie (Norwegia, Estonia, Finlandia, Czechy), Bliskim Wschodzie (Arabia Saudyjska, ZEA) oraz Azji (Korea Płd., Singapur, Indie). Odbiorcami są służby mundurowe, wojsko oraz infrastruktura krytyczna.
Za międzynarodowym sukcesem firmy APS stoją unikatowe parametry opracowanej, autorskiej technologii radarowej 3D MIMO, a w szczególności zdolność automatycznego śledzenia i klasyfikacji małych dronów w odróżnieniu od innych obiektów poruszających się w powietrzu, jak również wykrywanie dronów w zawisie.
W sferze planów na najbliższe 3 lata jest pogłębianie międzynarodowej ekspansji z naciskiem na dostarczanie systemów antydronowych do sił zbrojnych krajów NATO.
Z informacjami o firmie i jej produktach można zapoznać się tutaj:
https://pl.linkedin.com/company/advancedprotectionsystems
https://apsystems.tech/
Źródło:
Ukraińskie Centrum Wojskowe
//mil.in.ua/en/news/the-ukrainian-military-received-the-sky-ctrl-anti-drone-system/>
beata13
Dla jasności ludzi żyjących w państwie postkomunistycznym. Na Zachodzie nie ma firm państwowych.
wert
i o czym to niby świadczy? że zachód dorobił się na kolonialiźmie czy zwykłym wojennym rabunku i dewastowaniu konkurencji jak niemce? Firmy dzieli się na:: DOBRE SŁABE DNO. Co powiesz o Korei Płd?
WołanieNaPuszczy
beata13 - Wręcz przeciwnie, w Europie zachodniej jest pełno firm państwowych i państwo przejmuje coraz więcej. Telekomunikację Polską kupiła państwowa firma Francuska, a to nie jedyny przykład na naszą "prywatyzację"
mwb
A kto jest właścicielem elektrowni atomowych we Francji? Francja jest w ogóle zaprzeczeniem Twojej tezy
Esteban
Jeżeli parametry tego sprzętu są naprawdę takie dobre, fajnie by było, aby WB podjęła z APS współpracę w dziedzinie "jak drony WB mogą uniknąć wykrycia". Doświadczenia byłyby kopalnią wiedzy dla obu firm.
Mieczysław
Uważam, że MON jest bardzo "ostrożny" przy powiedzmy wymianie informacji między firma APS (produkującą SKY-CONTROL) a firmą produkującą drony WB... Innymi słowy trzeba na spokojnie sprawdzić czy pracownicy lub kapitał nie jest "podstawiony" i czy aby na Ukrainie się sprawdzi w 100% a dopiero po tym ewentualne zakupy. Tylko,że ja widziałbym ten sprzęt na jakiś mobilnych pojazdach.
X
Aż się prosi o konfrontację tego sprzętu z wyrobami WB.
wert
masz na myśli Warmate kupiony dla WP w 2019 po 100tyś/szt czy może ten sam Warmate zamówiony niedawno dla UKR po 250 tyś/szt? Zapewniam Cię że spada tak samo jak na UKR gdy kacapia włączy swoje systemy a zyski z pewnościa są PRYWATNE i bynajmniej nie przeznaczane na rozwój dronów. Co najwyżej kosmetykę i PR dla lemingów
dr Solfernus
Do Bruno Perełki powstały w II RP o COP człowieku niedouczony słyszałeś!?
BadaczNetu
Nie znam tej firmy i nie wiem czy coś naszej armii sprzedali. Ale wiem że armia i służby kupują różne ciekawe rzeczy w polskich firmach ale się tym nie chwalą.
Paweł P.
+100
Atacam
Nie da się żony posłów do zarządu wcisnąć to nie ma zamówień. Rodzina na swoim funkcjonuje wg sprawdzonych zasad.
Polak Mały
A tymczasem MON kupuje K58 ( koreańskie saperki). W przyszłości ma powstać nowy model saperki K58PL opracowany przez inżynierów z Polski i Korei.
