Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Przemysł z USA i Izraela łączy siły przeciwko rakietom i dronom

Autor. Leonardo DRS/Twitter

Leonardo DRS poinformowało o planach zakupu izraelskiej firmy RADA Electronics Industries. Firma chce wzmocnić możliwości w zakresie ochrony sił własnych i zwalczania dronów wciągając wnioski z wojny na Ukrainie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Amerykańska spółka włoskiego Leonardo, ogłosiła w czerwcu plany zakupu izraelskiej firmy RADA Electronics Industries. Przejęcie Izraelskiej firmy jak tłumaczy cytowany przez Defense News prezes William Lynn jest spowodowane częściowo wnioskami wyciągniętymi z wojny na Ukrainie, ponieważ firma chce poprawić zdolności dla swoich klientów w ochronie sił zbrojnych integrując tym samy systemy radarowe, które produkuje RADA.

RADA specjalizuje się w lekkich radarach taktycznych, przeznaczonych do systemów obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu, aktywnych systemów ochrony pojazdów oraz przeciwdziałania bezzałogowym statkom powietrznym. Te zdolności były więc czynnikiem decydującym o zakupie, ponieważ Leonardo DRS nie posiada obecnie jednostki zajmującej się budową radarów. Leonardo DRS specjalizuje się w branży elektroniki obronnej. Na amerykańskim rynku odpowiada np. za produkcję zestawów przeciwlotniczych na KTO Stryker (typ M-SHORAD) oraz integrację systemu aktywnej ochrony Rafael Trophy na Abramsach. Oba te systemy wykorzystują lekkie radary RADA. $$

Reklama

Czytaj też

Jak tłumaczy prezes Leonardo DRS William Lynn w wywiadzie dla Defense News "Wojna na Ukrainie pokazuje, jak ważne są środki ochrony sił zbrojnych. Stany Zjednoczone już przygotowują się do kolejnego konfliktu. Oddziały ukraińskie były niezwykle skuteczne w zastawianiu zasadzek na rosyjskie pojazdy opancerzone za pomocą amunicji wystrzeliwanej z ramienia". Prezes Lynn, podkreślił, że możliwości jakie obie firmy posiadają mogą pomóc USA w obronie przed podobnymi atakami w ewentualnej przyszłej wojnie.

Czytaj też

Oprócz systemu Trophy, używanego już na amerykańskich Abramsach, radary RADA są też wykorzystywane na zestawach Iron Fist, które są obecnie testowane na Bojowym Wozie Piechoty Bradley, a wcześniej zdecydowano o ich integracji z holenderskimi BWP CV-9035NL. Połączenie Leonardo DRS i RADA spowoduje więc, że obie firmy będą mogły dostarczać systemy aktywnej ochrony, które będzie można dostarczać wielu klientom na rynku amerykańskim i europejskim.

Czytaj też

Radary RADA z charakterystycznymi, małymi antenami ścianowymi cechują kompaktowe wymiary i możliwości wykrywania celów o bardzo niskiej powierzchni odbicia, co jest istotne zarówno przy zestawach OPL bardzo krótkiego zasięgu, jak i systemach zwalczania BSP oraz aktywnych systemach ochrony pojazdów. Z reguły kilka anten zapewnia dookólne pokrycie. Stacje te są zresztą stosowane nie tylko w USA czy Izraelu, ale i w Europie, najczęściej w systemach zwalczania BSP. Przeniesienie zdolności radarowych do DRS zwiększy również zdolność amerykańskiego oddziału Leonardo w zakresie z zapewnienia możliwości prowadzenia wojny elektronicznej, co również jest istotną zdolnością podczas wojny na Ukrainie.

RADA stanie się izraelską filią Leonardo DRS, gdy transakcja zostanie zamknięta w czwartym kwartale. Warto zwrócić uwagę na wielonarodowy charakter współpracy, bo mówimy tu o przejęciu izraelskiej firmy przez amerykańską spółkę włoskiego koncernu zbrojeniowego. Najwyraźniej jednak taka współpraca daje szanse na skuteczne działanie na rynku amerykańskim, jak i innych.

To nie jest pierwsze nabycie przez Leonardo DRS innej firmy. W kwietniu 2021 firma kupiła 25,1 proc. udziałów w niemieckiej spółce HENSOLDT AG za około 606 mln EUR. HENSOLDT to wiodąca europejska firma w obszarze rozwiązań sensorycznych dla zastosowań w obronności i bezpieczeństwie, z coraz większym portfolio w obszarach cyberbezpieczeństwa, zarządzania danymi oraz robotyki. Firma produkuje m.in. stacje radiolokacyjne, sensory elektrooptyczne, a także systemy samoobrony - w tym dla pojazdów bojowych, zajmuje się też integracją systemów. W sierpniu również 2021 roku firma przejęła firmę Ascendant Engineering Solutions (AES), jednego z najbardziej zaawansowanych producentów gimbali na świecie. W 2020 roku firma zaś nabyła Grupe Kopter AG (Kopter) z Lynwood w Szwajcarii, która zajmuje się produkcją śmigłowców.

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. X

    To oni nie wiedzą, że z Izraelem nie robi się interesów.....

  2. Thorgal

    To Włosko- Izraelskie małżeństwo mnie martwi. sprzęt będzie drogi i niepewny.