Przemysł Zbrojeniowy

Pierwsza partia rumuńskich Piranhi V gotowa do dostarczenia

Jeden z pierwszych egzemplarzy rumuńskiego wozu bojowego Piranha V. Fot. MO Rumunii
Jeden z pierwszych egzemplarzy rumuńskiego wozu bojowego Piranha V. Fot. MO Rumunii

Jak poinformował Minister Obrony Rumunii Nicolae Ionel Ciucă, pierwsza partia pojazdów z rodziny kołowych wozów bojowych Piranha V jest już gotowa do przekazania rumuńskiej armii. Wozy po przejściu ostatnich prób już wkrótce trafią w ręce rumuńskich żołnierzy.

Wspomniana partia obejmuje łącznie 36 egzemplarzy, które powstały w lokalnej fabryce należącej do rumuńskiej spółki Uziny Mecanică București (UMB) we współpracy z koncernem General Dynamics European Land Systems (GDELS). Rumuńska linia montażowa Piranhi V została uruchomiona w listopadzie ub.r i stanowi jeden z kamieni milowych programu pozyskania nowego kołowego transportera opancerzonego dla rumuńskich wojsk lądowych.

W styczniu 2018 roku rumuński resort obrony podpisał kontrakt z koncernem GDELS na dostawę 227 egzemplarzy kołowych wozów bojowych z rodziny Piranha V w sześciu różnych wersjach. W ramach zapisów tej umowy oraz programu offsetowego produkcja zdecydowanej większości transporterów na potrzeby Rumunii ma odbyć się w lokalnych zakładach dzięki transferowi technologii i uruchomieniu własnej linii produkcyjnej przez rumuńską spółkę UMB.

Piranha V to najnowsza wersja rodziny kołowych wozów bojowych Piranha opracowanych przez koncern GDELS (dawniej MOWAG GmbH). Pojazd może być skonfigurowany w zależności od potrzeb użytkownika i wyposażony w wieżę załogową lub bezzałogową z armatą automatyczną, natomiast w wersji transportera piechoty — w zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie lub prostszą obrotnicę z uzbrojeniem.

Bazowy poziom odporności balistycznej odpowiada IV według STANAG 4569, a po wzmocnieniu odpowiednio poziomowi V według STANAG 4569. Napęd stanowi silnik MTU 6V199 TE21 lub Scania DC13 o mocy od 577 do 644 koni mechanicznych. To przy masie 33 ton pozwala rozwinąć 100 km/h na drodze przy zasięgu 1000 kilometrów i 10 km/h w wodzie. Jak dotąd konstrukcja ta doczekała się trzech odbiorców eksportowych. Obecnie 309 egzemplarzy tego modelu zamówiła Dania, a kolejnych 348 egzemplarzy Hiszpania. Rumunia jest kolejnym odbiorcą eksportowym tego wozu.

Piranha V w rumuńskich wojskach lądowych zastąpi obecnie używaną liczną flotę przestarzałych i mocno już wyeksploatowanych kołowych wozów bojowych pamiętających czasy Układu Warszawskiego. Wśród nich znajdują się m.in. kołowe transportery opancerzone TAB-71 (licencyjny, zmodyfikowany sowiecki BTR-60), wozy rozpoznawcze TABC-79 i transportery TAB-77 (licencyjny, zmodyfikowany sowiecki BTR-70), łącznie ich liczba może sięgać według niektórych źródeł nawet kilkuset sztuk. Ich uzupełnieniem jest kilkadziesiąt zdecydowanie nowszych pojazdów Piranha IIIC, pozyskanych przez Rumunię już po wejściu do NATO, i używanych m.in. na misjach zagranicznych. 

image
Reklama

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.