Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pioruny jadą do Norwegii

Autor. MESKO S.A.

Jak poinformowały służby prasowe Mesko S.A, do Norwegii właśnie przekazano pierwszą partię przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun.

Reklama

„Spółka Mesko przekazuje pierwszą partię Piorunów do Norwegii. Umowa na dostawy zestawów rakietowych została zawarta niecały rok temu. Postępowanie przetargowe prowadzono w trybie otwartej konkurencji. Polski produkt wygrał z francuskim, szwedzkim I amerykańskim rozwiązaniem. Kontrakt pozwolił na nawiązanie szerszej współpracy. Obecnie Mesko wraz z kluczową norweską firmą zbrojeniową przygotowuje się do udziału w kolejnym, dużym kontrakcie eksportowym” - możemy przeczytać w komunikacie Mesko S.A.

Czytaj też

Reklama

Umowa została podpisana we wtorek 29 listopada w Oslo. Norwegia jest już trzecim państwem, które zdecydowało się na zakup polskich przeciwlotniczych zestawów Piorun. Wcześniej system ten został zamówiony przez Stany Zjednoczone oraz Estonię. Tallin we wrześniu zamówił 100 zestawów startowych i 300 pocisków.

Czytaj też

Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy (PPZR) Piorun przeznaczony jest do zwalczania śmigłowców, samolotów, bezzałogowych statków powietrznych i pocisków skrzydlatych. Dysponuje zapalnikiem wyposażonym w czujnik zbliżeniowy, pozwalającym razić cel w przypadku jego bliskiego minięcia.

Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. nyx

    Może pod nowym rządem Pirat i Moskit wrócą do gry... wszak to posłowie Koalicji Obywatelskiej dopytywali o te PPK.... Moskit dla Borsuka byłby jak znalazł.

  2. Dudley

    Dobrze by było, by Mesko wspólnie z np Konsbergiem przerobiłi Pioruna tak by mieścił się i odpalał z amerykańskich kontenerów startowych, zastępując Singera. Z takim partnerem była by minimalna szansa na wejście na amerykański rynek. Bez tego eksport Pioruna nawet jeśli to byłby najlepszy manpads na świecie, będzie marny.

    1. Franek Dolas

      Jest wiele rynków na których piorun.powinien sobie poradzić z konkurencją. Myślę zwłaszcza o rynku wschodnioeuropejskiej.

    2. nyx

      stinger jest odrobinę krótszy i cieńszy więc dopasowanie pioruna wymaga sporych zmian, które zapewne wpłyną za zasięg.

  3. "Pułkownik" Michał

    Sukcesy polskiego przemysłu zawsze cieszą! :)

  4. RobertW

    Nie za bardzo spójny jest ten artykuł czasowo. Czytamy: umowa zawarta niecały rok temu... ...data podpisania umowy 29 listopada w Oslo?

Reklama