Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Jaka przyszłość polskiego przemysłu obronnego? [Defence24 DAY]

Krab hsw borsuk
Autor. Jerzy Reszczyński/Defence24.pl

Wśród licznych paneli poświęconych modernizacji technicznej Wojska Polskiego na Defence24 DAY nie może zabraknąć wątku polskiego przemysłu. Czy krajowe przedsiębiorstwa podołają zamówieniom z MON? Czy Polska może stać się zbrojeniową potęgą? Na te i wiele innych pytań odpowiemy na konferencji, która odbędzie się w dniach 24-25 maja na PGE Narodowym. To ostatnia szansa, żeby się zarejestrować!

Reklama

Jednym z pierwszych paneli poświęconych wymienionym zagadnieniem będzie dyskusja pt. "Polski przemysł obronny a przyspieszona modernizacja sił zbrojnych, której moderatorem będzie Jędrzej Graf, redaktor naczelny Defence24.pl. Gośćmi tej części konferencji będą: pan Sławomir Cichocki, Dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej w Ministerstwie Obrony Narodowej, generał brygady doktor Artur Kuptel, Szef Agencji Uzbrojenia, pan Janusz Noga, Prezes Zarządu Telesystem Mesko, pan Sebastian Chwałek, Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a także pan Piotr Wojciechowski, Prezes Zarządu Grupy WB.

Reklama

Na drugi dzień konferencji Defence24 DAY, tj. 25 maja (czwartek), przewidziane są dwa bloki tematyczne poświęcone produkcji na potrzeby wojska. Wśród uczestników znajdą się wysocy przedstawiciele Sił Zbrojnych, Ministerstwa Obrony Narodowej, instytucji odpowiedzialnych za pozyskiwanie i utrzymywanie sprzętu wojskowego, uczelni wojskowych, a także przemysłu.

Czytaj też

W panelu pt. "Polski przemysł 2035. Co zrobić, by polska zbrojeniówka znalazła się w czołówce światowego rynku?", moderowanej przez pana Filipa Seredyńskiego, udział wezmą: generał dywizji Dariusz Łukowski, Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, generał brygady Adam Duda, były szef Inspektoratu Uzbrojenia, pan Piotr Wojciechowski, Prezes Zarządu Grupy WB, pan Krzysztof Sola, Wiceprezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a także pan Daniel Ładno, Enterprise Accounts Senior Manager na Europę Środkową i Wschodnią w firmie Dassault Systèmes.

Reklama

Z kolei dyskusję pt. "Pilne potrzeby uzupełniania zapasów sprzętu i amunicji w konsekwencji wojny w Ukrainie. Czy rządy i przemysł są w pełni gotowe do działania?" poprowadzi generał broni (rezerwy) Waldemar Skrzypczak. Uczestnikami będą: generał broni Jarosław Gromadziński, Radca-Koordynator Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, pan Mateusz Sarosiek, Zastępca Dyrektora Departamentu Polityki Zbrojeniowej w MON, generał brygady (w stanie spoczynku) doktor inżynier Adam Sowa z Wojskowej Akademii Technicznej, a także pan Brad Russell, Manager w dziale International Business Development w koncernie Northrop Grumman.

Czytaj też

W panelach zostaną poruszone wątki poważnych zamówień sprzętowych i materiałowych na rzecz Wojska Polskiego, nowych technologii, które opracowuje i wdraża rodzimy przemysł, a także realizacji pokaźnych zamówień złożonych przez MON w ostatnich latach. Ponadto na Defence24 DAY będzie można zapoznać się z najnowszymi wiadomościami dotyczącymi sprzętu wojskowego bezpośrednio od producentów. Nie ma lepszego miejsca w kraju, żeby zapoznać się z nowinkami o sprzęcie wojskowym! Zachęcamy do zapoznania się z listą partnerów wydarzenia.

Defence24 DAY to konferencja poświęcona wybranym zagadnieniom polityki obronnej, bezpieczeństwa oraz właśnie przemysłu zbrojeniowego. Wydarzenie to odbywa się już po raz piąty. Stanowi forum dialogu kluczowych przedstawicieli podmiotów międzynarodowych i krajowych, Sił Zbrojnych RP i armii państw sojuszniczych oraz partnerskich, ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowo-Wschodniej, a także przemysłu i ekspertów. Patronat honorowy nad Defence24 DAY 2023 objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Zapraszamy do udziału w konferencji Defence24 DAY 2023 w dniach 24 i 25 maja na PGE Narodowym w Warszawie. Rejestracja jest dostępna na stronie internetowej wydarzenia.

