Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosomak walczy o Bałkany

Rosomak prezes Kisiel
Rosomak MLU z wieżą ZSSW-30
Autor. Rosomak S.A.

Ministerstwo obrony Słowenii zwróciło się o ostateczne oferty w postępowaniu na transportery opancerzone 8x8. Wśród uczestników jest Polska, z propozycją transportera Rosomak-L, opracowanego przez spółkę Rosomak S.A.

Reklama

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez słoweńskie media, w tym Dnevnik, w poprzednim etapie słoweńskiego postępowania na transportery brało udział pięć wozów: Stryker Dragoon (oferowany przez USA), Freccia (produkcji włoskiej), Piranha V (co ciekawe jako oferenta wskazano Rumunię, choć producentem jest General Dynamics European Land Systems, a sam pojazd opracowano we wchodzącej w skład GDELS spółce Mowag) oraz Rosomak-L z Polski i Patria AMV XP z Finlandii.

Reklama

Do obecnego etapu składania ofert ostatecznych zakwalifikowano wszystkie powyższe pojazdy, poza amerykańskim Strykerem. Polski Rosomak-L, będący rozwinięciem transportera Rosomak, czyli licencyjnego wariantu fińskiego transportera AMV zmierzy się zatem z nowo wybudowanym fińskim wozem AMV XP, transporterem Piranha V i włoskim wozem Freccia. Pojazdy mają być pozyskane w konfiguracji kołowego bojowego wozu piechoty, a więc z wieżą z armatą automatyczną i wyrzutnią ppk.

Czytaj też

Warto tutaj dodać, że Słowenia pierwotnie planowała zakup transporterów zupełnie innego typu, bo niemieckich Boxerów. Zakup tych ostatnich został jednak anulowany po audycie zamówienia w 2022 roku.

Reklama

Czytaj też

Słoweńska armia dziś dysponuje kołowymi transporterami AMV, na bazie których zbudowano Rosomaka, ale jest ich jedynie 30, bo z uwagi na podejrzenia o korupcję skalę zakupu ograniczono z pierwotnych 135 wozów. Oprócz nich w służbie są wozy Valuk na bazie transportera Pandur 1 (część dostarczono Ukrainie). Swoją drogą Słowenia nie ma szczęścia do zakupu transporterów opancerzonych, co pokazuje sprawa zakupu AMV i następnie nieudanego pozyskania Boxerów. A gąsienicowe BWP M-80, które już wcześniej wycofano, przekazano Ukrainie, podobnie zresztą jak wycofane czołgi M-55S.

Czy zatem Rosomakowi-L uda się przełamać impas? Tego powinniśmy dowiedzieć się wkrótce, bo Słowenia zapowiada podjęcie szybkiej decyzji w sprawie zakupu transportera (kołowego BWP), by móc spełniać deklarowane wobec NATO zobowiązania.

Więcej o transporterze Rosomak-L, zwanym też Rosomak Long i planowanym do pozyskania również przez Wojsko Polskie, można przeczytać pod tym linkiem.

Reklama

Komentarze (7)

 1. RGB

  Dla mnie najciekawsze jest to że Rosomak jest oferowany obok Patrii AMV XP. Aneks do umowy z października 2022 roku praktycznie zmienił wszystko. Teraz nie tylko możemy oferować samodzielnie Rosomaki na świecie, ale nawet konkurować na światowych rynkach z Patrią.

 2. Hmmm.

  Dlaczego ten rosomak wygląda groteskowo jak niegdyś SKOT? Ktoś tam nie kuma, że kupuje też oczami?

  1. HataKumba

   SKOT groteskowo? W porównaniu z tym wydłużonym Rosomakiem, SKOT jest piękny i trzyma proporcje. To że Rosomak jest wersją long bije po oczach okrutnie i wg mnie wrażenie jest takie, że coś z nim jest nie tak - jakby za długi był czy coś 😁. Kolejna sprawa - po co kupować licencjonowany na dodatek stary model, jak można kupić nowszy i lepszy, bo uwzględniający wszystkie wnioski wyciągnięte z eksploatacji rosomaka (przecie każda, najmniejsza modyfikacja musiała być przedstawiona Finom i przez nich klepnięta)?

  2. Chyżwar

   Bo dla projektantów istotne były parametry nie wygląd?

  3. kmdr

   Ja tu już to że trzy lata pisze. I nie dociera. Nie dosyć że to paskudne to jeszcze nie praktyczne. Dowód model koreańskiego nowego KTO z tym wytworem na "plecach", Tam na wieży był mały dodatek. Polecam się przyjrzeć. I pytanie pomocnicze. Czy zniszczy ppk-a czy urwie ppk-a?

 3. Grzyb

  Z ZSSW30 to może się udać

  1. Chyżwar

   Wątpię. Patria postara się, żeby nic z tego nie wyszło.

  2. kmdr

   Chyba wywołać torsje. Widzisz jak to wygląda, nie ma takiej siatki maskującej żeby przykryć tego garba. Dzieci w przedszkolu tak malują samochody. A tu masz w metalu w skali 1:1. Nikt tego nie kupi. A tego kto to zaprojektował i wybrał co gorsza powinny zbadać służby na trzy litery, BO TO SABOTAŻ.

 4. PzGren72

  Ta ZSSW-30 może i jest dobra, ale przynajmniej z profilu cholernie brzydka.

 5. Ma_XX

  tak walczy, że na targach MSPO go nie było

  1. Chyżwar

   Otóż był. Okulary polecam.

 6. rwd

  Niech dołożą do Rosomaka L coś ekstra, jakiegoś Pioruna albo co. bo bez bonusu sam Rosomak szału nie robi.

 7. szczebelek

  Ta rumuńska propozycja to ukryta opcja szwajcarska czyli najgorszy możliwy wybór, a. co to się stało, że po dwudziestu latach Patria już nie blokuje konkurencji z Polski, bo raczej nie dlatego, że nasza konstrukcja jest oparta na schodzącym KTO.

Reklama