Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

PIT-Radwar, radar P-18PL

PIT-Radwar: nowy ośrodek pozwoli potroić produkcję

Nowy ośrodek w podwarszawskiej Kobyłce pozwoli potroić roczną produkcję największych obiektów wytwarzanych przez PIT-Radwar – powiedział prezes tej spółki Przemysław Kowalczuk. W czwartek w nowej hali PIT-Radwar, z udziałem szefa MON, zainaugurowano „pierwszy etap inwestycji” Mazowieckiego Centrum Produkcyjno- Serwisowego tej spółki wchodzącej w skład PGZ.

Reklama

Nowe obiekty mają służyć m.in. produkcji elementów dookólnego radaru zestawów Patriot zamówionych w drugiej fazie programu Wisła.

Reklama

„Następnym krokiem będzie przeniesienie i rozszerzenie produkcji zaczynając od końca – finalnej integracji radarów, systemów dowodzenia, kontenerów z systemami obserwacyjnymi – powiedział Kowalczuk. Produkcja w nowych obiektach ma ruszyć w pierwszym kwartale 2024 roku.

Przekazanie ich firmie oznacza „potrojenie rocznej produkcji naszych największych obiektów”.

Reklama

„Już teraz negocjujemy z naszymi partnerami amerykańskimi i brytyjskimi, a także z innymi, których jeszcze nie mogę ujawnić, wspólne wejście na rynki trzecie z naszymi produktami” – dodał.

PET-PCL/SPL (System Pasywnej Lokacji)
PET-PCL/SPL (System Pasywnej Lokacji).
Autor. MON/X

Zaznaczył, że „cała infrastruktura została przygotowana z uwzględnieniem naszego amerykańskiego partnera, zarówno Raytheon, jak i Lockheed Martin”.

Dodał, że z kompetencji uzyskanych dzięki offsetowi przez inne spółki PGZ, jak np. Wojskowe Zakłady Elektroniczne w Zielonce, korzystają także pozostałe zakłady Polskiej Grupy Zbrojeniowej. „Dzięki temu mogliśmy przygotować się do łatwego wdrożenia offsetu jako transferu technologii, współpracy przemysłowej z partnerem amerykańskim” – zapewnił.

„PIT-Radwar jest świetną firmą, należy do czołówki światowej” – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak. Przypomniał, że zakład produkuje radary m.in. do zestawów Narew, a na podstawie umowy offsetowej związanej z programem obrony powietrznej Wisa zakład będzie produkował elementy do radaru systemu Patriot – stacji radiolokacyjnej LTAMDS o polu obserwacji 360 stopni.

Szef MON zaznaczył, że zwiększenie zdolności produkcyjnych PIT-Radwaru pozwoli utworzyć nowe miejsca pracy w podwarszawskich miejscowościach.

PIT-Radwar
Radar dalekiego zasięgu Warta.
Autor. MON/X

Według Błaszczaka „ci, którzy rządzili w Polsce przed 2015 rokiem nie składali zamówień w PIT-Radwarze, nie było perspektyw rozwoju tej firmy”, a zakład musiał wyprzedawać tereny, by wypłacać pensje i utrzymać firmę. „Rządy PiS postawiły na bezpieczeństwo, wzmacniamy Wojsko Polskie i zawsze, kiedy jest to możliwe, kierujemy nasze zamówienia do polskiego przemysłu zbrojeniowego” – zadeklarował.

Czytaj też

Jak powiedział prezes PGZ Sebastian Chwałek nowa hala jest przeznaczona do produkcji i serwisu najnowszych systemów radarowych, systemów wczesnego ostrzegania i dowodzenia.

„Wybuch wojny a Ukrainie pokazał, jak ważna jest obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa” – powiedział Chwałek.

Zaznaczył, że nowa infrastruktura ma służyć „zwielokrotnieniu zdolności produkcyjnych” nie tylko PIT-Radwaru, ale i innych spółek Grupy.

Czytaj też

Zaprezentowana w czwartek hala o powierzchni 10 tys. m kw. i wysokości 22 m pozwala na prace przy systemach dużych gabarytów. Znalazło się w niej osiem niezależnych, w pełni konfigurowalnych obszarów roboczych (Virtual Box), co pozwala zwiększać produkcję. Budynek posiada inteligentną, niezależną kontrolę parametrów każdego z boksów oraz jest w pełni zintegrowany z halą laboratorium elektromagnetycznego – komorą bezechową. Dodatkowo znajdują się tam pomieszczenia kontroli jakości i wsparcia produkcyjnego zgodne ze standardami partnerów amerykańskich. Cały obiekt został przygotowany z myślą o międzynarodowej współpracy, umieszczono w nim oznaczenia w językach polskim i angielskim.

Czytaj też

W nowych obiektach będą się odbywały prace związane z montażem finalnym oraz serwisowaniem stacji radiolokacyjnych, systemów dowodzenia oraz systemów uzbrojenia wchodzących w skład systemów obrony przeciwlotniczej Pilica, Narew i Wisła.

Mazowieckie Centrum Produkcyjno-Serwisowe PIT-Radwar w Kobyłce będzie wytwarzało np. stacje radiolokacyjne Bystra, Warta, SPL czy P-18PL.

BP Orlik, PIT-Radwar, JElcz
Naziemna stacja kontroli BSP Orlik na pojeździe Jelcza, na przyczepie radiolinia systemu.
Autor. Jakub Borowski/Defence24.pl

Kolejnym etapem inwestycji ma być rozbudowa pozwalająca  ulokować działy związane z produkcją mechaniczną, produkcją podzespołów elektronicznych oraz obróbką powierzchniową, w tym obróbką pokryć galwanicznych. Stopniowo do Kobyłki będą przenoszone również inne kompetencje produkcyjne, wraz z kompetencjami projektowymi i badawczymi.

Umowa na prace budowlane nowego ośrodka PIT-Radwar w Kobyłce została podpisana w listopadzie ubiegłego roku.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (7)

  1. Monkey

    Bardzo dobrze, że takie firmy się rozwijają. Z tą światową czołówką to przesada i nawet min. Błaszczak zdaje sobie z tego sprawę. Ale jest czas wyborów. Natomiast zauważyłem kilka komentarzy od malkontentów. Powiem tak: możliwości mamy takie, jakie mamy. W mało której niszy sektora zbrojeniowego jesteśmy w światowej czołówce, to prawda. Ale proponuję spojrzeć na takie kraje jak Korea Płd, Turcja, Indie czy nawet Indonezja. Szybciej lub wolniej, ale rozwijają swój potencjał, To samo robimy my. Duże dzieła wymagają czasu. Pomiędzy początkiem lat 80-tych a rokiem 2022 dopuściliśmy się tylu zaniedbań, że teraz musimy być cierpliwi.

    1. Davien3

      Monkey ale jednak w kilku jestesmy w światowej czołówce jak chocby MANPADS czy systemy łacznosci wewnetrznej dla pojazdów. Radary tez mamy niezłe niestety nie mamy ciagle technologii produkcji modułów T/R w standardzie GaN i raczej szybko nie dostaniemy. A zaniedbania sa nie od lat 80-tych ale od chwili kiedy dostalismy sie pod "opiekę" ZSRS

  2. xdx

    No aż niemożliwe, myślałam że firmy zbrojeniowe na całym świecie utrzymają się głównie z eksportu, a nie z dotacji - UPS zamówień rządowych

    1. Takijeden

      No to źle myślałaś.

