Przemysł Zbrojeniowy
Program Homar-A. Co może zyskać polski przemysł?
Podczas toruńskiej Międzynarodowej Konferencji Artyleryjskiej koncern Lockheed Martin przedstawił kilka informacji dotyczących programu Homar-A. Wśród nich pojawiło się zagadnienie offsetu.
We wrześniu 2023 roku MON podpisał umowę ramową na pozyskanie 27 dywizjonów amerykańskich wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet M142 HIMARS (486 sztuk). Zestawy poddane polonizacji (obejmującej m.in. montaż modułu uzbrojenia na podwoziu samochodu ciężarowego Jelcz 663.45 TS T61 oraz integrację z ZZKO Topaz) mają otrzymać nazwę Homar-A. Proporcja polskiego wkładu w programie pozostaje przedmiotem rozmów z producentem, koncernem Lockheed Martin. Obecne negocjacje dotyczą pierwszej umowy wykonawczej na pozyskanie 126 modułów wyrzutni do zestawów Homar-A.
Podczas toruńskiej Międzynarodowej Konferencji Artyleryjskiej reprezentujący amerykańskiego giganta James Katzen omówił program Homar-A. Na wstępie Katzen podkreślił elementy wspólne z innymi wyrzutniami takimi jak M270, M142 HIMARS oraz oferowany Niemcom zestaw GMARS. Każde z wymienionych rozwiązań jest (lub będzie) zintegrowane z amunicją GMLRS, zmodernizowaną ER GMLRS oraz pociskami ATACMS oraz PrSM. W ten sposób zostanie zachowana pełna wymienność amunicji (z kontenerami transportowo-startowymi włącznie). W czasie „W” ta właściwość może okazać się bardzo cenna zważywszy na liczbę użytkowników systemów M142 HIMARS oraz M270 MLRS w Europie (i nie tylko).
Czytaj też
Obok wymienionych środków bojowych wspomniano o integracji rakiet kal. 122 mm z Homarem-A. Wiosną tego roku pojawiło się zdjęcie przedstawiające dostosowany do tego typu amunicji kontener transportowo-startowy mieszczący 24 środki bojowe. Także Rheinmetall wymienia te pociski jako planowane do integracji z systemem GMARS. Produkowane w Mesko rakiety Feniks-Z będą mogły trafić nie tylko na polskie Homary-A.
Polski przemysł może otrzymać prawa do montażu lub produkcji pocisków kierowanych GMLRS. Nad Wisłą mogą powstawać silniki, głowice bojowe oraz kontenery transportowo-startowe. Wspomniano także o produkcji zasobników do rakiet 122 mm oraz produkcji I konserwacji samych wyrzutni. Lockheed Martin nie wyklucza też przeniesienia do Polski linii produkcyjnej pocisków ATACMS. Ponadto, w kraju może powstać centrum serwisowe dla wspomnianych środków bojowych oraz wyrzutni. Zakres transferu technologii produkcji oraz serwisu wymienionych podzespołów jest przedmiotem negocjacji, dlatego z komentarzami należy się wstrzymać do czasu podpisania umowy wykonawczej.
Z czasem dotąd zakupione wyrzutnie w specyfikacji amerykańskiej mają zostać podniesione do standardu Homar-A, lecz niewiele wskazuje, by miało to się wydarzyć już niebawem. Jest to niemal nowy sprzęt, na którym szkolą się polscy artylerzyści. Dopóki liczba nowoczesnych wyrzutni rakiet w Wojsku Polskim nie zwiększy się do niezbędnego minimum, dywizjon HIMARS w 1 Mazurskiej Brygadzie Artyleriii pozostanie w służbie. Wiele wskazuje, że do tego czasu pozyskanych zostanie 126 Homarów-A. Obok dotychczasowych zakupów Homarów-K doprowadzi to do stworzenia w Polsce drugich najsilniejszych sił artylerii rakietowej w NATO, o ile w kraju rozpocznie się produkcjia środków bojowych wszystkich typów, a do wojskowych magazynów na czas „W” trafią odpowiednie zapasy.
user_1071799
Najbardziej rozrzewnilo mnie że "Lockheed nie wyklucza produkcji w Polsce"! O Boże , cóż za.....nadzieja? Przypomnę, że do dziś nikt na Ziemii OFICJALNIE nie wykluczył, że w kosmos da się polecieć na parowozie!! Więc cieszmy się że LM nadal JESZCZE niw wykluczył niczego, ha ha ha.
