Przemysł Zbrojeniowy
Rheinmetall przejmuje niemieckiego producenta dronów
Niemiecki koncern Rheinmetall poinformował o przejęciu udziałów spółki EMT. Przyłączenie tej spółki do koncernu pozwoli na zwiększenie jego bogatego już portfolio ofertowego o nową gałąź produktów. W tym przypadku mowa o rozpoznawczych bezzałogowcach.
Według komunikatu prasowego koncernu działanie to wpisuje się w przyjętą obecnie "strategię cyfryzacji" jego oferty przemysłowej. Obie strony kontraktu nie zdecydowały się na ujawnienie ceny zakupu spółki. Transakcja nadal czeka na ostateczną zgodę niemieckich rządowych organów ochrony konkurencji. Niemiecka firma EMT Ingenieurgesellschaft Dipl.-Ing. Hartmut Euer mbH z siedzibą w Penzberg w Bawarii to znany niemiecki producent bezzałogowych statków powietrznych. Dostarcza ona od lat nieuzbrojone taktyczne drony do działań rozpoznawczych głównie na potrzeby niemieckich sił zbrojnych.
Czytaj też: Ukraina kupi więcej Bayraktarów
Najnowszym produktem spółki jest obecnie rozpoznawczy bezzałogowiec LUNA NG, który w tej chwili jest stopniowo dostarczany na wyposażenie Bundeswehry. Zastąpi obecnie używane starsze drony Kleinflugzeug für Zielortung - KZO (od ponad 10 lat są serwisowane przez jedną ze spółek Rheinmetalla) oraz Luna X 2000 (produkowane przez samą spółkę EMT).
System ten ma w założeniu zapewnić kompleksowe rozpoznanie powietrzne na szczeblu taktycznym i być kluczowym elementem nowego systemu C4ISTAR. Dron ten może stanowić platformę do integracji nowych i zaawansowanych technologii, w tym sztucznej inteligencji. Przejęcie spółki przez Rheinmetall pozwala na utrzymanie ciągłości i bezpieczeństwa dostaw oraz dalszy rozwój tego systemu. Firma EMT, która istnieje już od 1978 roku, znajdowała się od grudnia ub.r. w postępowaniu upadłościowym, co wiązało się z zakazem eksportu BSP do Arabii Saudyjskiej, gdzie wcześniej sprzedawano maszyny LUNA. Jej działalność będzie jednak kontynuowana, m.in. na potrzeby niemieckich sił zbrojnych.
Czytaj też: Rosyjskie bezzałogowce z łącznością satelitarną
Dzięki wykupieniu tej spółki Rheinmetall zwiększy znacząco swój udział w rodzimym i eksportowym rynku powietrznych bezzałogowców. Przejmie obsługę dostaw i serwisu większości dronów wykorzystywanych przez niemiecką armię, a także będzie mógł wprowadzić do swojej oferty nowe produkty. Ponadto utrzymany zostanie potencjał technologiczny i miejsca pracy w przejętej spółce, a także kompleksowo zaspokojone zostaną potrzeby niemieckiej armii w tym zakresie.
Kóma
Na początku 2000 roku pewne produkty EMT (bezzałogowce, cele dla strzelań bojowych OPL) były proponowane polskiemu MON. Zorganizowano pokaz możliwości na poligonie w Ustce. Oczywiście przedstawiciele MON byli bardzo zainteresowani, ale nie produktami EMT....
Bobi
A czym byli zainteresowani przedstawiciele MON????
dfgedg
Zaczynają się przejęcia firm a w zasadzie wszystkiego jak to kiedyś było.....