Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pioruny będą bronić Norwegii. Polska rakieta wygrywa przetarg

Autor. Mesko S.A.

Siły zbrojne Norwegii otrzymają przeciwlotnicze zestawy Piorun, produkowane przez Mesko S.A. Jak podkreśla członek zarządu spółki Przemysław Kowalczuk, „umowa jest wynikiem postępowania prowadzonego w trybie otwartym, w którym konkurowaliśmy z europejskimi i amerykańskimi dostawcami tej klasy uzbrojenia”.

Reklama

Zgodnie z wydanym przez Mesko komunikatem umowa została podpisana we wtorek 29 listopada w stolicy Norwegii, Oslo. Obejmuje ona kilkaset pocisków rakietowych oraz zestawy startowe. W trakcie podpisania umowy Mesko reprezentował członek zarządu Przemysław Kowalczuk.

Reklama

Norwegia jest już trzecim państwem, które zdecydowało się na zakup polskich przeciwlotniczych zestawów Piorun. Wcześniej Pioruny zostały zamówione przez Stany Zjednoczone (pierwszą umowę podpisano jeszcze przed pełnoskalową agresją Rosji na Ukrainę) oraz Estonię (umowę podpisano we wrześniu br.). Tallin we wrześniu zakupił 100 zestawów startowych i 300 pocisków.

Umowa jest wynikiem postępowania prowadzonego w trybie otwartym, w którym konkurowaliśmy z europejskimi i amerykańskimi dostawcami tej klasy uzbrojenia. Praca wykonana przez ostatni rok przez Polską Grupę Zbrojeniową sprawiła, że nasza oferta okazała się znacznie lepsza, niż naszych konkurentów i wygraliśmy przetarg.
Przemysław Kowalczuk, członek zarządu Mesko S.A.

Jak dodaje Przemysław Kowalczuk, Mesko S.A. ma ogromny potencjał biznesowy, jeśli chodzi o podobne transakcje w przyszłości. Umowa z Norwegią nie jest ostatnią, której można spodziewać się w nieodległym czasie. Mesko S.A. prowadzi od lat szeroką współpracę z norweską firmą NAMMO w zakresie amunicji średniego kalibru, ale obecnie podpisana umowa jest pierwszą na dostawy tego typu uzbrojenia dla Sił Zbrojnych Norwegii.

Reklama
Oczywiście nie powiedzieliśmy ostatniego słowa. Jest to nasz przystanek w ekspansji na rynki zewnętrzne. Na tym opiera się nasza strategia dla tej grupy produktów. W dość krótkim czasie skutecznie dostosowaliśmy naszą ofertę do specyficznych wymagań norweskiego klienta, co udowadnia naszą elastyczność zarówno biznesową, jak i technologiczną – zaznacza dr inż. Przemysław Kowalczuk.

Warto dodać, że Norwegia nie posiadała do chwili obecnej sprzętu podobnej klasy ani w OPL wojsk lądowych (od wycofania rakiet RBS 70 w pierwszych latach obecnego wieku) ani w jednostkach obrony terytorialnej, choć potrzeba jego posiadania była sygnalizowana co najmniej od kilku lat. Na okrętach marynarki wojennej używano wcześniej rakiet Mistral 2, ale te zostały już wcześniej wycofane, a niedawno przekazane Ukrainie.

Oslo odtwarza swoją obronę powietrzną krótkiego/bardzo krótkiego zasięgu w wojskach lądowych, bazując na systemie mobilnym opartym na rozwiązaniach NASAMS (wyrzutnie rakiet IRIS-T SL oraz NASAMS). W siłach powietrznych służą z kolei od lat doskonalone zestawy NASAMS, które być może w przyszłości będą uzupełnione przez system o większym zasięgu.

Na razie nie wiadomo na pewno, do jakiego rodzaju sił zbrojnych trafią polskie Pioruny. Możliwe, że będą służyć w więcej niż jednym rodzaju wojsk, bo mogą znaleźć swoje zastosowanie zarówno w OPL wojsk lądowych, jak i jednostkach sił powietrznych czy obrony terytorialnej.

Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy (PPZR) Piorun przeznaczony jest do zwalczania śmigłowców, samolotów, bezzałogowych statków powietrznych i rakiet skrzydlatych. Rakieta dysponuje zapalnikiem wyposażonym w czujnik zbliżeniowy, pozwalającym razić cel w przypadku jego bliskiego minięcia.

Zastosowano także dodatkowy celownik dzienny oraz termowizyjny, pozwalający operatorowi na efektywne użycie zestawu również w nocy. Zestaw posiada nowy mechanizm startowy pozwalający na m in. wybór: trybu pościg-spotkanie, rodzaju celu, warunków pogodowych, realizuje zapytanie swój-obcy, komunikuje się z celownikami optycznym i termowizyjnym, posiada możliwość zastosowania klucza autoryzacji.

Piorun może zwalczać cele na odległościach od 400 m do 6,5 km oraz na wysokościach od 10 m do 4 km. Cechuje go wysoka odporność na zakłócenia. Zdolności bojowe tego systemu potwierdzają doświadczenia z Ukrainy, gdzie zestawy tego typu służyły m.in. do zwalczania samolotów Su-25 i Su-34, śmigłowców Mi-24/35 i Ka-52, a także bezzałogowych statków powietrznych Orłan-10, trudnych do namierzenia i zarazem niebezpiecznych, bo przeznaczonych do koordynowania ognia rosyjskiej artylerii.

Reklama

Komentarze (29)

  1. rwd

    Na równie spektakularny sukces mogłyby liczyć Kraby, sprawdzone w walce, skuteczne i produkowane u nas ale takiej szansy nie dostały. Eksportu do Ukrainy nie liczę, bo to specyficzna transakcja. Sprowadzenie do Polski K9 właściwie zamyka przed Krabami możliwości eksportowe.

    1. Wuc Naczelny

      @rwd nei mogłyby, produkcji Krabów nei potrafili wyskalować, produkcję znacznie prostszych Piorunów owszm.

  2. Powiślak

    Czy związku z tym PiS pozwoli Mesko powiększyć zdolności produkcyjne? Wątpię. Po decyzjach PiS ws produkcji Kraba czy K9PL w HSW, bardzo wątpię aby PiS wykorzystał taką sytuację.

    1. john3b

      Powiślak proponuje zapoznać się z "Programem 400" w ramach, którego obecny rząd przyznał Mesko, około 450 milionów złotych. Największa pomoc państwa w historii firmy Mesko. Ale pewnie o tym wiesz, tylko jesteś POwiślakiem?

    2. OceniamTo

      A co tutaj PiS ma do decydowania? Państwo powinno chronić technologie wrażliwe. W tym przypadku nie ma czego kwestionować a sukces w rękach zarządu Mesko. Pozostaje życzyć rozwagi w podejmowaniu decyzji oraz samych sukcesów we wdrażaniu kolejnych udanych projektów. Malkontenci niech stękają do woli :-)

  3. Kamil123

    Brawo Mesko! W kolejce jest znacznie wiecej krajów, potencjalnych "pioruniarzy". Jako skarżyszczanin gorąco kibicuje. A w kolejce do Mesko są jeszcze kwestie (licencyjne co prawda) przegladu RBSów, przedłużenie licencji Spike-ów z opcją pełnej produkcji, Narew? koreański Himars? Ciekawe...

    1. Czytelnik D24

      Pewnym jest że do Pilicy otrzymacie stu procentowy transfer technologii wytwarzania pocisków CAMM. Nie wiem jeszcze jak wyjdzie z CAMM-ER. Tak więc przed Mesko świetlana przyszłość.