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. WaldK

    zeby istnial przemysl zbrojeniowy to musi on miec albo hojnego sponsora w okresie wojny albo chetnych kupcow tego sprzetu. musi zaten te sprzet przynosic wiecej korzysci w walce niz oczekiwanych kosztow. im wiecej wrogow wyeliminujesz tym sprzetem tym wiekszy bedzie popyt na to. beda wiec pieniadze na rozwoj. ja nie widze chetnych na nasz sprzet, jakies mizerne ramach odwdziecz na ukraine za cudze pieniadze. zreszta po dzialaniach obecnego ministra obrony widze tylko tajemnice, wielka bariere a potem dowiaduje sie ze cos zostalo zamowione i juz przyplywa do nas. bez badan porownawczych i kwal;ifikacyjnych be testow w polskiej geografi, tylko naglowki gazet polska mocarstwem zbrojeniowym itd

  2. Madderdin

    Po co nam zbrojeniowka i to inwestowanie jak w niemczech jest rozwinięty przemysł zbrojeniowy i spokojnie można kupować?

    1. Chyżwar

      Jeśli żartujesz, OK. Jeśli nie rzeknę ci, że z Niemcami nie wychodzi się dobrze nawet na obrazku.

    2. poorpoora

      To ciekawe. A kto cie wzial do UE i sprawil ze juz nie czekasz 30 lat na mieszkanie, 10 na trabanta i nie czekasz juz w kolejce na mortadele na kartki? Dzieki komu mozesz jezdzic do europy i udawac tam goscia w tej twojej czapeczce bejsbolowej i plecaczku?

    3. Grejpfru

      Ale spłacasz 30 lat kredyt z nożem na szyi

  3. Był czas_3 dekady

    "Jaka przyszłość polskiego przemysłu obronnego? " Świetlana!, zwłaszcza, że na B + R przeznaczamy za mało kasy, za to na zakupy za granicą znaczne.

  4. rwd

    Od samego mieszania herbata nie staje się słodsza, tak jak i od samych konferencji nasza zbrojeniówka nie wstanie z kolan.

  5. Endres

    To czym to nasz przemysł zbrojeniowy zaleje światowe rynki? Zaprojektowanymi, wdrożonymi do produkcji,i i wytworzononymi, wyprodukowanymi "własnymy rencamy", czyli za pomocą własnego przemysłu, technologii...nowoczesnymi okrętami, czołgami, KTO, czy też w końcu uda się nam wystrugać własnymi siłami RPG? Na chwilę obecną, to jedynymi sukcesami naszego przemysłu zbrojeniowego jest ZAKUP wszystkiego, co potrzebujemy, za granicą. Od okrętów, poprzez czołgi, katiusze, typu Himars, oraz RPG, w wersji Javelin. Nie, żebym się czepiał, ale niestety rzeczywistość skrzeczy. Pomimo zmasowanego medialnego wrzasku, że jest super.

    1. wert

      nie masz za wiele pojęcia jak wygląda zbrojeniówka w ogóle nie wiesz jak wygląda rozwój KOMPETENCJI. Może zacznij od przestudiowania drogi Korei Płd. Na przykładzie dekli: od montazu Pattonów po samodzielne dziś K2. Ile to czasu im zajęło? Tu nie ma drogi na skróty. My na szczęście usiłujemy gonic Koreę: finansowo tworząc Czebole (Orlen) technologicznie - sciągając technologie skoro własne się uwalało jak przy okazji np Kaliny. Oni mieli łatwiej- byli rządzeni przez patriotów, Od początku akumulowali kapitał zamiast "prywatyzować" od początku chronili własną (NIEDOSKONAŁĄ) produkcję blokując import. Przykładowo w tym samym czasie kupiliśmy licencje na samochody. My na Fiata oni na Opla czy Forda

    2. jski

      Jeśli nie słyszałeś: nie od razu Rzym zbudowano!

    3. Miś

      @Enders Nie, żebym się czepiał. Popatrz na Turcję.

  6. RGB

    Turcy, a wcześniej Koreańczycy pokazali jak się buduje własny przemysł zbrojeniowy, ta droga jest już wytyczona. Polega to na tym żeby w każdym projekcie uzbrojenia być integratorem licencji i sukcesywnie wymieniać poszczególne licencje na własne. Nie wszystko da się zrobić od razu, ale Turkom i Koreańczykom to się udaje. Turcy skorzystali przy projektowaniu podwozia Altaja z pomocy Koreańczyków, ale od razu zapowiedzieli że wszystkie koreańskie rozwiązania będą z czasem zastępowane tureckimi.