Davien3
Nie trzeba wykluczac czegos co jest nierealne więc kiepski strzał z tym parowozem:))
Pitbull
Jak Lockheed powiedział naszym “ze nie wyklucza produkcji w Polsce” to nasz MON od razu chciał podpisywać umowę na 500 wyrzutni. Podobnie jak z zakupem Fafikow czy koreańskich czołgów: wystarczyło, że im powiedzieli, że nie wykluczają, żeFafiki będą zintegrowane nowoczesnym uzbrojeniem i mędrcy z MON podpisali umowę płacąc najwięcej ze wszystkich krajów, które kupiły te samoloty. To samo z K2, słowa “nie wykluczają produkcji” jest tłumaczone jako coś pewnego.
SZAKAL
Konieczne jest , wbrew sprzeciwowi LM , standaryzacja pocisków i oprogramowania wszystkich systemów rakietowych używanych w NATO. Chodzi o to by można było zamiennie stosować wszystkie typy pocisków amerykańskich , koreańskich , izraelskich i tureckich we wszystkich wyrzutniach używanych w europejskich armiach NATO. Pozwoli to na uzupełnianie zapasów amunicji bez względu na jej producenta.
Davien3
To nie LM decyduje o tym ale rząd USA a ten już powiedział że nie zgodzi się na to by Korea uzywała w swoich k239 pocisków z HIMARS
Weneda 1977
Słuszna uwaga.
Pucin:)
@Davien3 - 100/100 - dlatego zakup K239 Chunmu to bzdura i takie decyzje powinny być karane!!
Davien3
Czyli generalnie dostaniemy maksymalnie produkcje pocisków juz wycofywanych z HIMARS? Choć i tak lepiej niz w przypadku K239 gdzie też dostajemy jedynie stare CRG-80
Prezes Polski
To i tak byłby niewiarygodny postęp. Do tej pory w Polsce nie produkowano nigdy, powtórzę nigdy tak zaawansowanej broni rakietowej. Najbliżej są rakiety do manpadsów, ale to trochę inna bajka, no i wielkość produkcji jakiej potrzebujemy dla rakiet ziemia-ziemia jest gigantyczna w porównaniu do grom/piorun.
Archie51
A czego ty się spodziewałeś, że dostaniemy najnowsze PrSM? Produkcja GMLRS i przeniesiona amerykańska produkcja ATACMS do PL to i tak dużo. Te pociski jeszcze długo będą potencjalną zmorą dla ruskiej armii.
szczebelek
Akurat bym nie wybrzydzał jeśli pociskiem produkowanym w Polsce dla Homara -A byłby ATACMS , a dla Homara-K pocisk o zasięgu 80 km do tego Feniksy dla Langust, bo wtedy byłaby możliwość pozyskania większej liczby pocisków o zasięgu 300 km, a w razie wojny możliwość uzupełniania amunicji dla każdego systemu.
user_1051580
FIRMY PADAJA ZWOLNIENIA BUDRZET LERZY DLUGI BRAK DEMOKRACJI A tu cieszkie zakupy za PORZYCZKI za 3 lata tragedia narodowa.. bedzie ciekwaie..
Buczacza
Interesujące "firmy padaja budrzet lerzy dlugi brak demokracji a tu cieszkie zakupy za porzyczki". Faktycznie bedzie ciekwaie...
ZMECHOL91
Wolę mieć długi niż stracić rodzinę po ruskim ataku lub żyć w niewoli.
Był czas_3 dekady
W drugim półroczu 2025 roku zostanie podniesiony VAT na żywność, a w roku 2026 zostaną zlikwidowane zapomogi finansowe dla Polaków typu 13tki, 800+ i inne. Zostanie trochę kasy w budżecie. Tak obiecał premier RP komisji europejskiej w związku z nałożoną procedurą nadmiernego deficytu.. Czy pieniądze trafią na sprzęt dla armii? Się zobaczy.. Z gospodarki kasy dużej nie będzie bo zakłady kończą w Polsce działalność i rzeczywiście zwalniają pracowników.
KrzysiekS
Polska powinna drążyć temat kompatybilności przynajmniej podst. amunicji o zasięgu 80 km pomiędzy HOMAREM-A i HOMAREM-K (może być to tylko moduł, oprogramowanie do wykorzystania w czasie W ale powinno to być dostępne dla Polski.
Weneda 1977
Na początek liczba 126 jest ok tylko, chociaż jeden rodzaj pocisku byl produkowany w Polsce i mieć tanie zależność.Chodzi także o czas jeśli wojna wybuchnie za trzy lata tzn ,2027 to raczej te wyrzutni nie będziemy mieć.