Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosjanie budują nową generację "żołnierza przyszłości"

Fot. Anton Tuszin/Rostec
Fot. Anton Tuszin/Rostec

Jak poinformowała rosyjska korporacja Rostec, spółki wchodzące w jej skład rozpoczęły pierwsze prace badawczo-rozwojowe w celu tworzenia nowego systemu żołnierza przyszłości czwartej generacji. System ten ma docelowo zastąpić obecnie testowany system trzeciej generacji „Sotnik”.

W projekcie tym udział mają wziąć m.in. koncern Kałasznikow i Centralny Instytut Naukowo-Badawczy Inżynierii Precyzyjnej oraz wiele innych spółek rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego. Będą one badać najnowsze i najbardziej zaawansowane systemy umundurowania i wyposażenia żołnierza używanych przez różne armie świata. Ma to pozwolić na określenie perspektyw rozwoju nowych systemów tego typu, w celu opracowania nowej generacji systemu rosyjskiego żołnierza przyszłości w ramach programu "Rozwoju sprzętu wojskowego do 2035 roku".

Rostec posiada wysokie kompetencje w zakresie tworzenia zaawansowanych systemów uzbrojenia. Sprzęt nowej generacji będzie składał się z całkowicie nowego zestawu technologii, w tym najnowszych osiągnięć rosyjskiego przemysłu obronnego, w tym sprzętu robotycznego i zintegrowanych systemów wymiany informacji. taki sprzęt wymaga wielu badań naukowych. Dziś rozpoczęliśmy pierwszy etap rozwoju - określenie wymagań taktyczno-technicznych. Odpowiednie zadanie otrzymało już Ministerstwo Obrony

- dyrektor przemysłowy Państwowej Korporacji Rostec Bekhan Ozdojew.

Co ciekawe system ten ma zastąpić obecnie rozwijany rosyjski system żołnierza przyszłości trzeciej generacji "Sotnik". System ten jest od ub.r. opracowywany przez JSC TsNIITochMasz i ma być wyposażony w wiele najnowocześniejszych lub dopiero opracowywanych technologii i podsystemów. Wśród nich można wymieć m.in. specjalne buty przeciwminowe czy kombinezon przeciwtermiczny, czy przeciwradarowy (ukrywające przed czujnikami podczerwieni czy radarami). Dodatkowo ma być wyposażony także w taktyczne systemy zobrazowania w postaci dronów klasy mikro, których obraz z kamery ma być rzutowany na wizjer hełmu lub osobne gogle. Maskowanie ma też zapewniać specjalny materiał "kameleona" będący materiałem elektrochromowym, który dzięki kontrolowaniu napięcia może zmieniać kolor w zależności od barwy i oświetlenia otoczenia.

System "Sotnik" ma zastąpić obecnie używany rosyjski system żołnierza przyszłości drugiej generacji "Ratnik". Jest on systematycznie wdrażany do służby liniowej od 2014 roku, a obecnie do rosyjskiej armii dostarczonych miało zostać ponad jego 300 tysięcy kompletów. "Ratnik" składa się z pięciu zintegrowanych systemów: kontroli i łączności, ochrony, podtrzymania życia, walki i zaopatrzenia w energię. Obecnie jest cały czas systematycznie rozwijany w oparciu o bieżące doświadczenia żołnierzy z eksploatacji.

Reklama

Komentarze

    Reklama