  3. Bloody Trident

    Dudley@ Nie tylko potrafimy malować i spawać. Technologia GaN jest dostępna w Polsce od 30 lat opracowana w Instytucie Wysokich Ciśnień PAN w Warszawie pod kierownictwem prof. Sylwestra Porowskiego. Polski GaN miał 10000 razy mniej defektów niż ten opracowany na podłożu szafirowym. Olbrzymie sukcesy odniosła też spółka Ammono założona przez grupę polskich naukowców, którzy opracowali technologię produkcji największego i najczystszego kryształu GaN na świecie. Problemem jest nie tylko wynalezienie czegoś, ale wyłożenie kilkudziesięciu milionów na komercyjną linię produkcyjną, oraz zamówienia rządu. A firma Ammono była 5 razy licytowana przez Syndyk!!! A co do szpiegostwa przemysłowego, to poczytaj sobie o Marianie Zacharskim- super szpiegu PRLu. Dzisiejsze sukcesy PIT-Radwar to jego zasługa, a dokumentacja którą przywoził w 70/80 latach to było Sci-Fi dla naszych naukowców.

  4. rwd

    Pamiętam jak kupowaliśmy pierwszą baterię NSM i zażądaliśmy by Norwegowie włączyli do niej radary z Radwaru i tak się stało, choć Norwegowie uważali, że słabo się nadają. No ale jak usłyszeli, że Radwar należy do czołówki światowej, to nie mieli wyjścia.

    1. Takijeden

      Pit Radwar robi nowoczesne radary, to prawda.

    2. rwd

      Takijeden, o tak, Radwar robi nowoczesne radary. Ruskie rakiety latają po kraju, ukraińskie spadają gdzie chcą, ale my wszystko wiemy i nad wszystkim panujemy, bo mamy radary z Radwaru!

    3. Szogun

      @rwd no tak bo radary strzelają xd mogłeś siedzieć cicho ale postanowiłeś się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości

  5. KrzysiekS

    To jedna z potrzebniejszych inwestycji. Największym zagrożeniem programów OPL było tempo produkcji radarów.

    1. Dudley

      Najpotrzebiejszej inwestycji to nie ma i nie będzie. Bo nie jest problemem wykonywac małpią robotę, chocby nawet skomplikowaną. Problemem jestem dysponowanie własnymi technologiami, a tych nikt nam nie przekaże. Musimy je samodzielnie opracowac lub jak to robią Chińczycy Koreańczycy z Płn lub Irańczycy, ukraść bardziej zaawansowanym krajom. Niestety na to pieniedzy nie ma, bo nie slyszalem by Radwar dysponował własną technologią modułów GaN. Jesli nie będziemy przeznaczali wiekszych środków na badania i wdrażanie zawsze bedziemy tylko wykonawcą podzespołów spawania malowania i lutowania, i testowania bez glebokiej wiedzy co, jak,gdzie i kiedy.

    2. Majster

      @Dudley Generalnie to mało krajów produkuje moduły GaN, a przy rodzajach radarów produkowanych w Polsce - tj. krótkiego zasięgu, nie jest to krytyczne. Przewagą GaN jest fakt że są bardziej efektywne - czyli przy niższej ilości energii mają większą moc, co jest ważne zwłaszcza przy dużych radarach o dużej mocy/zasięgu/precyzji. Przy radarach o krótkim zasięgu... nie jest to aż taki skok bo taka Bystra nie przeskoczy i tak faktu że rakiety z nią stosowane nie mają parametrów powiedzmy PAC-3 MSE i nie będą zwalczać pocisków balistycznych ani hipersonicznych. I tak fajnie że przemysł opanował robienie radarów AESA na starszych modułach nawet jeśli to technologia powiedzmy jakieś 15 lat za liderami branży - bo wiele Rosyjskich platform jest jeszcze bardziej zacofanych, wrzucają PESA przeważnie. I jakoś nie mają kompleksów w tym zakresie.

    3. Takijeden

      @Dudley Przecież mamy własne, nowoczesne radary, więc o czym w ogóle piszesz?

  6. St. szer.

    Zaczynam wierzyć że Polsce się uda, tylko jeszcze nie wiadomo co zrobią z nami nasi sojusznicy np. ci zza Odry i ci zza wielkiej wody ?

  7. ACAN

    Świetnie że zakład się rozbudowuje szkoda tylko że po złej stronie Wisły jest zlokalizowany

Reklama