Przemysł Zbrojeniowy

Pierwszy chiński niszczyciel rakietowy Typ 055 oddany do służby

Fot. Tiffini M. Jones, MC 1st Class, DoD, domena publiczna
Fot. Tiffini M. Jones, MC 1st Class, DoD, domena publiczna

Chiny poinformowały, że pierwszy nowoczesny niszczyciel rakietowy Typ 055 o nazwie „Nanchang”, został oficjalnie oddany do służby w marynarce wojennej tego kraju. Jednostki tego typu mają docelowo stanowić ważne ogniwo chińskich grup lotniskowcowych.

Niszczyciel „Nanchang” (南昌) został oficjalnie przekazany chińskiej marynarce wojennej, w trakcie specjalnej ceremonii w porcie morskim Qingdao we wschodnich Chinach. Ma być on pierwszą jednostką morską Typ 055, jak również pierwszym okrętem w ogóle oficjalnie włączonym do służby w tym roku, w Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Według chińskiej telewizji CCTV, kapitan Zhou Minghui podkreślił, że obecnie rozpocznie się proces dynamicznego szkolenia marynarzy przy wykorzystaniu wszelkich dostępnych środków oraz systemów, ulokowanych na jednostce. „Nanchang” ma również przejść szereg szkoleń w zakresie integracji okrętu z innymi jednostkami oraz systemami wykorzystywanymi przez chińskie siły zbrojne.

W planach zakupowych chińskiej marynarki wojennej jest kolejnych pięć niszczycieli czwartej generacji Typ 055. Mają one powstawać w stoczniach Daliano oraz Jiangnan. Jednostka należy do okrętów o wyporności 10 000 ton, mierzy 180 metrów przy szerokości 20 metrów. Głównym uzbrojeniem mają być wyrzutnie rakiet woda-powietrze, woda-woda czy też woda-ziemia. W chińskich mediach pojawiają się również sugestie, że Typ 055 może być również potencjalnie w pierwszej kolejności wyposażany w przyszłości w inne zaawansowane technologie do działań morskich, w tym działa elektromagentyczne.

Włączenie do służby niszczycieli Typ 055 ma być kolejnym krokiem w zakresie przekształcania możliwości marynarki wojennej mocarstwa do prowadzenia działań na dużych akwenach morskich i oceanicznych. Szczególnie w kontekście możliwości działań w ramach lotniskowcowych grup bojowych. W przypadku „Nanchang” chińscy eksperci wskazują, że najpewniej dołączy on już teraz do lotniskowca „Liaoning”. Debiut „Nanchang” odbył się w 2019 r. w trakcie parady wojskowej z okazji 70-lecia marynarki wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (budowę jednostki zakończono w 2017 r.).

 Global Times/JR

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.