Reklama

Siły zbrojne

Rusza budowa holenderskiego okrętu wsparcia. Pomimo koronawirusa

Okręt wsparcia szansą dla holenderskiego przemysłu
Okręt wsparcia szansą dla holenderskiego przemysłu

Grupa stoczniowa Damen poinformowała o podpisaniu pierwszych dwóch kontraktów związanych z budową okrętu wsparcia bojowego CSS (combat support ship) HNLMS „Den Helder” dla holenderskiej marynarki wojennej. Z powodu zagrożenia epidemicznego, obie umowy zostały podpisane zmodyfikowaną metodą pracy zgodnie z aktualnymi wytycznymi Krajowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Środowiska.

Holandia jest przykładem tego, że koronawirus nie powinien stanowić przeszkód w realizacji planu modernizacji technicznej sił zbrojnych. Pomimo ograniczeń zastosowano bowiem nowe wytyczne Krajowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Środowiska, co pozwoliło na podpisanie pierwszych dwóch umów z podwykonawcami w ramach programu budowy krętu wsparcia bojowego CSS.

Oba kontrakty zostały zawarte z firmą RH Marine and Hainen&Hopman, która jest znanym dostawcą i integratorem systemów pokładowych dla jednostek pływających, specjalizującym się m.in.: w systemach elektrycznych oraz automatyki morskiej, ogrzewania, klimatyzacji i chłodzenia HVAC+R (heating, ventilation, air conditioning and refrigeration systems). Firma ta będzie również odpowiedzialna za projekt i montaż zintegrowanego mostka.

Zawarcie umowy jest o tyle ważne, że jest mało czasu na jej realizację. Pierwsze dostawy sprzętu z firmy RH Marine and Hainen&Hopman mają się bowiem już rozpocząć w pierwszej połowie 2021 roku. Sama budowa okrętu wsparcia bojowego HNLMS „Den Helder” ma się zakończyć w drugim kwartale 2024 r., a jego pełna gotowość operacyjna ma nastąpić rok później.

Głównym wykonawcą kontraktu wartego około 375 milionów euro ma być grupa stoczniowa Damen współpracując bezpośrednio z zamawiającym - agencją zabezpieczenia logistycznego holenderskich sił zbrojnych DMO (Defence Material Organization). Dzięki doświadczeniu w realizowaniu skomplikowanych programów okrętowych to Damen również organizuje prace całej sieci poddostawców i podwykonawców, tak by wszystkie działania były realizowane zgodnie z harmonogramem i bez jakichkolwiek opóźnień. Zadanie jest o tyle trudne, że takich współpracujących firm w programie CSS ma być ponad sto.

Dużym utrudnieniem jest epidemia COVD-19, jednak rząd Holandii wyszedł naprzeciw tym problemom opracowując wytyczne i standardy działania przy ograniczeniach związanych z epidemią. Głównym autorem tych dokumentów był Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska.

Dzięki temu można było podpisać umowę nie opóźniając całego programu, a jednocześnie zapewniając pracę zakładom przemysłu morskiego. Zadanie jest też ważne dla samej marynarki wojennej Holandii, która bardzo potrzebuje tego rodzaju okrętów. Mają one być bowiem zdolne do działania na akwenach o dużym zagrożeniu pod osłoną fregat, odciążając okręty bojowe od takich zadań jak: walka z przemytem narkotyków, nielegalną imigracją i przepływem uchodźców oraz udzielanie pomocy w sytuacjach kryzysowych (np. katastrofach naturalnych).

Szczególnie użytecznym może być zastosowany na HNLMS „Karel Doorman” pokład lotniczy, zabezpieczający działanie nawet sześciu śmigłowców NH90.

Reklama

Komentarze (8)

  1. Andrettoni

    Holandia jest przykładem kraju, który się wcale pandemią nie przejmuje. Proszę popatrzeć na statystyki zachorowań i śmierci w przeliczeniu na 100 tyś mieszkańców. Wszyscy patrzą na USA - tylko, że USA to duży kraj i ma dużo mieszkańców. Holandia wypada gorzej od USA i do tego ma zdecydowanie gorszą służbę zdrowia. Strach się bać i przykład brać.

  2. Hcv

    Bedzie w kolorach teczy?

  3. Orthodox

    Nam całkowicie zbędny. Bo niby co miałby u nas wspierać?

  4. Tiger

    Jak Nidenrlandy znikna to okręt przyda się do uchodzcow Holenderskich

  5. Tiger

    ja widziałem na żywo jak budowali

  6. Tiger

    Gawron był Budowany za czasów Tuska

  7. Bosmanz Pucka

    O proszę za 1.2 mld pln mają gotowego Gawrona BRAĆ

  8. Latający Holender

    Zgodnie z planem wsparcia marynarki i wlasnego przemysłu Tak właśnie po holendersku od 700 lat

    1. Tadziu

      To holenderska flota rubma zacEla masowy polow,śledzi na morzu północnym Tajemnicą bylo patroszene i solenie ryb na morzu I tak wyrosła potega handlowa

    2. michalspajder

      100/100.Ciekawe,czy my kiedys dojrzejemy do tego stopnia co Niderlandczycy.

Reklama