Przemysł Zbrojeniowy
Rosjanie budują nową generację "żołnierza przyszłości"
Jak poinformowała rosyjska korporacja Rostec, spółki wchodzące w jej skład rozpoczęły pierwsze prace badawczo-rozwojowe w celu tworzenia nowego systemu żołnierza przyszłości czwartej generacji. System ten ma docelowo zastąpić obecnie testowany system trzeciej generacji „Sotnik”.
W projekcie tym udział mają wziąć m.in. koncern Kałasznikow i Centralny Instytut Naukowo-Badawczy Inżynierii Precyzyjnej oraz wiele innych spółek rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego. Będą one badać najnowsze i najbardziej zaawansowane systemy umundurowania i wyposażenia żołnierza używanych przez różne armie świata. Ma to pozwolić na określenie perspektyw rozwoju nowych systemów tego typu, w celu opracowania nowej generacji systemu rosyjskiego żołnierza przyszłości w ramach programu "Rozwoju sprzętu wojskowego do 2035 roku".
Rostec posiada wysokie kompetencje w zakresie tworzenia zaawansowanych systemów uzbrojenia. Sprzęt nowej generacji będzie składał się z całkowicie nowego zestawu technologii, w tym najnowszych osiągnięć rosyjskiego przemysłu obronnego, w tym sprzętu robotycznego i zintegrowanych systemów wymiany informacji. taki sprzęt wymaga wielu badań naukowych. Dziś rozpoczęliśmy pierwszy etap rozwoju - określenie wymagań taktyczno-technicznych. Odpowiednie zadanie otrzymało już Ministerstwo Obrony
Co ciekawe system ten ma zastąpić obecnie rozwijany rosyjski system żołnierza przyszłości trzeciej generacji "Sotnik". System ten jest od ub.r. opracowywany przez JSC TsNIITochMasz i ma być wyposażony w wiele najnowocześniejszych lub dopiero opracowywanych technologii i podsystemów. Wśród nich można wymieć m.in. specjalne buty przeciwminowe czy kombinezon przeciwtermiczny, czy przeciwradarowy (ukrywające przed czujnikami podczerwieni czy radarami). Dodatkowo ma być wyposażony także w taktyczne systemy zobrazowania w postaci dronów klasy mikro, których obraz z kamery ma być rzutowany na wizjer hełmu lub osobne gogle. Maskowanie ma też zapewniać specjalny materiał "kameleona" będący materiałem elektrochromowym, który dzięki kontrolowaniu napięcia może zmieniać kolor w zależności od barwy i oświetlenia otoczenia.
Czytaj też: Tytan jednak przesunięty
System "Sotnik" ma zastąpić obecnie używany rosyjski system żołnierza przyszłości drugiej generacji "Ratnik". Jest on systematycznie wdrażany do służby liniowej od 2014 roku, a obecnie do rosyjskiej armii dostarczonych miało zostać ponad jego 300 tysięcy kompletów. "Ratnik" składa się z pięciu zintegrowanych systemów: kontroli i łączności, ochrony, podtrzymania życia, walki i zaopatrzenia w energię. Obecnie jest cały czas systematycznie rozwijany w oparciu o bieżące doświadczenia żołnierzy z eksploatacji.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie