Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polskie anteny IFF dla Patriotów

Standardowy radar Patriot (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Raytheon.
Standardowy radar Patriot (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Raytheon.

Koncern Raytheon poinformował o zakończeniu produkcji pierwszej partii radarów Patriot, z antenami systemu swój-obcy (IFF), dostarczonymi przez spółkę PIT-RADWAR.

Jak podano w komunikacie, niedawno zakończono proces integracji anteny z radarem Patriot. Następnie ukończono pierwszą partię radarów, zintegrowaną z polską anteną IFF, i przeznaczoną dla nieujawnionego klienta zagranicznego.

Koncern deklaruje, że będzie składał kolejne zamówienia na polskie anteny systemu IFF, przeznaczone dla systemu Patriot. Wiceprezes polskiego programu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w firmie Raytheon Integrated Defense Systems „PIT-RADWAR jest częścią łańcucha dostaw Raytheon. Planujemy wykorzystywać anteny tej firmy w radarach przeznaczonych dla Polski i innych nowych użytkowników systemu Patriot” – stwierdził.

image
Radar Patriot z polską anteną IFF (długa, pozioma antena pośrodku). Fot. Raytheon.

System IFF, którego element dostarczył PIT-RADWAR, pozwala na określenie przynależności statków powietrznych do sił własnych/sojuszniczych, lub też do nieprzyjaciela. Polska spółka ma duże doświadczenie w budowie systemów IFF. Opracowane przez nią zestawy są powszechnie wykorzystywane w Siłach Zbrojnych RP, między innymi w systemach przeciwlotniczych. Wprowadzenie IFF zgodnego ze standardem NATO było jednym z pierwszych elementów, zapewniających interoperacyjność z siłami Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Polska w ramach pierwszej fazy Wisła zakupiła dwie baterie (cztery zestawy) IBCS/Patriot z radarami sektorowymi – takimi, z jakimi na razie zintegrowano krajową antenę IFF. W drugim etapie tego programu MON zamierza kupić taki system, jaki będzie pozyskany przez Amerykanów w programie przyszłego radaru LTAMDS, z założenia dookólnego, i zintegrowanego od podstaw z IBCS.

Wkrótce w USA odbędą się demonstracje przyszłych rozwiązań w tym zakresie (sense-off). Weźmie w nich udział Raytheon, spółka już zapowiedziała że będzie to dookólny radar z anteną nieobrotową. Oprócz niego będą w nich uczestniczyły m.in. Lockheed Martin wraz z izraelską Eltą oraz Northrop Grumman. W tym ostatnim wypadku najprawdopodobniej będzie wybrane rozwiązanie oparte o radar G/ATOR. Decyzja w sprawie wyboru nowego radaru ma zostać podjęta do września br.

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. Fanklub Daviena

    Możecie sobie sprawdzić, że tu, na tym forum, już parę lat temu pisałem, że za przepłacone przestarzałe Patriot dostaniemy "offset" w postaci prawa wygięcia antenek IFF z drutu... To i tak lepiej, niż zaliczanie malowania szafek pracowniczych w PZL Mielec do "offsetu" za F-16 i to z mnożnikiem 20x... Prorokiem byłem!

    1. CM

      To nie jest wygięcie kilku drucików zapewniam. Jeśli nie wiesz o czym piszesz to nie pisz wcale.

    2. Davien

      Funku, to sa całe systemy IFF a nie anteny ale dla ciebie to i tak zbyt skomplikowane do zrozumienia. A co do przestarzałosci patriota to ładnie to Chiny pokazały wywalając w diabły cała rosyjska elektronike z najnowszych HQ-9 i instalując oparta na Patriocie:))

  2. Hmmm

    Brawo ;) a naczelni narzekacze RP dalej będą płakać że tylko technologie malowania mamy

    1. Genowefa

      Nie tylko malowania, jeszcze mamy tapicerki.

    2. Bronisław Opałka

      Nie martw się. Dla ciebie wystarczy. Malowanie i tapicerka jest w sam raz dla pani Pigwy z kabaretu.