Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pentagon: infrastruktura do maseczek za 400 mln dolarów

Fot. Army Staff Sgt. Michael L. K. West
Fot. Army Staff Sgt. Michael L. K. West

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zainwestował 415 milionów dolarów w zakup i późniejsze utrzymanie 60 maszyn do dezynfekcji użytkowanych masowo, w dobie pandemii koronawirusa, maseczek o standardzie N95. Ich odpowiednie czyszczenie ma pozwolić personelowi medycznemu oraz innym użytkownikom nawet na dwudziestokrotne  wykorzystanie maseczki N95.

Amerykańskie wojsko zainwestowało w systemy Battelle CCDS (Critical Care Decontamination), przeznaczone do prowadzenia procesu dekontaminacji tych środków ochrony osobistej, tak aby mogły być one ponownie wykorzystane bez obniżenia ich cech ochronnych. Wpisuje się to w działania strategiczne mające zwiększyć dostępność środków ochrony osobistej, w przypadku działania w miejscach dotkniętych pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. System Battelle CCDS ma wykorzystywać do procesu dekontaminacji maseczek odpowiednie stężenie nadtlenku wodoru, znajdującego się w stanie pary.

Wszystkie zakupione przez Pentagon, w ramach działań Department's Joint Acquisition Task Force, systemy mają trafić do amerykańskich użytkowników na terenie całego kraju już na początku maja. Będą one dystrybuowane w ramach aktywności FEMA (Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego będąca częścią Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego DHS) oraz HHS (Departamentu Zdrowia i Pomocy Ludności). W sumie, według stanowiska Lt. Col. Mike`a Andrews, rzecznika Departamentu Obrony, sprzęt tego rodzaju pozwoli na dekontaminację dziennie aż 4,8 mln maseczek N95 i blisko 34 mln tygodniowo. Już teraz, tego rodzaju sprzęt w liczbie sześciu zestawów, ma być wykorzystywany w stanach Nowy Jork, Ohio, Massachusetts, Illinois oraz Waszyngton.

W sumie, na początku maja Amerykanie mają mieć już 60 takich systemów do dekontaminacji w całym kraju. Koszt ich zakupu oraz utrzymania, według planów, wyniesie 415 mln dolarów. Należy dodać do tego fakt, że Stany Zjednoczone uruchomiły procedury Defense Production Act of 1950 w zakresie rodzimej produkcji maseczek o standardzie N95. Według Pentagonu inwestycja w tym zakresie obejmuje kwotę 133 milionów dolarów i ma zwiększyć w ciągu kolejnych 90 dni produkcję maseczek N95 do poziomu 39 milionów.

Reklama

Komentarze (3)

 1. rer

  39 milionów dziennie/ tygodniowo? miesięcznie?

 2. Medicos

  Maseczka N95 to nie,jest żaden cud techniki.To takie dziadostwo dla ubogich Tylko aktywne filtry w maseczkach mogą pomóc a ich produkcja nie jest droga przy masowej skali Po 30 tys trupów dojdą do tego samego wniosku

  1. Dudley

   Wytłumacz proszę co to takiego "aktywny filtr w maseczkach"?

 3. AWU

  Warto wiedzieć że w nomenklaturze NATO oraz terminologii medycznej wielu krajów maska N95 to "respirator", natomiast polski respirator to "ventilator / vent".

Reklama