Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosja: katastrofa śmigłowca Ka-52 w Moskwie

Śmigłowiec Ka-52 - fot. Russian Helicopters
Śmigłowiec Ka-52 - fot. Russian Helicopters

Śmigłowiec Kamow Ka-52 Aligator runął na ziemię w willowej dzielnicy Moskwy. Maszyna rozbiła się i stanęła w płomieniach. Obaj piloci przeżyli katastrofę, ale w ciężkim stanie trafili do szpitala. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia była awaria układu napędowego. 

Śmigłowiec odbywał lot próbny w południowo-wschodniej części rosyjskiej stolicy. Maszyna uderzyła w ziemię nieopodal lotniska. Jak informują świadkowie w chwilę po katastrofie słychać było dwa wybuchy. Prawdopodobnie było to paliwo, gdyż śmigłowiec nie przenosił uzbrojenia.

Pomimo że Ka-52, co jest ewenementem w wypadku śmigłowców, posiada system katapultowania załogi, piloci nie zdążyli z niego skorzystać. Opuścili pokład o własnych siłach zanim stanęła w płomieniach, lecz odnieśli poważne obrażenia podczas "twardego lądowania".

Rozbita maszyna prawdopodobnie pochodziła z serii próbnej morskiego wariant śmigłowca Ka-52K. Mają one stanowić uzbrojenie rosyjskiego śmigłowcowca desantowego "Władywostok", zwodowanego we Francji. Jest to jedna z dwóch zamówionych przez Rosję jednostek klasy Mistral.

Ka-52 to dwumiejscowy wariant śmigłowca szturmowego Ka-50. Oba typy są skonstruowane w nietypowej konfiguracji ze współosiowymi, przeciwbieżnymi wirnikami. Pokładowe Ka-52K mają różnić się od wariantu lądowego głównie składanymi łopatami wirników i skrzydłami oraz wzmocnionym podwoziem. Oprócz tego pewnych zmian wymaga dostosowanie kabiny pilotów do użycia przez załogę kombinezonów ratowniczych. 

Ten wypadek to druga katastrofa KA-52 od wprowadzenia ich do służby w 2011 roku. Poprzednia miała miejsce w marcu zeszłego roku, gdy śmigłowiec rozbił się podczas lotu treningowego nieopodal Torżku, około 230km od Moskwy. Obaj piloci zginęli. 

Reklama

Komentarze (2)

  1. WARS

    ...jak to mozliwe...przeciez sowiecki zlom jest taki ladny hahahaha...gdyby byla "glaznost" w sowieckiej prasie to by sie okazalo, ze wiecej sie rozbija niz jest produkowane...

  2. tttyu

    Mają one stanowić uzbrojenie rosyjskiego śmigłowcowca desantowego "Władywostok", zwodowanego we Francji. Jest to jedna z dwóch zamówionych przez Rosję jednostek klasy Mistral. Brawo

Reklama