    2. Extern.

      @Czytelnik D24; Ale akurat przykład podpisania takiego kontraktu jest nie do podważenia dowodem na to że jednak warto mieć własne projekty, bo można wtedy takie produkty nie tylko sprzedawać gdzie się chce, ale również ich sprzedaż wykorzystać politycznie. Bierzemy teraz CAMMa, to jest oczywiście ok, ale to znowu jak w przypadku Spika czy Rosomaka będzie licencja z wieloma ograniczeniami i raczej na pewno jej warunki będą wykluczały samodzielną (bez zgody licencjodawcy) sprzedaż tego produktu gdzieś do krajów trzecich.

    3. Grzyb

      Extern ale masz apetyt, pełne prawa do produkcji rakiet CAMM to dar z niebios a Ty jeszcze byś chciał na eksport...

  4. Filemon19

    Podsumowując kontrakt Estonii z datą realizacji 2025 FARSA

  5. Fabian_0200

    Oby tylko PO wespół z 2050 , Lewicą i PSL nie doszli do władzy bo po raz kolejny zacznie się ORANIE polskiej zbrojeniówki na polecenie Niemiec i Francji oraz ponowne masowe rozbrajanie naszej armii :-( GRATULACJE MESKO ❗❗❗ GRATULACJE rząd PiS za bardzo dobre wypromowanie PIORUNÓW na wojnie w Ukrainie ina dupskach kacapskich lotników 👍 Teraz tylko produkować i rozwijać moce wytwórcze nawet o 200% bo będą chętni i to w dużej ilości. Tylko nie opóźniać zamówienia 3500 Piorunów dla naszej armii. To musi być priorytet, wszystko co ponad to musi być produkowane przez zwiększanie mocy produkcyjnych

    1. RafR

      Odsuwając tanie hasła i preferencje polityczne, szereg pytań: 1. W jakich latach prowadzono badania i rozwój Pioruna? 2. W jakich latach rozpoczęto projekty takie jak ZSSW-30, Borsuk? 3. Jakie duże projekty badawcze rozpoczęto po 2015 roku?

    2. VIS

      @RafR odsuwając preferencje polityczne, jakie jednostki WP zlikwidowano lub skadrowano do 2015 roku?

    3. Powiślak

      Drogi VIS. W jakiej szkole uczono cię zamiast odpowiadać na konkretne pytania - innym pytaniem? Nawet w podstawówce uczą rozumienia prostych zdań po polsku. Na które pytanie t km Ty odpowiadasz? Żadne! Zatem TROLLUJESZ! Wracaj przekomarzać się na "pudelka"!

  6. Orangutan

    To u nich odbył się przetarg?! Cieniasy, niech uczą się od naszych ministrów, u nas się ogłasza i już. I kto jest lepszy? ;)

  7. nyx

    Piorun pewnie się przyjmie, Krab też, ale Moskita uwalą...

  8. LMed

    Jest dobrze. Można teraz zastosować sprawdzony model. Naszą konstrukcję, że względu na małe moce produkcyjne zastąpić czymś podobnym z Korei jakiejś., wysyłając im równocześnie pieniądze na inwestycje w Polsce.. Będzie kolejny "sukces" dla klakierów..

  9. Pucin:)

    Brawo!!!!!! Tak jest kiedy uzbrojenie jest sprawdzone w walce - kb Beryl wyśmienita broń a nie produkowana!!!!! Pioruny do Norwegii a ahs Krab-155 do muzeum - to jest Polska właśnie!!!!! :)

    1. Edmund

      @Pucin jakie muzeum? Tworzona jest druga linia produkcyjna dla Kraba.

    2. Szwejk85/87

      Pucin:)@ O czym ty mówisz ? Krab będzie produkowany co najmniej do 2026 roku. Potem zamiast licencyjnej wieży z UK, będzie licencyjna wieża z Koreii z automatem ładowania, podwozie się nie zmienia. W czym problem ?

    3. Pucin:)

      @Szwejk85/87 - myślenie życzeniowe - przykład FSO Żerań i obecnie Siemianowice Ślaskie.

  10. Wojtekus

    Czyli cos sie nam udalo. Nalezy Pioruny produkowac w tysiacach rocznie. Jak najszybciej sie dozbroic i jak najwiecej na eksporcie zarobic.

