Reklama

Produkcja amunicji 155 mm w USA zagrożona przez opóźnienia

Korpusy amunicji 155 mm.
Korpusy amunicji 155 mm.
Autor. Mesko

Stany Zjednoczone mają problemy ze zwiększeniem produkcji amunicji 155 mm. Linie produkcyjne w zakładzie w Mesquite w Teksasie, które są zarządzane przez General Dynamics Ordnance and Tactical Systems borykają się z opóźnieniami i problemami technicznymi. Pojawiło się widmo zakończenia współpracy z U.S. Army.

Jak donosi Breaking Defense liczne wyzwania w zakresie produkcji mogą wpłynąć nie tylko na dalszą kooperację z armią amerykańską, ale też na dalsze wsparcie dla Ukrainy. Trzy linie produkcyjne zarządzane przez GD-OTS (General Dynamics Ordnance and Tactical Systems) miały produkować korpusy pocisków, niezbędne do finalnego montażu amunicji. Jednak realizacja projektu napotkała poważne przeszkody:

  • pierwszym są poważne opóźnienia w harmonogramie oddania do masowej produkcji wszystkich trzech linii. Pełna zdolność produkcyjna jest obecnie zakładana dopiero na 2027 rok;
  • drugim wskazanym problemem są niewłaściwe maszyny, który dostarczono dla samych linii;
  • trzecia kwestia do wstrzymanie dalszych prac w maju bieżącego roku bez konsultacji i zgody ze strony U.S. Army.

Czytaj też

Reklama

Te problemy skłoniły Army Contracting Command (ACC) do wystosowania 13 czerwca 2025 roku listu „show cause” do GD-OTS, w którym zażądano wyjaśnień, dlaczego kontrakt na zarządzanie wszystkimi trzema liniami nie powinien zostać rozwiązany. „Show cause” jest formalnym ostrzeżeniem, które sygnalizuje głęboki brak zaufania U.S. Army do zdolności GD-OTS, co do realizacji projektu. Firma ma ograniczony czas na przedstawienie przekonujących wyjaśnień lub planu naprawczego. Jeśli odpowiedzi będą niewystarczające, armia może w konsekwencji zerwać kontrakt, co będzie miało wpływ na finanse i reputacje GD-OTS.

Sytuacja ta uwypukla również szersze wyzwania amerykańskiego przemysłu obronnego. Szybkie zwiększanie zdolności produkcyjnych w odpowiedzi na nagłe potrzeby strategiczne okazuje się trudniejsze, niż zakładano. Problemy z łańcuchem dostaw, zarządzaniem projektami i zapewnieniem jakości sprzętu wymagają pilnych rozwiązań, aby USA mogły sprostać wymaganiom współczesnych konfliktów.

Czytaj też

Reklama
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze (1)

  1. Jan z Krakowa

    I te problemy z przywróceniem produkcji zbrojeniowej powstają w USA, nawet gdy mają oni istotną przewagę nad "Europą" , a mianowicie tanią energię. W planach mają zbudowanie kilku co najmniej elektrowni atomowych, a także znieśli dopłaty do wiatraków. Ciekawe kiedy my zbudujemy co najmniej kilka elektrowni na węgiel, najtańsze źródło energii elektrycznej. Nim zbudujemy el. atomową, podobno dopiero w 2040 roku, zabraknie nam prądu a oprócz tego jego cena do tego czasu wykończy polską gospodarkę. "Fabryki" wszystkiego uciekną z Polski. Na zdrowy rozum, gdy w USA budują w planach 10 el. atom. (na 200 GW, typu AR1000), to my wylecimy z kolejki, bo firmy bedą tam zajęte.

Reklama