AdSumus
Jakoś nie widzę na liście kupujących Polski. Nie tylko wojska. Aaaa zapomniałem. Przecież to nie państwowa spółka. Brawo Panowie Brawo. Róbcie tak dalej.
Chyżwar
Jakoś nie widzę, żeby USA kupowała broń w prywatnych firmach. Wiesz jak tam wygląda zbrojeniówka? Otóż fabryki i produkty zbrojeniowe znajdują się pod kontrolą państwa. Prywaciarze są tam tylko po to, żeby zarządzać projektami. Dlatego właśnie amerykańska broń jest kupowana w formule FMS. Wiesz kto swego czasu opracował Jeepa? Otóż malutki American Bantam Car. Ze względu na możliwości firmy naprodukowali tych samochodów ile kot napłakał. Rząd USA zamiast patyczkować się przekazał plany terenówki większym producentom i zaraz na skalę masową wszedł do produkcji Willys Jeep.
Greedo
Trafili na ten sam Beton co WB. Bez zatrudnienia kogoś z właściwiej rodzinny będzie im ciężko.
Peterski
Sorki, Chyżwar, ale nie masz racji. Większość amerykańskich firm to prywaciarze (i/lub spółki akcyjne), a nie firmy państwowe, aczkolwiek od państwa podchodzi większość ich kontraktów i kasy. Np. taki Raytheon, Lockheed Martin czy inny Boeing - nie powiesz chyba, że to firmy państwowe? Oczywiście można uznać, że są one oplecione państwowymi mackami ze względu na naturę zamówień, ale to nie czyni z nich firm państwowych.
DIM1
@Hyżwiar. Lubię Pana posty ale i Panu zdarza się pleść... Dla testu sprawdziłem właśnie na Nasdaq firmę Lockheed Martin Corp... - ownership: prywatne instytucje kapitałowe, są tam wymienione.
Denar
Brawo! Co na to polski MON? Czy znowu będzie zaskoczony, że mamy w Polsce producenta światowej klasy, tak jak w przypadku WB Electronics (tu afera zakończyła się powodzeniem, ale po ilu latach). Warto byłoby popracować nad rozwiązaniem mobilnym, takie oferują np. Izraelczycy, dla ochrony wojsk w terenie i kolumn w marszu.. Brawo też Defence 24, że promujecie polską myśl techniczną.
Esteban
Czytaj ze zrozumieniem. "Odbiorcami są służby mundurowe, wojsko oraz infrastruktura krytyczna..." Wypada tylko mieć nadzieję, że wojna na wschodzie spowoduje znaczny wzrost zakupionych przez polskie instytucje sztuk. Inna sprawa, to możliwość produkcyjne APSu. Ale w przypadku takiego asortymentu, nie potrzeba wielkich inwestycji.
Powiślak
Estebanie! Czytaj ze zrozumieniem.. Tego sprzętu NIE MAJĄ polskie służby. W artykule NIE jest napisane że polskie wojsko czy służby to mają! Podobnie jak ŻADEN z polskich systemów plot NIE ma tego typu wyposażenia.
żelazny2
MON na to: kupujemy z Korei bo u nas się nie produkuje takich systemów.
Chyżwar
Czyli kolejna polska perełka. Wypada tylko pogratulować.
Paweł P.
jest ich więcej, dużo więcej.
dr Solfernus
Przestańcie się podniecać polskimi "perełkami" to wszystko łącznie z WB malutkie firemki i niszowe produkty. Juz zachód a wcześniej ruscy zadbali o to żeby nad Wisłą nic wartościowego nie powstało! Poprzednie nierządy PO dbały o to wyjątkowo skrupulatnie ale i obecne nie sa w tym wiele gorsze!
xineff
"Niszowe produkty" które jak pokazuje ta wojna grają prawie że główne skrzypce.. W miarę rozwoju i wprowadzania coraz większej ilości dronów na pole bitwy to będą kluczowe produkty. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, tutaj głównie wymienił bym polski rząd oraz po części MON, to rozwój tego typu technologii powinien przynosić kolejne sukcesy.