    1. Szwejk85/87

      Wojtekus@ To się nie udało, to się ciężko wypracowało, wybadało i wyprodukowało. Wystarczyło uparte i systematyczne finansowanie prac badawczych kilku zapaleńców i jest wynik. Teraz trzeba chuhać i dmuchać żeby udało się iść za ciosem. Krótki zasięg jest na wyciągnięcie ręki, trzeba tylko jeszcze trochę badań...

    2. Wojtekus

      @Szwejk, czyli nie udalo sie? No ale Piorun i Grom sa wlasnie takimi przykladami sukcesu. Duzo sie nam nie udalo bo tak jak napisales nie bylo ludzi z pasja i dedykacja aby cos zrobic mimo utrudnien z wladz panstwowych. Brawo.

    3. baltazar

      Tak ale bez reklamy jaka jest ukraińska wojna ,dalej tylko Polacy by tym strzelali,gdzie są teraz te płaczki co płakały że się rozbrajamy jak przekazywaliśmy pioruny.

  11. Fabian_0200

    Brawo Mesko !!! Świetna wiadomość :-) Teraz tylko rozwijać zdolności produkcyjne inwestować w kadrę, maszyny, technologie, infrastrukturę. Produkty Meska będą sz)y jak świeże bułeczki w krajach NATO bo potrzeby tych krajów są ogromne wobec OPL.. Trzeba to umiejętnie wykorzystać bo ta sytuacja nie będzie trwać wiecznie. Czy teraz oczy przedstawicieli opozycji bez programu się powoli otwierają??? Czy potencjalni wyborcy tych partii których przedstawiciele lobbują za niemieckimi interesami gospodarczo-politycznymi wreszcie powiedzą jawnie czyje racje promują? No raczej niemiecka zbrojeniówka nie jest najszczęśliwsza z faktu że polska myśl techniczna i polskie produkty robią jej gigantyczną konkurencję a będzie jeszcze większa po wdrożeniu wszystkich programów partnerstwa strategicznego z Koreańczykami :-)

  12. DІM

    Skąd wiadomo że w Norwegii nie zostaną rozebrane do ostatniej śrubki i skopiowane? Przecież to nie jest żadna sztuka wyciągnąć kod z Atmegi albo PIC16.

    1. Chyżwar

      Wiadomo stąd, bo Norwegowie to w odróżnieniu od rosjan czy Chińczyków to cywilizowany kraj, który szanuje prawa autorskie.

    2. Szwejk85/87

      DIM@ Pioruna możesz rozbierać ile razy chcesz i nic Ci to nie da. Siłą pioruna jest oprogramowanie i sensory a to jest raczej ciężkie do prostego kopiowania. Gdyby było inaczej, to Gruzini już dawno produkoealiby gromy.

    3. DІM

      Szczególnie norweska "Zatoka Piratów" jest znana z walki z naruszeniami praw awtorskich 😂😂😂 Chłopie zejdź na ziemię. Dzisiaj hobbyści przy pomocy kwasu i cienkiego papieru ściernego potrafią dekapingować układy scalone a co potrafi zaawansowane państwo pierwszego świata z zaawansowanymi mikroskopami to nawet w książkach fantasy tego nie opiszą.

  13. Chyżwar

    @Andybuba Jeśli koreański AHS ma się nazywać dywersją to czym byłoby wydarcie z naszego wojska 54 Krabów, jeszcze większej ilości Goździków a także priorytetowe ukraińskie zamówienie na kolejne 54 Kraby? Zdajesz sobie w ogóle sprawę przez ile lat musielibyśmy odbudowywać potencjał? Gdyby nie szybkie zastępstwo wysyłkę takiej ilości polskich AHSów na Ukrainę nazwałbym zdradą stanu.

