Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rakiety przeciwradiolokacyjne dla US Navy i Australii

AARGM pod skrzydłem F/A-18F, fot. Greg L. Davis/U.S. Navy
AARGM pod skrzydłem F/A-18F, fot. Greg L. Davis/U.S. Navy

Departament Obrony przyznał firmie Orbital ATK kontrakt na konwersje 271 pocisków AGM-88B do standardu AGM-88E AARGM. Rakiety przeciwradiolokacyjne najnowszej generacji mają trafić do amerykańskiej marynarki wojennej i lotnictwa Australii. 

Umowa o wartości 171,2 mln dolarów jest modyfikacją wcześniejszego kontraktu dotyczącego siódmej transzy produkcyjnej pocisków AARGM. Rozszerzenie produkcji umożliwi przebudowanie, aż 271 pocisków HARM. Na ich bazie powstaną 263 rakiety AARGM, które trafią do US Navy (253 sztuki) i poprzez program Foreign Military Sales do Royal Australian Air Force (10 sztuk). Z pozostałych rakiet powstanie osiem przeznaczonych do szkolenia makiet Captive Air Training Missiles. 

Prace produkcyjne nad pociskami AARGM z siódmej transzy będą prowadzone w zakładach Orbital ATK w Northridge oraz Ridgecrest w Kalifornii do marca 2020 roku. 

Za rakiety zapłaci US Navy (162,8 mln dolarów), a także rządy krajów, które zdecydowały się na zakup AARGM czyli Australii (6,9 mln dolarów) i Włoch (1,5 mln dolarów). 

W 2015 roku rząd USA wydał zgodę na sprzedaż Australii w ramach procedury FMS 14 rakiet AGM-88B i 16 AGM-88E za maksymalną kwotę 69 milionów dolarów. W 2017 roku rząd w Canberze wnioskował dodatkowo o zgodę na zakup 70 AGM-88B i 40 AGM-88E. Departament Stanu opowiedział się za sprzedażą tego uzbrojenia dla jednego z najważniejszych sojuszników USA, a w notyfikacji FMS maksymalna wartość tej transakcji została oszacowana na 137,6 mln dolarów, Podstawowymi nosicielami pocisków AARGM w Królewskich Australijskich Siłach Powietrznych mają być samoloty F/A-18E/F Super Hornet i EA-18G Growler.  

AGM-88E AARGM to ponaddźwiękowy pocisk rakietowy, przeznaczony przede wszystkim do niszczenia wrogich stacji radiolokacyjnych oraz innych celów w przypadku których kluczowa ma być szybkość wykonania ataku. Napęd i głowica bojowa pochodzą z poprzednich wersji rakiety HARM, natomiast AARGM dysponuje nowym wielosensorowym systemem naprowadzania z pasywną cyfrową głowicą radiolokacyjną, aktywnym radarem milimetrowym i systemem INS/GPS.

Rakieta AGM-88E AARGM powstała jako wspólny projekt US Navy i Włoskich Sił Powietrznych. Wśród maszyn używanych przez amerykańskie siły zbrojne jest zintegrowana z samolotami F/A-18C/D Hornet, F/A-18E/F Super Hornet i E/A-18G Growler oraz kompatybilna z F-15 i F-16. Dodatkowo pociski mogą przenosić włoskie Tornado ECR i australijskie Super Hornety oraz Growlery. Rakieta AARGM jest także oferowana Siłom Powietrznym RP jako uzbrojenie myśliwców F-16 Jastrząb.

Najnowszym projektem Orbital ATK realizowanym wspólnie z US Navy są prace nad pociskiem nowej generacji typu AARGM-ER o znacznie większych możliwościach bojowych, przeznaczonym do przenoszenia w komorach wewnętrznych samolotów stealth typu F-35.

Reklama

Komentarze (3)

 1. cdee

  to na co czekamy ?? Trzeba napisąc kolejny program ?? I kupic F-18, w tym 12 szt w wersji Glover

  1. niki

   Nic już nie kupią. Cała kasa na Patrioty.

  2. BadumTss

   Growler :-)

 2. Bosman

  Z artykułu wynika że jest proponowana Polsce.

 3. kriss

  Dlaczego my nie mamy takich rakiet???

  1. Rafal

   Bo nikt nam nie pozwoli na ich zakup.

  2. Davien

   Bo nasze załogi nie sa szkolone w misjach SEAD ponieważ tym ma sie zając kto inny a HARM-y moglismy spokojnie kupić jakbysmy chcieli.

  3. Givi

   Na MSPO 2017 Orbital ATK bardzo się starał żeby Polsce AARGMy sprzedać.

Reklama