Przemysł Zbrojeniowy
Kuwejt kupuje turecki hit eksportowy
Turecka firma Baykar Makina poinformowała, że dokonano podpisania umowy z Ministerstwem Obrony Kuwejtu, na podstawie której kraj ten zostanie wyposażony w nowe bezzałogowe platformy latające Bayraktar TB2. Łączna wartość porozumienia został określony na kwotę 370 mln USD.
18 stycznia obecnego roku kalendarzowego doszło do podpisania umowy między turecką firmą Baykar Makina i Ministerstwem Obrony Kuwejtu. Celem było porozumienie w sprawie dostarczenia Kuwejtowi nowej broni w postaci hitu eksportowego z Turcji jakim niewątpliwie są sprawdzone już na arenie międzynarodowej drony Bayraktar TB2. Łączna kwota umowy wynosi 370 mln USD i tym samym liczba krajów, z którymi podpisano formalne zgody eksportowe na Bayraktar TB2, wzrosła do 28.
We are proud to announce that Türkiye’s national unmanned combat aerial vehicle (UCAV/SİHA) #BayraktarTB2 is in Kuwait now.
— TurkishEmbassyKuwait (@TCKuveytBE) January 18, 2023
Kuveyt Savunma Bakanlığı ile imzaladığımız 370 milyon dolarlık ihracat sözleşmesi hayırlı ve uğurlu olsun. 🇹🇷 🇰🇼@tubanursonmez@haluk @Selcuk pic.twitter.com/2sjZ5DTegi
Jest to efekt trwającego od lipca 2019 r. konkursu, w którym brały udział firmy zbrojeniowe z Ameryki, Europy i Chin, lecz jak widzimy finalnie zwycięzcą została firma Baykar Makina. Jest to tym samym pierwsze zwycięstwo eksportowe tureckiej spółki w 2023 r., i z pewnością na tym nie koniec, gdyż okazały się one bardzo skuteczne w Syrii, Libii, regionie Górskiego Karabachu oraz oczywiście na Ukrainie. Dodatkowo producent opisywanych dronów bojowych potwierdził w ubiegłym roku, że wybuduje na Ukrainie fabrykę produkującą tureckie bezzałogowce i powinna ona zostać ukończona w ciągu najbliższych dwóch lat, ale nie wiadomo, na ile będzie to możliwe w obecnych warunkach wojny.
Czytaj też
Bayraktar TB2 to taktyczny bezzałogowy system powietrzny (BSP) klasy MALE zdolny do prowadzenia zadań obserwacyjnych i rozpoznawczych (ISR) oraz misji bojowych za pomocą kierowanych pocisków przenoszonych na czterech punktach podwieszeń pod skrzydłami. Bayraktar TB2 został wyposażony w system awioniki umożliwiający w pełni autonomiczne kołowanie, start, lądowanie i przelot. Standardowe uzbrojenie maszyny stanowi amunicja szybująca kierowana na odbity promień lasera typu MAM-L i MAM-C.
Dron ma 6,5 metra długości oraz 12 metrów rozpiętości. Osiąga długotrwałość lotu do 27 godzin, nawet w trudnych warunkach klimatycznych takich jak wysokie temperatury czy w przypadku wystąpienia burz piaskowych. Masa startowa drona to 650 kilogramów, a maksymalna prędkość to około 220 km/h. Warto zaznaczyć, że firma Baykar wygenerowała znaczną większość wszystkich swoich przychodów właśnie z eksportu.
Czytaj też
Omawiane drony Bayraktar TB2 zostały zakupione w ubiegłym roku także przez Polskę (pierwszy kraj eksportowy z NATO) i już październiku pierwsze sześć z nich trafiło do 12. Bazy Bezzałgowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Turecka firma zrealizowała dostawę terminowo, w niecałe 18 miesięcy od podpisania umowy.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie