Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Paris Air Show 2015: Drony TEKEVER do ochrony morskich granic UE

  • System laserowy LaWS na USS „Ponce”– fot. Daniel M. Young/US Navy
    System laserowy LaWS na USS „Ponce”– fot. Daniel M. Young/US Navy
  • Ilustracja: ESA-Jacky Huart
    Ilustracja: ESA-Jacky Huart

Grupa TEKEVER poinformowała, że oferowane bezzałogowce zostały wybrane przez marynarkę wojenną Portugalii jako wyposażenie do prowadzenia działań z zakresu ochrony morskiej granicy Unii Europejskiej.

TEKEVER realizuje program bezzałogowców, przeznaczonych do wykonywania zadań w środowisku morskim, w tym z zakresu poszukiwania i ratownictwa, monitoringu ekologicznego czy ochrony rybołówstwa. Podczas targów Paris Air Show 2015 zademonstrowano bezzałogowy system typu AR3, jaki poddawany jest próbom w ramach projektu.

Drony tego typu mogą prowadzić działania przez okres ponad 10 godzin. Maksymalna masa startowa wynosi 14 kg, rozpiętość skrzydeł – 3,30 m a długość – 1,65 m. Zasięg operacyjny określany jest na ok. 40 mil morskich (74 km). Bezzałogowce mogą poruszać się z prędkością do 120 km/h, a prędkość przelotowa wynosi 85 km/h.

W komunikacie TEKEVER podkreśla się, że długotrwałość lotu systemu powietrznego, określona na ponad 10 godzin może okazać się przydatna w działaniach w warunkach morskich. Portugalska marynarka zamierza wykorzystywać bezzałogowce opracowane w ramach programu realizowanego z udziałem grupy w misji ochrony morskiej granicy Unii Europejskiej, pod egidą agencji Frontex.

Z kolei wcześniej opracowane przez TEKEVER bezzałogowce typu AR5 zostały wybrane przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz Europejską Agencję Bezpieczeństwa Morskiego do udziału w pilotażowym projekcie RAPSODY, który ma za zadanie zbadanie zastosowań systemów bezzałogowych w ochronie bezpieczeństwa morskiego. W jego ramach operacje z udziałem dronów będą realizowane na Atlantyku, Morzu Północnym oraz Morzu Śródziemnym.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Piotr Kraczkowski

    Agencja UE "Frontex" ma siedzibę w Polsce, ale nie może używać polskich dronów, lecz portugalskie, bo Polacy nie koncentrują nakładów na drony, lecz marnotrawią na wygłupy z "niewidzialnym czołgiem", który fruwa oraz bojowym wozem piechoty, który daje mleko. ____W efekcie nie będziemy mieli ani polskich dronów, ani polskich czołgów, ani polskich bwp, za to kolesiów, którzy przez dziesięciolecia kasowali podatki za nic. ____Dlaczego pokazuje się nam wciąż makiety dronów, a nigdy te drony w locie? Gdzie jest ten helikopter bezałogowy XWL-27 u ILWZL, czy jak tam? Makieta nagradzana na targach i zaapewnienia, że lata...

Reklama