Przemysł Zbrojeniowy
Radiostacje Radmoru po testach interoperacyjności
Opracowane przez spółkę Radmor (część Grupy WB) polskie radiostacje programowalne z zaimplementowanym waveformem o wysokiej przepływności (ESSOR HDR) przeszły pozytywnie próby interoperacyjności wojskowej łączności taktycznej. Jest to ważny etap z punktu widzenia realizacji europejskiego programu kooperacyjnego, zarządzanego przez Organizację do spraw Współpracy w Zakresie Uzbrojenia OCCAR.
Według informacji przekazanych przez Grupę WB zakończone sukcesem testy wykazały, że opracowane w ramach programu ESSOR (European Secure SOftware defined Radio) rozwiązania waveformów pozwolą siłom zbrojnym różnych państw członkowskich OCCAR (Organisation conjointe de coopération en matière d'armement) na komunikację radiową w działaniach operacyjnych z wykorzystaniem własnych radiostacji.
Testy interoperacyjności przeprowadzono 24 marca 2022 roku w laboratoriach przedsiębiorstwa Radmor w Gdyni. Wykorzystano w nich radiostacje czterech europejskich producentów sprzętu łączności: fińskiego Bittium Wireless, włoskiego Leonardo, polskiego Radmoru i francuskiego Thales Six Gts France.
Czytaj też
Udane próby przeprowadzone w Gdyni były również okazją dla uczestników programu ESSOR do zapoznania się z wynikami. Przedstawiciele OCCAR, Komisji Europejskiej i europejskich państw finansujących prace spotkali się na specjalnej demonstracji interoperacyjności i funkcjonalności bazowego waveformu ESSOR HDR (High Data Rate Base Waveform), będącego zwieńczeniem kilkuletniego przedsięwzięcia.
ESSOR to program kooperacyjny zarządzany przez Organizację do spraw Współpracy w Zakresie Uzbrojenia OCCAR, na rzecz Finlandii, Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Polski. Celem jest rozwój europejskich zdolności radiostacji definiowanych programowo (SDR) i stworzenie wspólnej bazy przemysłowej takiego sprzętu. Głównym dążeniem jest zwiększenie interoperacyjności działania europejskich sił zbrojnych.
W 2021 roku program ESSOR otrzymał od Komisji Europejskiej bezpośrednią dotację w wysokości 34,6 mln euro na współfinansowanie działań w ramach Europejskiego Programu Rozwoju Przemysłu Obronnego (EDIDP).
W 2023 roku zostaną przeprowadzone dodatkowe testy interoperacyjności, w których do już obecnych radiostacji z Francji, Włoch, Finlandii i Polski dołączą urządzenia niemieckie z waveformem ESSOR HDR.
PonuryFarmer
Ciekawe, kiedy fachowcy z Onet będą testować te radiostacje i jak negatywny wydadzą werdykt?
Zawisza_Zielony
Ale nasz MON nie kupuje od prywaciarza .... na chyba że za ocenau.
Mireq
Jeszcze ciemne okulary dla każdego.