Przemysł Zbrojeniowy
PAS2023: Sztuczna inteligencja wesprze systemy dowodzenia
W czasie tegorocznego Paryskiego Salonu Lotniczego firma Rafael Advanced Defense Systems prezentuje pakiet analityczny Puzzle, oparty o rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji. System ten we współpracy ze zintegrowanym z nim systemem dowodzenia może pomóc sklasyfikować wykryte cele, dokonać ich kategoryzacji i pomóc zrozumieć strukturę nieprzyjaciela. Następnie będzie mogło opracować plan ataku, np. bombardowania lotniczego…
System został ujawniony 15 czerwca bieżącego roku. Puzzle integruje informacje z różnych źródeł czujników, w tym rozpoznania wizualnego, takiego jak zdjęcia, zdjęcia satelitarne i filmy (IMINT) oraz rozpoznania łączności i emanacji elektromagnetycznych przeciwnika (SIGINT). System tworzy następnie fuzję danych i dokonuje ich filtracji usuwając obiekty nieistotne z punktu widzenia prowadzenia misji. Na podstawie tak stworzonego czytelnego obrazu Puzzle potrafi zrozumieć strukturę i funkcjonowanie przeciwnika, a w dalszej kolejności zlokalizować strategicznie ważne elementy jego formacji itp.
Czytaj też
Ostatnią funkcją jest stworzenie przez Puzzle kompleksowego planu albo różnych wariantowych planów ataku na przeciwnika. Plany te są przedstawiane ludzkim planistom (którzy jak twierdzą przedstawiciele Rafaela będą mogli przestać być analitykami i skupić się na podejmowaniu decyzji) jako opcje do wyboru, oczywiście z możliwością ręcznej modyfikacji zaproponowanych planów. Możliwe jest też dowolne priorytetyzowanie celów, które interesują z różnych względów operatorów. Np. można nakazać ataki w pierwszej kolejności na systemy obrony powietrznej przeciwnika czy innych uczestników pola walki.
Kluczowe elementy pakietu Puzzle obejmują więc cztery kolejne warstwy:
IMILITE: Wieloczujnikowy system wywiadowczy IMINT (rozpoznania obrazowego) zdolny do odbierania, przetwarzania i dystrybucji informacji z różnych platform wywiadowczych. Wykorzystując zaawansowane algorytmy przetwarzania obrazu, IMILITE zapewnia siłom bezpieczeństwa na całym świecie najnowocześniejsze rozwiązanie spełniające dzisiejsze potrzeby związane z gromadzeniem, przetwarzaniem i dystrybucją danych wywiadowczych.
SIGNAL.AI: System rozpoznania elektronicznego oparty na sztucznej inteligencji, który przekształca wykryte środki łączności i wywiadu elektronicznego w praktyczne spostrzeżenia, ułatwiając szybsze i dokładniejsze podejmowanie decyzji poprzez zmniejszenie obciążenia analityków.
Czytaj też
TARGETS: Wspomaga dowódców językiem operacyjnym i zdolnościami podejmowania decyzji, aby mogli osiągnąć swoje cele. Komponent ten wykorzystuje wyrafinowane mechanizmy wyszukiwania i ekstrakcji w celu przedstawienia odpowiednich celów ataku zgodnie z określonymi kryteriami, w tym harmonogramami i pożądanymi wynikami, jednocześnie integrując informacje z różnych źródeł.
FORCE: Umożliwia konstruowanie planów wsparcia ogniowego, skutecznie dobierając cele dla efektorów w wielu misjach. FORCE wzmacnia skumulowane efekty na przeciwniku poprzez efektywne wyczucie czasu i dynamiczne planowanie pod wpływem informacji wywiadowczych, maksymalizując wpływ na cele o wysokim priorytecie i relokując zasoby w zależności od potrzeb. System optymalizuje podejmowanie decyzji, pozwalając planistom skoncentrować się na podstawowej istocie ataku i zwiększyć efekty w ograniczonych ramach czasowych.
Thorgal
"System tworzy następnie fuzję danych i dokonuje ich filtracji usuwając obiekty nieistotne z punktu widzenia prowadzenia misji" A nie lepiej oznaczyć jako mniej ważne ale nie wymazywać..? Sytuacja na polu walki czasem jest tak dynamiczna że mniej ważne cele mogą okazać się bardzo ważne...