Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polsko-brytyjska spółka stoczniowa wesprze Miecznika

Autor. Polska Grupa Zbrojeniowa

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. poinformowała, że zawarła z firmą Babcock International strategiczne porozumienie dotyczące budowy fregat dla  Marynarki Wojennej RP.

Reklama

W komunikacie czytamy, że obie strony podpisały umowę ramową, której celem jest utworzenie spółki joint venture, wzmacniającej strategiczne partnerstwo między firmami. Powołany podmiot umożliwi nie tylko bardziej efektywną współpracę w ramach realizacji programu Miecznik, czyli budowy polskiej fregaty i potencjalnego rozwoju szerszych możliwości międzynarodowych, ale docelowo ma otworzyć płaszczyznę partnerstwa w innych programach morskich poprzez optymalizację zasobów, zdolności i infrastruktury obu stron.

Reklama
Polska Grupa Zbrojeniowa, jako największy koncern obronny w tej części Europy, współpracuje ze światowymi liderami przemysłu zbrojeniowego. Przykładem jest realizacja programu Miecznik, największego projektu w najnowszej historii polskiej Marynarki Wojennej. Firma Babcock, posiadając doświadczenie i kompetencje w budowie tego typu okrętów, jest naturalnym partnerem do realizacji przedsięwzięcia o takiej skali. Nowo utworzona spółka stanowić będzie nie tylko wsparcie przy realizacji programu Miecznik, ale również platformę do budowy przyszłych okrętów. Wzmocnienie potencjału polskiej Marynarki Wojennej stanowi dla nas absolutny priorytet, ale w dłuższej perspektywie, wspólnie z naszym brytyjskim partnerem, planujemy również rozwinąć działania eksportowe. Współpraca w dziedzinie rozwoju sił morskich to także działanie na rzecz wzmacniania NATO, którego oba nasze kraje są niezwykle ważnymi reprezentantami.
Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A.
Reklama

Dyrektor generalny Babcock International - David Lockwood także skomentował opisywane porozumienie. Oznajmił on, że w dzisiejszym świecie suwerenna obrona nigdy nie była ważniejsza, a planowana spółka joint venture z PGZ nadal opiera się na coraz bliższych relacjach stron, umożliwiając konsolidację podstawowych możliwości obu organizacji z korzyścią dla obecnych i przyszłych klientów.

Współpracując z konsorcjum PGZ-Miecznik, firma Babcock International będzie wspierać budowę polskich fregat w polskich stoczniach, przez lokalnych pracowników, czerpiąc w znacznym stopniu od polskich dostawców i mając wkład w rozwój gospodarczy, ekonomiczny i społeczny w Polsce.

Czytaj też

Za realizację projektu odpowiada Konsorcjum PGZ-MIECZNIK w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. Partnerami strategicznymi w projekcie są firmy: Remontowa Shipbuilding S.A., Babcock, Thales UK oraz MBDA UK.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. Paweł P.

    Bardzo jestem ciekaw nowej Orki.

    1. Davien3

      @ymogi na Orke jakie podano spełniaja wyłacznie Francuzi i Włosi wiec wybór bedzie raczej krótki: Scorpene lub type 212NFS

  2. Paweł P.

    Z dzieckiem o Borsuku po Defiladzie rozmawiałem, zadano mi pytanie "A piranie są?", po zdziwieniu "że pływa". Razem z 🇬🇧 można zrobić fajną piranię, NATO się zanosi. #strongertogether

    1. Davien3

      @Pawel P sa ale w Szwajcarii lub w USA. wiec zadnej piranii nie zrobisz bo to nazwa zastrzezona a juz zwłaszcza z UK ktore samo kupuje Boxery z Niemiec.

  3. Franek Dolas

    Po ostatnich wydarzeniach/kontraktach stawiam że Okręty podwodne w ramach Orki wybudują włosi w konsorcjum z Babcock i być może PGZ. Wcześnie myślałem.o koreańczykach ale chyba nie doszło do porozumienia w sprawie finansowania-kredytiwania.

    1. Davien3

      Franek a co ma wspólnego Babcock z włoskim type 212NFS?? Bo ostatnio nie miał absolutnie nic. za to sporo ma TKMS

Reklama