Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polskie anteny IFF dla Patriotów

Standardowy radar Patriot (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Raytheon.
Standardowy radar Patriot (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Raytheon.

Koncern Raytheon poinformował o zakończeniu produkcji pierwszej partii radarów Patriot, z antenami systemu swój-obcy (IFF), dostarczonymi przez spółkę PIT-RADWAR.

Jak podano w komunikacie, niedawno zakończono proces integracji anteny z radarem Patriot. Następnie ukończono pierwszą partię radarów, zintegrowaną z polską anteną IFF, i przeznaczoną dla nieujawnionego klienta zagranicznego.

Koncern deklaruje, że będzie składał kolejne zamówienia na polskie anteny systemu IFF, przeznaczone dla systemu Patriot. Wiceprezes polskiego programu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w firmie Raytheon Integrated Defense Systems „PIT-RADWAR jest częścią łańcucha dostaw Raytheon. Planujemy wykorzystywać anteny tej firmy w radarach przeznaczonych dla Polski i innych nowych użytkowników systemu Patriot” – stwierdził.

image
Radar Patriot z polską anteną IFF (długa, pozioma antena pośrodku). Fot. Raytheon.

System IFF, którego element dostarczył PIT-RADWAR, pozwala na określenie przynależności statków powietrznych do sił własnych/sojuszniczych, lub też do nieprzyjaciela. Polska spółka ma duże doświadczenie w budowie systemów IFF. Opracowane przez nią zestawy są powszechnie wykorzystywane w Siłach Zbrojnych RP, między innymi w systemach przeciwlotniczych. Wprowadzenie IFF zgodnego ze standardem NATO było jednym z pierwszych elementów, zapewniających interoperacyjność z siłami Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Polska w ramach pierwszej fazy Wisła zakupiła dwie baterie (cztery zestawy) IBCS/Patriot z radarami sektorowymi – takimi, z jakimi na razie zintegrowano krajową antenę IFF. W drugim etapie tego programu MON zamierza kupić taki system, jaki będzie pozyskany przez Amerykanów w programie przyszłego radaru LTAMDS, z założenia dookólnego, i zintegrowanego od podstaw z IBCS.

Wkrótce w USA odbędą się demonstracje przyszłych rozwiązań w tym zakresie (sense-off). Weźmie w nich udział Raytheon, spółka już zapowiedziała że będzie to dookólny radar z anteną nieobrotową. Oprócz niego będą w nich uczestniczyły m.in. Lockheed Martin wraz z izraelską Eltą oraz Northrop Grumman. W tym ostatnim wypadku najprawdopodobniej będzie wybrane rozwiązanie oparte o radar G/ATOR. Decyzja w sprawie wyboru nowego radaru ma zostać podjęta do września br.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.