  14. Pucin:)

    Brawo!!!!!! Tak jest kiedy uzbrojenie jest sprawdzone w walce - kb Beryl wyśmienita broń a nie produkowana!!!!! Pioruny do Norwegii a ahs Krab-155 do muzeum - to jest Polska właśnie!!!!! :)

    1. Rupert

      Beryl to stara broń. Teraz jest GROT. Pioruny zamówiono też w Estonii i USA. AHS Krab nadal będzie produkowany. Po prostu Polskie moce przerobowe są słabsze niż Koreańskie. A czas się liczy towarzyszu:). Wiecie o tym dobrze.

    2. Robert00000

      Bryła zastopil Grot, A Kraba zastopil nowy krab z Korei, bliźniak Wiec pomyśl zaczyna napiszesz

    3. Andybuba

      Tylko że armia to pieniądze. Duże pieniądze. Jeżeli coś robimy sami to nie powinniśmy kupować za granicą. Trzeba rozwijać własne zdolności. F35 nigdy nie zbudujemy , ale Krab koreański to już dywersja.

  15. Chyżwar

    Wypada tylko pogratulować i się cieszyć.

  16. Norman

    To nie jest portal kabaretowy...błagam. KOMOROWSKI,, Polski lotnik poleci na drzwiach od stodoły...Klich psychiatra,, trzeba okroić 1/3 jednostek,,

  17. Ein

    A to dopiero początek. Potrzeby Zachodu w tym segmencie są ogromne. Oczywiście prawdziwym nokautem konkurencji byłaby wygrana na następcę Stingera w US. Licencja z widokami na dekady stałego źródła liczonego w 10-kach mln USD.

    1. ryko

      No dokładnie!!! A to oznacza, że Mesko powinno rozbudować zdolności produkcyjne o 200 i więcej procent!!! Czas świetności Pioruna nie będzie trwał wiecznie!

    2. gregoz68

      Potrzeby Zachodu?

    3. APSK

      Taka wygrana byłaby przełomem dla polskiego przemysłu i życzę nam takiej wygranej. Jednak rząd musiałby prawdopodobnie wyłożyć duże pieniądze na budowę zakładu w USA. Obecna władza ma niestety inne priorytety.

  18. Cyber Will

    Teraz należy zwiększyć MOCE PRODUKCYJNE i "kuć żelazo póki gorące" .

  19. Lelum Polelum

    Wspaniała wiadomość! Brawo!!!

  20. Hmmm.

    Brawo Mesko. Dobre, bo polskie.

    1. Jac

      Brawo poprzednim polskim rządom które inwestowały w groma, kraba, raka czy borsuka bo dzięki temu jest efekt. Bo z zakupów z półki nie ma własnej myśli technicznej i zaplecza przemysłowego. Dziś Turcy projektują własny samolot, mają własną artylerię i rakiety na 300 km zasięgu, drony a zaczynali od licencyjnych składaków. Ale każdy zakup to był też ofset, udział własnego przemysłu..

    2. zmiej

      Inwestycje poprzedniego rządu... Ale nie rób sobie jaj.

    3. MW78

      spójrz na rzeczywistość bez ideologicznych okularów, a zobaczysz więcej m.in. Polskę

  21. Grzyb

    Bardzo dobrze, cały świat zarabia na zbrojeniach i my też powinniśmy. Brawo!

  22. kowalsky

    A potem tylko Chiny i Rosja. Ostrożnie z "planami". Nie takie firmy eliminowała konkurencja. A w polskich warunkach nie jest to takie trudne ...

  23. Marcyk

    Wspaniała wiadomość !!!

  24. Niezorientowany

    Bardzo dobrze. Nie podali daty dostawy., a jest to ciekawy temat. Z jednej strony obłożenie produkcją krajową i eksportową, a z drugiej zapowiedzi znaczącego zwiększenia mocy produkcyjnej. Rozumiem jednak, ze w obecnej sytuacji lepiej, iż pewne szczegółowe informacje nie są podawane do wiadomości publicznej

  25. easyrider

    Duże brawa. Jest produkt, jest kupiec, są pieniądze. Rozwijać, modyfikować, sprzedawać zaufanym odbiorcom.

Reklama