Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Roboty Łukasiewicz - PIAP na targach w Malezji

roboty mobilne PIAP
Autor. Łukasiewicz - PIAP

Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP bierze udział w 17. edycji wystawy oraz konferencji obronnej Defence Services Asia and National Security Asia 2022 (DSA & NATSEC 2022) w Kuala Lumpur.

Reklama

Odbywające się w dniach 28 - 31 marca w stolicy Malezji, Kuala Lumpur targi DSA 2022 to jedna z największych i najważniejszych imprez wystawienniczych poświęconych tematyce obronności i bezpieczeństwa w tym regionie. W tym roku na terenie centrum wystawienniczego MITE (Malaysia International Trade and Exhibition Centre) swoje produkty i rozwiązania prezentuje 1150 wystawców z całego świata.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Polski przemysł obronny reprezentują wspólnie Łukasiewicz - PIAP wraz w WB Electronics oraz firmą Jakusz. Na stoisku zaprezentowano ofertę robotów mobilnych rozpoznawczych i EOD oraz dedykowanych do nich akcesoriów dedykowanych do działań minersko-pirotechnicznych. Swoją premierę na zagranicznej imprezie targowej miał średni robot patrolowy/wsparcia misji EOD - PIAP Patrol dedykowany do realizacji zadań wykrywania, usuwania, podejmowania lub neutralizacji min, niewypałów i niewybuchów oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych w ramach działań bojowych i misji stabilizacyjnych poza granicami kraju. W zależności od potrzeb użytkownika ukompletowanie robota mogą stanowić urządzenia do wykrywania min, materiałów pirotechnicznych, skutków użycia broni masowego rażenia oraz toksycznych środków chemicznych, a także urządzenie do neutralizacji materiałów wybuchowych i niebezpiecznych wykorzystujące najnowszej generacji bezodrzutowy wyrzutnik pirotechniczny o zasięgu 30 m.

targi DSA
Autor. Łukasiewicz-PIAP

W Malezji Łukasiewicz - PIAP zaprezentował również panel do bezpośredniej radiografii cyfrowej - Logos Imaging XIRÓS. Jest to największy (o wymiarach 287 mm x 287 mm) i najbardziej wytrzymały panel dedykowany do bezpośredniej radiografii cyfrowej. W jego konstrukcji nie zastosowano, jak w tego typu rozwiązaniach innych producentów, szkła co jeszcze zwiększa jego wytrzymałość i odporność na uszkodzenia, a także powiększenie obszaru roboczego, który może zaczynać się już 3 mm od dolnej krawędzi panelu. Dodatkowo obudowa XIRÓS-a charakteryzuje się szczelnością na poziomie IP67. Panel ten oferuje zalety wbudowanego systemu bezprzewodowej łączności i wymiennych baterii gwarantujących 8 h pracy w zasięgu do 400m. Budowa panelu  pozwala na zmniejszenie odległości do krawędzi panelu do 3mm z jednej strony. Wbudowana łączność bezprzewodowa pozwala, w wersji plecakowej, skonfigurować system o masie nieprzekraczającej  5 kg. Do głównych zalet panelu obrazującego Logos Imaging XIRÓS należą:

  • wysoka rozdzielczość obrazu 3,5 lp/mm dzięki małym wymiarom pikseli 140 μm;
  • jedynie 3 mm grubości dolnej krawędzi do powierzchni aktywnej;
  • penetracja stali powyżej 60 mm z wykorzystaniem lampy XRS3;
  • konstrukcja nie wykorzystująca szkła.

Czytaj też

Na wystawie DSA 2022 Łukasiwicz - PIAP wspólnie z firmą Jakusz promował pojazd IRIS do przewozu ładunków wybuchowych z pojemnikiem gazoszczelnym. Jest on przeznaczony jest do odizolowania i przewozu podejrzanych przedmiotów mogących zawierać materiały wybuchowe, takie jak ładunki terrorystyczne, brudne bomby, improwizowane ładunki wybuchowe. Zabudowa pojazdu, wykorzystującego podwozie samochodu ciężarowego 4x4, przypominająca swoimi rozwiązaniami te stosowane w wozach gaśniczych, pozwala na transport wszystkich wyspecjalizowanych przyrządów i narzędzi wymaganych do działań saperskich (skaner RTG, kombinezon ochronny EOD, robot, haki, zestawy lin, dodatkowy sprzęt). Pojemnik transportowy został zaprojektowany w celu ochrony otoczenia przed wszystkimi skutkami eksplozji - falą uderzeniową, odłamkami, ogniem i toksycznymi gazami. Pojazd IRIS może być używany do transportu materiałów wybuchowych i innych niebezpiecznych materiałów o maksymalnej masie wybuchowej do 5 kg (w ekwiwalencie trotylu) lub maksymalnym kalibrze transportowanego pocisku: 100 mm OF-412. Co istotne, zarówno sam pojemnik, jak i cały zestaw zostały poddane szeregowi testów i badań, potwierdzeniem czego jest certyfikat wydany przez Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej (WITPiS) akredytowany przez NATO.

Autor. Łukasiewicz-PIAP

Warto przypomnieć, że roboty mobilne opracowywane i produkowane przez Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP do tej pory trafiły do odbiorców w 22 krajach. Pomimo tych sukcesów, kierownictwo instytutu podejmuje działania mające pozwolić na jeszcze lepsze dotarcie do potencjalnych klientów na zagranicznych rynkach.

Czytaj też

Stoisko Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP odwiedzili m.in. Ambasador RP w Kuala Lumpur Krzysztof Dębnicki oraz attaché obrony RP płk Marek Waldemar Kotowski.

IRIS
Autor. Łukasiewicz-PIAP/Jakusz
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Piotr Skarga

    Od zawsze zdumiewa mnie jedna rzecz. Jest to upór z jakim w Polsce pracujemy nad pomocniczym sprzętem. Jakieś trałowce, niszczyciele min, holowniki, okręty hydrograficzne etc. W zakresie robotów i dronów nigdy nic uzbrojonego. Za to jakieś rozpoznawcze, saperskie, rozpoznania chemicznego, inżynieryjnego, technicznego. No a MON uwielbia i nie ma żadnych zahamowań by kupować ten pomocniczy sprzęt. A zwykłych kbk nie wystarczy w RP nawet dla połowy potencjalnych żołnierzy. Jeszcze nie wyprodukowano nawet 5 Borsuków dla zmechu , ale już są plany wersji sanitarnej, rozpoznania chemicznego, zabezpieczenia technicznego, i paru innych. Jakby nie mogły tego wykonywać pojazdy na BWP1 czy LPG. I tak rozpraszamy (sabotujemy?) nasz potencjał produkcyjny i pieniądze!

Reklama