Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosja: Modułowy kuter ratowniczy dla Floty Bałtyckiej

fot. mil.ru
fot. mil.ru

Rosjanie zwodowali wielozadaniowy, modułowy kuter ratowniczy SMK-2093 projektu 23370, który jako „przełomowa konstrukcja” ma wejść na stan Floty Bałtyckiej. 

Nowy kuter projektu 23370 jest budowany w stoczni Swietłowskiej w miejscowości Swietłyj w obwodzie kaliningradzkim. Po przejściu badań stoczniowych i państwowych ma on wejść na stan oddziału ratowniczego Floty Bałtyckiej, który jest przeznaczony do prowadzenia akcji poszukiwawczych i awaryjno–ratowniczych.

Kuter projektu 23370 ma być przełomową konstrukcją, ponieważ od początku założono, że wyposażenie specjalistyczne będzie montowane na okręcie w kontenerach zadaniowych. Ma to pozwolić na szybie przystosowanie jednostki np. do akcji poszukiwawczo–ratowniczych, do działań pożarniczych lub operacji związanych z usuwaniem zanieczyszczeń.

Kuter projektu 23370 jest katamaranem o wyporności około 100 ton, długości 20 m, szerokości 9 m i zanurzeniu 1,2 m. Załogę stanowią tyko 3 osoby, ale jest jeszcze przewidziane miejsce dla 5 specjalistów. Zasięg kutra to 200 Mm, a prędkość – 10 w. Do tej pory zbudowano trzy takie jednostki.

Reklama

Komentarze (6)

 1. Urko

  Zapomniałem napisać, że na zdjęciu do artykułu jest nie pierwszy z serii SMK-2093, ale jak można przeczytać na burcie SMK-2170, który został zwodowany jako siódmy z dwunastu zamówionych. Do dzisiaj dostarczono 8 sztuk w różnych wersjach podstawowych, ale oczywiście z możliwością szybkiej przeróbki jak to zademonstrowano na prototypie (może stąd tyle wodowań).

 2. Zdzich

  Ratowniczy Znaczy, zamiast min będzie miał torpedy.

  1. Urko

   Zdjęcie tego samego kutra gdy w 2013 roku, czyli jeszcze przed aktualnym zwodowaniem pływał po Newie. Tutaj wyciąga z dna rzeki zatopiony na głębokości 13 metrów samochód: http://bastion-karpenko.ru/VVT/23370_131212_03.jpg

 3. Urko

  Ciekawostka, że wodują go już trzeci raz. Pierwszy w 2013, ale na uwięzi pod dźwigiem... Producent podaje, że kuter może służyć również jako jednostka pożarnicza lub baza płetwonurków. W podstawowym wyposażeniu jest komora dekompresyjna i mocny sonar. Poza tym jak już wszyscy zauważyli, to najwolniejszy katamaran na świecie...

 4. 1andrzej

  Chyba będzie się przełamywał przez środek, dlatego przełomowy.

 5. unknownknown

  To moja lodz motorowa, wybudowana w 74 roku, ma lepsze osiagi. Zasieg 200 nm i szybkosc 10 kn? Kogo to zdazy uratowac? Nie widze tu nic przelomowego.

 6. Bigwow

  Piękny kuter, dopiero zwodowany a już eksponat muzealny.

Reklama