Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pociski kierowane, transportery opancerzone i czołgi dla ukraińskiej armii

Fot. Ukroboronprom
Fot. Ukroboronprom

Ukraińskie siły zbrojne odebrały dużą transzę broni i pojazdów które dostarczył państwowy koncern zbrojeniowy Ukroboronprom oraz prywatna firma Ukrainian Armor. Wsród sprzętu znalazło się kilkadziesiąt wyrzutni pocisków kierowanych Stugna-P i Korsar, transportery opancerzone BTR-3, Varta i Novator oraz czołgi T-72, w tym wóz dowodzenia T-72K z opancerzeniem reaktywnym Nóż.

Uroczystość odbioru nowego i zmodernizowanego sprzętu miała miejsce 15 listopada br., w Kijowskiej Fabryce Broni Pancernej z udziałem Sekretarza Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksandra Turczynowa. Na wyposażenie żołnierzy ukraińskich wojsk lądowych trafiła tym razem znaczna partia uzbrojenia przeciwpancernego. Dostarczono ponad 25 wyrzutni pocisków kierowanych Stugna-P o zasięgu ponad 5 km. Mogą one strzelać szeroką gama pocisków – nie tylko przeciwpancernych z tandemową głowica, ale również odłamkowo-burzących, które lepiej sprawdzają się w zwalczaniu lżejszych pojazdów i stanowisk umocnionych. Równocześnie dostarczono niemal 40 wyrzutni lekkich pocisków kierowanych Korsar o zasięgu 2,5 km, jednorazowe granatniki termobaryczne RPW-16, 5 moździerzy UPIK-82 kalibru 82 mm oraz stację radarową kierowania ogniem Delta-M.

image
Fot. Ukroboronprom

W zakresie pojazdów, prywatna firma Ukrainian Armor (ukr. Українська бронетехніка) dostarczyła 3 transportery opancerzone MRAP typu Varta na podwoziu ciężarówki MAZ-5434 i taką samą liczbę pojazdów Novator na bazie wozu terenowego Ford 550. Kijowska Fabryka Broni Pancernej przekazała natomiast 4 transportery opancerzone BTR-3 oraz 5 wyremontowanych i zmodernizowanych czołgów T-72. Jest wśród nich jeden pojazd dowódczy T-72K z rozbudowanym, nowoczesnym systemem łączności i pancerzem reaktywnym Nóż, do tej pory stosowanym tylko na pojazdach T-64BM Bułat i T-84 Opłot-M.

Reklama
Reklama

Komentarze (19)

  1. Ja66

    @drobna Uwaga nic nie stoi na przeszkodzie żebyśmy kupowali uzbrojenie tam gdzie jest tanie a nie tam gdzie chcą tego związki zawodowe. Zresztą siła nabywcza hrywny jest bardzo mała a ceny żywności (w przeciwieństwie do alkoholu i papierosów) są zbliżone do polskich.

  2. Davien

    Panie Ernst Junger informacje o Piracie pochodza prosto z targów na których był prezentowany, natomiast te 550mm za ERA to penetracja pocisku Korsar czyli pierwowzoru Pirata Ntomiast takie były tez założenia poczatkowe dla Pirata-1 , niestety okazało sie inaczej, zasięg jest mniejszy o kilometr od planowanego, głowica słabsza, może w przyszłosci uda sie zastosowac tandemowa ale obecnie cos nie wyszło. Co do Brimstone to były testy wersji dla małych jednostek ale to było ładne pare lat temu i wybrano inny pocisk. Cos może blizej o obecnych testach lądowych.?

  3. Polon64

    Wydaj miliardy na zbrojenia a ludzie żyją w ubóstwie w nieogrzewanych mieszkaniach, stan infrastruktury komunalnej jest tragiczny . Ludzie nie maja pracy i wyjeżdżają za granice i oni się zbroja, paranoja!

  4. dropik

    Sytuacja mogłaby wyglądać jak w czasie wojny w Jugosławii . Po kilku latach rozejmu wykorzystanego na budowę armii Chorwacja zmiotła chorwackich Serbów i zakończyło się też ich panowanie w Bośnii. Tu niestety tak łatwo nie będzie, bo każde uderzenie a "Ługandę" i "Donbawbe" spotka się z odzewem z strony Rosji. Jakieś szanse na zwycięstwo jest, ale nie wielkie.

  5. drobna Uwaga

    @ Ja66 Cytując :"..Budżet Polski na obronność: 10,8 mld , budżet Ukrainy na obronność: 4,2 mld .." Różnicę wyjaśnie na przykładzie: Ile kilogramów gruszek kupisz w Polsce za 1800 zł ? Ile kilogramów gruszek kupisz na Ukrainie za 13180.82 hrywny (dzisiejszy przelicznik) . To sie nazywa siła nabywcza.

