Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosja: następca Makarowa z tłumikiem w służbie od przyszłego roku

Fot. CNIIToczMasz

Agencja TASS poinformowała o planie wprowadzania od 2023 roku do Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej nowych samopowtarzalnych pistoletów „Udaw”. Pomimo tego, że niewielka ilość broni już znajduje się w rękach rosyjskich żołnierzy, to świeższe dostawy będą doposażone w urządzenia wylotowe w postaci tłumików dźwięku i płomienia.

Reklama

Żołnierze Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w przyszłym roku powinni zacząć otrzymywać nowe pistolety samopowtarzalne "Udaw", które będą wyposażone w tłumiki (posiadające zarazem wymienne absorbery ciepła). TASS podał, cytując państwowe przedsiębiorstwo Rostiech, że część jednostek rosyjskiej armii już została wyposażona w pistolety, jednakże bez tłumików. Dostawy te zrealizowano w minionym roku.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Samopowtarzalny pistolet "Udaw" - po polsku "Boa dusiciel" - są produkowane przez wchodzący w skład rosyjskiego państwowego przedsiębiorstwa Rostiech klimowski Centralny Instytut Naukowo-Badawczy Mechaniki Precyzyjnej (CNIIToczMasz). Broń charakteryzuje się długością wynoszącą około 21 cm (bez tłumika), szerokością 3,6 cm, przy czym jego waga mieści się w okolicy 800 gramów (z pustym magazynkiem), a z tłumikiem - nieco ponad kilogram. "Udaw" zasilany jest 18 nabojami 9 x 21 mm, które powstały w dwóch wariantach - o zwiększonej przebijalności i zmniejszonej prędkości wylotowej pocisku. Skuteczny zasięg broni wynosi 100 metrów. Zdaniem producenta, "Udaw" jest w stanie przebić kamizelki kuloodporne oraz niektóre typy hełmów, na dystansie do 75 metrów. Zakres temperatur, w jakich broń może być użytkowana, mieści się w przedziale -50°C – +50°C.

Czytaj też

Rosyjskie ministerstwo obrony w 2014 roku wszczęło postępowanie, mające na celu wyłonienia nowego pistoletu, który zastąpiłyby produkowane od 70 lat Makarowy. W 2020 roku rozpoczęła się seryjna produkcja nowych pistoletów. Beneficjentami mają być wszystkie rodzaje sił zbrojnych, włączając w to jednostki Specnazu. Resort obrony potrzebował broni, która charakteryzowałaby się małym odrzutem i wytrzymałością konstrukcji do 10 tysięcy strzałów.

Poza "Udawem" do służb (i nie tylko) trafią także dwie inne konstrukcje: "Aspid" i "Połoz". Pierwszy z nich jest cywilnym wariantem omawianego powyżej pistoletu, stworzonym do celów sportowych (dynamicznego strzelectwa). Drugi natomiast został skonstruowany na potrzeby Federalnej Służby Bezpieczeństwa i Rosgwardii.

Komentarze (2)

 1. Laky

  Wykraść "schemat" jak przy naszej wyrzutni Grom,i produkować w Polsce😉😂

  1. Valdore

   Laky, a po kiego, mamy własne pistolety. A wersja z tłumikiem nie uzywa amunicji ppanc.

  2. Laky

   😉😂

 2. ito

  Brzydki. A te dostosowane do tłumika przyrządy muszą być straszliwie czepliwe.