Przemysł Zbrojeniowy

Rosja oferuje Su-35 dla Turcji

Fot. Dmitry Terekhov/CC BY-SA 2.0
Fot. Dmitry Terekhov/CC BY-SA 2.0

Jak poinformowała agencja TASS, szef państwowego rosyjskiego koncernu zbrojeniowego Rostec, Siergiej Czemiezow, powiedział, że jego firma jest gotowa zaoferować Turcji rosyjskie myśliwce wielozadaniowe Su-35.

"Jeśli nasi tureccy koledzy wyrażą takie zainteresowanie, jesteśmy gotowi przedyskutować dostawy Su-35" - czytamy w komunikacie Rostec, który cytuje słowa Czemiezowa. Stanowi to w oczywisty sposób błyskawiczną odpowiedź ze strony rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego, a co za tym idzie samej Rosji, na kryzys w relacjach Turcja-USA w związku z zakupem rosyjskiego przeciwlotniczego systemu rakietowego typu ziemia-powietrze S-400 Triumf dla tureckiej armii.

17 lipca br. rzecznik prasowy Departamentu Stanu USA w pisemnym oświadczeniu poinformował, że decyzja o wyborze i zakupie rosyjskiego systemu S-400 oznacza usunięcie Turcji z międzynarodowego programu myśliwców wielozadaniowych Lockheed Martin F-35 Lightning II. Turcja, która była znaczącym udziałowcem F-35 zarówno w opracowaniu i produkcji jego podzespołów, jak i zakupach samych myśliwców, wezwała USA do ponownego rozważenia, tej istotnej dla obu tych państw decyzji.

Dotychczas Ankara zamówiła 30 egzemplarzy F-35, a łączne plany zakupowe opiewały na blisko 100 egzemplarzy. Program ten stanowiłby przełomowy program modernizacji tureckiego lotnictwa myśliwskiego, które obecnie użytkuje jedynie ok. 48 samolotów myśliwsko-bombowych McDonnell Douglas F-4E Phantom II i 245 myśliwców wielozadaniowych Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon. Pozwoliłoby to na całkowite wycofanie ze służby wszystkich użytkowanych Phantomów II oraz najstarszych i najbardziej wyeksploatowanych egzemplarzy Fighting Falconów.

W związku z zakazem sprzedaży zamówionych Lightningów II, obecnie Turcja jest trwale pozbawiona możliwości dostaw nowe myśliwca wielozadaniowego 5. generacji, w którego opracowaniu i produkcji dotąd brała udział. Oznacza to konieczność poszukiwania innych konstrukcji, które mogłoby zastąpić obecnie używane, najbardziej przestarzałe i wyeksploatowane maszyny, a także umożliwić choćby pomostowe kontynuowanie procesu modernizacji sił powietrznych poprzez wybór typu myśliwca wielozadaniowego generacji 4++.

Ze względu na zmianę kierunku wektora polityki zagranicznej Turcji, dobre relacje polityczno-przemysłowe, a także dostępność odpowiednich konstrukcji najbardziej rozsądnym, ale także najprawdopodobniej jedynym możliwym w tej sytuacji rozwiązaniem, wydaje się zakup któregoś z najnowszych rosyjskich myśliwców wielozadaniowych, o czym mówi się już od pewnego czasu. Najbardziej prawdopodobnym kandydatem wydaje się właśnie Su-35, który jest od kilku lat w produkcji masowej, a jego odbiorcami są rosyjskie siły powietrzne i lotnictwa państw trzecich, takich jak Chiny czy Indonezja.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.