Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Powietrzne "oczy" US Navy. Kontrakt za 3,2 mld USD

Northrop Grumman E-2D Hawkeye. Fot. US Navy via Northrop Grumman.
Northrop Grumman E-2D Hawkeye. Fot. US Navy via Northrop Grumman.

Koncern Northrop Grumman otrzymał zamówienie na 24 samoloty wczesnego ostrzegania E-2D Advanced Hawkeye, będące modyfikacją wcześniejszego kontraktu wieloletniego. Jego wartość wynosi 3,2 mld USD.

Umowa zakłada zakup 24 egzemplarzy dla U.S. Navy za kwotę 3,2 mld USD, z dostawą do 2026 roku. Obejmuje też prawo opcji na 9 dalszych dla ewentualnych odbiorców zagranicznych dostarczanych w ramach procedury FMS (Foreign Military Sales). Komunikat Northrop Grumman nie określa, jakiego państwa dotyczy opcja kontraktowa. Jesienią ubiegłego roku Departament Stanu zgodził się jednak na sprzedaż dziewięciu E-2D do Japonii. Możliwe więc, że właśnie to zamówienie jest objęte opcją.

E-2D to samolot wczesnego ostrzegania i dowodzenia oraz kontroli, wykorzystywany przez lotniskowcowe grupy uderzeniowe. Dysponuje radarem ze skanowaniem elektronicznym typu APY-9. Advanced Hawkeye ma możliwość wykrywania i śledzenia celów o niskiej powierzchni odbicia, jak np. drony czy rakiety manewrujące. Może też być używany jako stanowisko kierowania walką, współpracując z powietrznymi, morskimi i lądowymi systemami bojowymi. Jest zdolny do działania w środowisku sieciocentrycznym, może także wspierać misje reagowania kryzysowego czy ochrony granic.

Do chwili obecnej Northrop Grumman dostarczył U.S. Navy 37 maszyn tego typu. Spółka podkreśla, że maszyna jest cały czas modernizowana. Jesienią 2019 roku ma zostać wdrożony trzeci z kolei pakiet modernizacyjny, obejmujący między innymi zdolność do tankowania w powietrzu. To pozwoli zwiększyć długotrwałość lotu E-2D.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.