Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Piknik na 80-lecie HSW

Fot. Jerzy Reszczyński
Fot. Jerzy Reszczyński

Koncert Elektrycznych Gitar, Zespołu Goya, Patrycji Markowskiej to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają mieszkańców Stalowej Woli podczas Jubileuszowego Pikniku zorganizowanego z okazji okrągłego jubileuszu 80-lecia Huty Stalowa Wola. Odbędzie się on już 20 maja. 

Obchody jubileuszu Huty Stalowa Wola rozpoczęto od Konkursu plastycznego, który odbył się z okazji 80. rocznicy powstania przedsiębiorstwa i skierowany był do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych oraz klas II-III szkół gimnazjalnych z naszego miasta. Jego celem było przede wszystkim spopularyzowanie wśród młodego pokolenia świadomości dotyczącej funkcjonowania najstarszego w naszym mieście przedsiębiorstwa oraz umożliwienie im rozwijania fantastycznych wizji z zakresu techniki i przemysłu. Konkurs zorganizowała Huta Stalowa Wola we współpracy z Miejskim Domem Kultury w Stalowej Woli. Wystawę prac można oglądać w Galerii „Tło” do 23 maja br.

 Uroczyste obchody 80-lecia Huty Stalowa Wola w dniu 20 maja br. rozpocznie Msza Święta o godz. 10:15, która będzie sprawowana w Bazylice Konkatedralnej, w intencji budowniczych i pracowników HSW pracujących przez ostatnie osiemdziesięciolecie na rzecz polskiej obronności.  Oprawę muzyczną mszy świętej zapewnią artyści pod batutą Pani Ewy Woynarowskiej.

Główne atrakcje Jubileuszowego Pilniku rozpoczną się 20 maja 2018 r. na placu przy siedzibie HSW S.A. Na scenie głównej, o godzinie 15.00, jako pierwsza wystąpi  Stalowowolska Orkiestra Dęta. Nie zabraknie również występu Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. I. J. Paderewskiego. 

Podczas Jubileuszowego Pikniku, osobom szczególnie zasłużonym na rzecz  obronności kraju oraz Huty Stalowa Wola S.A., zostaną wręczone specjalne odznaczenia. Od godziny 17:40 sceną zawładną gwiazdy: Elektryczne Gitary, Goya oraz Patrycja Markowska.

Przez cały dzień na najmłodszych uczestników Pikniku będą czekać dmuchane zjeżdżalnie, tor przeszkód, ścianka wspinaczkowa oraz dwie animatorki zabawy.

Dla pasjonatów wojskowości przygotowana została wystawa wyrobów Huty Stalowa Wola S.A. wraz z innymi atrakcjami. Organizatorem Jubileuszowego Pikniku jest Huta Stalowa Wola przy udziale Dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, Dyrektora Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli, Miejskiego Zakładu Komunalnego oraz Fundacji Elementum Art. Jubileuszowy Piknik – 80 lat Huty Stalowa Wola został objęty patronatem Prezydenta Miasta Stalowej Woli.

Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (3)

  1. Ramzes

    @cdee Pamiętaj o jednej rzeczy, wspominając los zakładów, które z epoki PRL weszły w transformację ustrojową. W PRL nie istniało takie zjawisko jak bezrobocie. PRL rozwiązał kwestię bezrobocia w sposób administracyjny, każdy musiał gdzieś pracować. Z tego wzięło się ogromne zatrudnienie w wielu polskich państwowych przedsiębiorstwach. Często nie oddające rzeczywistych potrzeb zakładu. Innymi słowy, były to przerosty zatrudnienia. Z tych czasów pochodzi to słynne powiedzenie: czy się stoi czy się leży, 2 tysiące się należy. To wszystko nagle runęło, niemal z dnia na dzień, gdy rząd Rakowskiego wprowadził w życie ustawę o działalności gospodarczej w 1988 roku. Nagle zaczęto zwracać uwagę na koszty działalności, zysk, strukturę zatrudnienia. Wówczas okazało się w wielu zakładach, że dotychczasowy poziom produkcji można osiągnąć przy załodze zmniejszonej o 20 czy 30 %. Czasem i więcej. I rozpoczęły się masowe zwolnienia z zakładów pracy. Te masowe zwolnienia były konsekwencją masowych przerostów zatrudnienia. Prosta zależność typu przyczyna-skutek. Niestety, wydarzenia z przełomu lat 80/90 działy się bardzo szybko. Nie było czasu na naukę, kto nie zdążył się dostosować, ten ginął. Przejście od gospodarki centralnie zarządzanej, socjalistycznej do wolnorynkowej w tak krótkim okresie czasu nie mogło być bezbolesne. To zawsze boli. Im dłużej socjaliści zwlekają z przyznaniem się do błędów tym bardziej boli budowanie kapitalizmu. Życie.

    1. cdee

      bredzisz. HSW ze swoich pieniedzy finasowała programy i ich realizacje , majace na celu jej likwidacje. To by 5-ty dostarczyciel dwiz dla budzetu Państwa. W 1991 Balcerek zabrał cały zysk tego zakładu. A był on chyba najwyzszy w historii. Pózniej było jeszcze gorzej. To powinna byc platforma i ostoja do powstanie w okolicy zakładów prywatnych produkujacych dla stabuilnego odbiorcy. Dodaj do twego potencjały innych zakładów-Mielec, Nowa Deba, Poniatowa, Świdnik, Rzeszów - miał zachod czego sie bac dlatego zapłacił Bochniarzowej za zniszczenie tego. Sama powiedziała. Nie chce mi sie pisac bo mnie nerwy biorą

  2. cdee

    80% HSW zostalo zniszczone, sprzedane, zmarnowane, w tym częśc produkujaca maszyny budowlane. Jest sie z czego cieszyc. Twórcy COP-u jakby wstali to utworzyliby pluton egzekucyjny . A nie swietowali bo nie ma co

  3. WojciechK

    Jaki to ma związek z obronnością? Czy niedługo będą też ogłoszenia na temat 40lecia Jednostki Wałczu, Braniewie lub w Koziej Wólce?

Reklama