  6. Ernst Junger

    Panie Davien, obecnie trwają testy pocisków Brimstone na platformach lądowych, więc w niedalekiej przyszłości będzie to pocisk uniwersalny, jednak jego cena to 175 tys. GBP. Zgodzę się natomiast z twierdzeniem, że jest to najlepsze rozwiązanie dla śmigłowców. Zasięg ponad 18 km ze śmigłowca i radar milimetrowy o częstotliwości 94GHz pozwala - jak twierdzi producent - dostrzegać pojazdy osłonięte pokryciami multispektralnymi i rozróżniać te już trafione. JAGM póki co to pieśń przyszłości, znajduje się dopiero w pierwszej fazie rozwoju. Nie twierdzę, że Stugna-P jest lepsza od Spike'a, natomiast ze względu na prostsze naprowadzanie na pewno byłaby znacznie tańsza i przez to możliwa do wprowadzenia w większej ilości. Co do Pirata można było spotkać się z informacjami, że osiąga penetrację 550 mm za ERA, a więc jakiś prekursor musi mieć. Można wiedzieć skąd posiada Pan informacje o braku tandemowej głowicy Pirata?

  7. real

    Rumunia UKraina Białoruś -wszyscy dają radę, tylko dobra zmiana nie nadąża . A obietnic było oj było ...

  8. Davien

    Panie Junger, Brimstone to jedynie dla śmigłowców ale jest chyba najlepszym tu rozwiazaniem, b.dobry byłby tez JAGM. Natomiast Stugna-P jest gorsza od naszych obecnych Spike-ów więc nie wiem czy nawet dla WOT byłaby zasadna. Tu juz szybcier oryginalny Korsar, nasz Pirat jest praktycznie nieskuteczny na MBT( brak tandemowej głowicy)

  9. Zawisza

    My kupujemy nowy sprzęt, a oni no cóż naprawiają, nawet nie modernizują stary rosyjski sprzęt, który w sporej części nie spełnia już wymogów pola walki...

  10. 22

    Ale jak to tak ? Bez fazy koncepcyjno - analitycznej i przynajmniej 4 przetargów odwołanych ? Tak nie można. Czym mają się zajmować dzielni oficerowie z działów zakupów, przetargów i planowania ? I gdzie zasłużone awanse, nagrody i premie ?

  11. Ernst Junger

    Może oprócz względnie taniego ppk pirat (corsar) należałoby pójść za ciosem i zdecydować się na Stugna-P. Co prawda jest oferowana w programie Karabela z WB to daję pierwszeństwo Brimstone lub Spike er 2. Natomiast jako ekonomiczne uzupełnienie Stugna byłaby ciekawym rozwiązaniem dla WOT.

  12. Lord Godar

    Olo napisał : "Może nasi specjaliści z IU MON powinni pojechać na szkolenie na Ukrainę pt. "Jak budować, rozwijać i kupować sprzęt bez pięcioletniej fazy analityczno-koncepcyjnej, siedmioletnich przetargów i za pół ceny". No to ja na to : Naszemu nowemu Wielkiemu Bratu by się to nie spodobało ... To by nie było "sexi" ...

  13. Ja66

    Budżet Polski na obronność: 10,8 mld , budżet Ukrainy na obronność: 4,2 mld . Ale u nas udało się wreszcie kupić mundury!

  14. Adam S.

    @Zksksksj W czasie II Wojny to sprzęt produkowali tam Niemcy :) A w latach 80-tych produkcja wojskowa pochłaniała połowę PKB ZSRR i doprowadziła do jego upadku. I to raczej nie jest dobra droga :) Przy takiej korupcji, kryzysie gospodarczym, rosyjskiej infiltracji i otwartej wojnie, Ukraińcy radzą sobie nadspodziewanie dobrze.

  15. Rzyt

    Gratuluję pgz i iu

  16. Mirosław

    Tylko dialogów technicznych brak... za to sprzęt do wojska został dostarczony.

  17. ixyl

    A w Polsce analizy i dialogi.

  18. Zksksksj

    Jakie ilości w porównaniu do produkcji z II wojny czy choćby lat 80tych

  19. Olo

    Może nasi specjaliści z IU MON powinni pojechać na szkolenie na Ukrainę pt. "Jak budować, rozwijać i kupować sprzęt bez pięcioletniej fazy analityczno-koncepcyjnej, siedmioletnich przetargów i za pół ceny".