Przemysł Zbrojeniowy

Przemysłowe porozumienie ws. "Małej Narwi" podpisane

Fot. MBDA

Konsorcjum PGZ-Narew zawarło porozumienie z MBDA dotyczące harmonogramu oraz warunków dostaw elementów systemu Narew od brytyjskiego partnera. Umowa pozwoli na przeprowadzenie procesu integracji wyrzutni oraz rakiet produkcji MBDA z stacją radiolokacyjną oraz systemem łączności i dowodzenia C2 produkcji polskiego przemysłu obronnego. 

Porozumienie pomiędzy Konsorcjum PGZ-Narew a MBDA UK jest potwierdzeniem gotowości brytyjskiego partnera do szybkich i sprawnych dostaw zespołu efektora – rakiet CAMM i wyrzutni iLauncher – które zostaną zintegrowane przez członków Konsorcjum w ramach zawartej 14 kwietnia b.r. umowy na dostawy w przyśpieszonej formule dwóch jednostek ogniowych systemów obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu dla Sił Zbrojnych RP.

W ich skład będą wchodzić polskie radary Soła i krajowe elementy systemu C2, oraz dostarczone przez Brytyjczyków wspomniane wyrzutnie i pociski CAMM. Każda z jednostek ogniowych będzie mieć trzy wyrzutnie z rakietami CAMM, taką samą liczbę pojazdów transportowo-załadowczych i jeden radar. Dostawa pierwszej jednostki ogniowej ma zostać zrealizowana do września bieżącego roku a kolejnej na przełomie 2022 i 2023 roku. Wyrzutnie iLauncher oraz pojazdy transportowo-załadowcze będą posadowione na podwoziu Jelcz 8x8.

Czytaj też

Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A. powiedział:Dzisiejszy kontrakt pozwala nam na potwierdzenie dalszego harmonogramu prac integracyjnych, od postępów, w których zależy jak szybko jesteśmy w stanie wzmocnić obronę powietrzną naszego kraju. Podpisany dokument stanowi również kolejny krok na drodze do zawarcia porozumienia strategicznego z naszym brytyjskim partnerem w zakresie produkcji wyrzutni oraz pocisków w naszych zakładach, newralgicznego dla powodzenia całego programu NAREW.

Program NAREW to opracowanie oraz dostawa komponentów i podsystemów dla dwudziestu trzech przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego zasięgu. Program to dostawy nowoczesnego sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych RP, ale również pozyskanie technologii oraz wiedzy, budowa potencjału przemysłowego, zarządzanie projektem oraz integracja systemu przez polski przemysł obronny.

Czytaj też

Chris Allam, dyrektor zarządzający MBDA UK, powiedział:W MBDA jesteśmy dumni z bycia częścią ważnego programu ochrony polskiego nieba, budowanego z partnerami z PGZ. Ten szybko realizowany, początkowy etap programu NAREW pokazuje gotowość MBDA do reagowania na pilne potrzeby i opracowywania suwerennych rozwiązań systemowych w krótkim czasie. Już pracujemy nad szybką dostawą pierwszych zestawów obrony powietrznej do Polski i wdrożeniem programu szeroko zakrojonego transferu technologii i polonizacją produkcji.

Docelowa konfiguracja systemu Narew będzie znacznie bardziej rozbudowana i będzie się znacząco różnić od tej, która ma być dostarczana w pierwszej kolejności. Łącznie według wcześniejszych informacji przewiduje się zakup 23 baterii (46 jednostek ogniowych) systemu Narew dla jednostek naziemnej obrony powietrznej Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej.

W skład Konsorcjum PGZ-Narew wchodzą: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider konsorcjum), Huta Stalowa Wola S.A., Jelcz sp. z o.o., MESKO S.A., Ośrodek Badawczo Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., PCO S.A, PIT-RADWAR S.A., Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. oraz Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. W projekcie uczestniczyć będą mogły również inne przedsiębiorstwa z Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz szereg spółek prywatnych, placówek badawczo-rozwojowych oraz ośrodków akademickich.

Czytaj też

Komentarze (6)

 1. JAGODA

  O znowu wypływa na powierzchnię państwo z dykty !

  1. szczebelek

   Państwo z potarganego papieru z lat 2007-2015 było lepsze.

  2. Zenek

   @szczebelek bez dwóch zdań było lepsze.

 2. Xzibit

  2 jednostki ogniowe to rzeczywiście wsparcie obronności kraju..... będą się ładnie prezentować obok 2 baterii Patriot na defiladzie

  1. Arkos

   1 jednostka ogniową = 3 wyrzutnie

  2. Facetoface

   Wypada czytać w całości tekst.

  3. stary Polak

   nie wystarczy przeczytać (level 1). Trzeba jeszcze zrozumieć - levdel 2. I porachować, level 174.

 3. stary Polak

  23 baterie, 46 jednostek, czyli 138 wyrzutni plus rakiety, transport i radary. To tak dla humanistów, zanim zaczną rozmieszczać 23 punkty na mapie płacząc że to ledwo na defiladę wystarczy

 4. Patrzący z boku

  I nagle można w ciągu jednego miesiąca zrobić duży krok do przodu bez 15 lat faz analityczno-koncepcyjnych?

  1. Ktos

   Dlatego wyplaty dla zespolu analityczno-koncepcyjnego powinny byc wyplacane po zatwierdzeniu kontraktu. Wtedy faza trwalaby tydzien a nie 15 lat.

  2. Qba

   Rezygnując z produkcji rakiet CAMM i radarów AESA w Polsce.

  3. Valdore

   @Qba, po pierwsze radary AESA produkujemy sami , po drugie o rezygnacji z produkcji CAMM nie było nawet słowa bajarzu.

 5. szczebelek

  I gdyby tak się dało ze wszystkim to byłoby wspaniale, ale polski przemysł miałby problem by zbudować spolonizowanego abramsa albo f35. To co się da to budować w Polsce jak Pilice, Kraby, Raki, Borsuki, a czego się nie da jak samolotów, śmigłowców czy czołgów to załatwiać tak by serwis był w kraju. Oczywiście amunicja i rakiety każdego typu to powinna być norma. Wojna na Ukrainie pokazuje, że trzeba mieć kilkadziesiąt tysięcy sztuk niektórych rodzai pocisków.

  1. Qba

   Możnaby produkować podzespoły jak Finlandia.

 6. easyrider

  To jest pozytywne. Trzeba tylko dążyć do budowy własnego efektora. Mamy Pioruna, Pioruna 2 więc jesteśmy w stanie ulepszać rakiety i budować nowe wzory o większym zasięgu. To zaprocentuje, to się sprzeda, na tym się zarobi.

  1. B1ob

   Na razie nie jesteśmy. W tym problem. Inaczej byśmy nie kupowali. A kupujemy też po to by nauczyć się tej technologii.

  2. Hamak

   Nie nie mamy. Nie masz pojecia o czym piszesz wracaj do szkoly.

  3. Qba

   Nawet nie jesteśmy w stanie produkować na licencji efektora CAMM, ale opracujemy własnego.