Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kuwejt kupuje turecki hit eksportowy

Fot. Baykar
Fot. Baykar

Turecka firma Baykar Makina poinformowała, że dokonano podpisania umowy z Ministerstwem Obrony Kuwejtu, na podstawie której kraj ten zostanie wyposażony w nowe bezzałogowe platformy latające Bayraktar TB2. Łączna wartość porozumienia został określony na kwotę 370 mln USD.

Reklama

18 stycznia obecnego roku kalendarzowego doszło do podpisania umowy między turecką firmą Baykar Makina i Ministerstwem Obrony Kuwejtu. Celem było porozumienie w sprawie dostarczenia Kuwejtowi nowej broni w postaci hitu eksportowego z Turcji jakim niewątpliwie są sprawdzone już na arenie międzynarodowej drony Bayraktar TB2. Łączna kwota umowy wynosi 370 mln USD i tym samym liczba krajów, z którymi podpisano formalne zgody eksportowe na Bayraktar TB2, wzrosła do 28.

Reklama
Reklama

Jest to efekt trwającego od lipca 2019 r. konkursu, w którym brały udział firmy zbrojeniowe z Ameryki, Europy i Chin, lecz jak widzimy finalnie zwycięzcą została firma Baykar Makina. Jest to tym samym pierwsze zwycięstwo eksportowe tureckiej spółki w 2023 r., i z pewnością na tym nie koniec, gdyż okazały się one bardzo skuteczne w Syrii, Libii, regionie Górskiego Karabachu oraz oczywiście na Ukrainie. Dodatkowo producent opisywanych dronów bojowych potwierdził w ubiegłym roku, że wybuduje na Ukrainie fabrykę produkującą tureckie bezzałogowce i powinna ona zostać ukończona w ciągu najbliższych dwóch lat, ale nie wiadomo, na ile będzie to możliwe w obecnych warunkach wojny.

Czytaj też

Bayraktar TB2 to taktyczny bezzałogowy system powietrzny (BSP) klasy MALE zdolny do prowadzenia zadań obserwacyjnych i rozpoznawczych (ISR) oraz misji bojowych za pomocą kierowanych pocisków przenoszonych na czterech punktach podwieszeń pod skrzydłami. Bayraktar TB2 został wyposażony w system awioniki umożliwiający w pełni autonomiczne kołowanie, start, lądowanie i przelot. Standardowe uzbrojenie maszyny stanowi amunicja szybująca kierowana na odbity promień lasera typu MAM-L i MAM-C.

Dron ma 6,5 metra długości oraz 12 metrów rozpiętości. Osiąga długotrwałość lotu do 27 godzin, nawet w trudnych warunkach klimatycznych takich jak wysokie temperatury czy w przypadku wystąpienia burz piaskowych. Masa startowa drona to 650 kilogramów, a maksymalna prędkość to około 220 km/h. Warto zaznaczyć, że firma Baykar wygenerowała znaczną większość wszystkich swoich przychodów właśnie z eksportu.

Czytaj też

Omawiane drony Bayraktar TB2 zostały zakupione w ubiegłym roku także przez Polskę (pierwszy kraj eksportowy z NATO) i już październiku pierwsze sześć z nich trafiło do 12. Bazy Bezzałgowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Turecka firma zrealizowała dostawę terminowo, w niecałe 18 miesięcy od podpisania umowy.

Reklama

Komentarze

    Reklama